Kniha Myšlení, rychlé a pomalé od Daniela Kahnemana se zabývá tím, jak lidé přemýšlejí a rozhodují se. Vybral jsem si ji, protože je za 3 body, hodněkrát jsem o ní slyšel a několikrát jsem narazil na problémy, u kterých by odpověď mohla být v této knize.
Základní koncept:
Jak už název napovídá, kniha je o dvou systémech myšlení, které každý máme, které autor dělí na Systém 1 a Systém 2.
Systém 1 je intuitivní, automatický, funguje nedobrovolně a bez námahy. Je to to, co nám hned skočí do hlavy, například když se řekne 2+2 nebo když slyšíme „máma“, tak si hned něco vybavíme. Je to systém pro evoluci velmi důležitý; díky němu například okamžitě začneme utíkat před medvědem. Jeho velká nevýhoda je, že je až moc rychlý a zbrklý a my nad tím skutečně nepřemýšlíme. Funguje na základě něčeho, co autor popisuje jako priming, což bychom v Tiimiakatemii mohli nazvat mentálními modely.
Systém 1 dělá většinu mentální práce. U některých lidí možná všechnu. A to jsou přesně ti lidé, kteří jsou totálně řízeni podle svých emocí a předchozích zkušeností. Nedokážou dobře reflektovat a odosobnit se od situace, kterou právě řeší, a své názory vytváří pouze na základě svých mentálních modelů, které mají velice daleko od vědomých mentálních modelů.
Systém 2 je přesný opak. Je pomalý, vyžaduje soustředěnost, výpočet, analýzu a uvážené kroky. Systém 2 přichází do hry, když si dáme prostor se pozastavit a zamyslet se nad tím, co děláme, jaké to má příčiny a důsledky. Pokusíme se uvědomit si své mentální modely a svůj priming.
Příčiny, které způsobují rozpor: