Myšlení rychlé a pomalé


3 body

Hodnocení: 90 %

Přidáno: 04.12.2021

Myšlení rychlé a pomalé   Daniel Kahneman

Esej : Myšlení rychlé a pomalé    



Daniel Kahneman jako autor knihy je známý ekonom a psycholog , který  v roce  2002 vyhrál Nobelovu cenu za ekonomii. Pomocí knihy Myšlení rychlé a pomalé  nehledě na naší profesi  můžeme v životě ušetřit spousty špatných rozhodnutí a ztráty peněz.




Systémy myšlení




Systém 1 ) – dřív mluví než myslí

Automaticky

Intuitivně

Nedobrovolně

Bez námahy




Systém 2 ) – je tichý nemluví ale je chytrý

Pomalý

Vyžaduje soustředěnost

Výpočet

Analýzu

Dělá uvážené kroky



-> Z evolučního hlediska jsou důležité oba systémy myšlení , protože pokud bychom  neměli 1) systém myšlení neutíkali bychom před hrozbou ( ohrožení zvířetem ), pokud bychom neměli 2)systém nebyli bychom schopni řešit složité problémy. Každý systém má své vlastní uplatnění. Problém tedy nastává pokud používáme v kontextu špatný systém.



-       PRIMING – TERMÍN KTERÝ OZNAČUJE ZPŮSOB NAŠEHO CHOVÁNÍ- Spočívá v tom , že podnět z dřívějška ovlivňuje naše pozdější chování a myšlení – prvotní podnět s kterým se potkáme ovlivní vnímání dalších okolností. Změna prostředí může ovlivnit naše rozhodování.

Tuto teorii by jsem využil v praxi tak , kdy prostředí ve kterém se každý den probouzíme má zásadní vliv na to jak pak celý den prožijeme. Pokud náš pokoj/ ložnice v nás nebudí pozitivní energii  tak tom případě jak se probudíme a navnímáme prvotní podněty našeho pokoje tak tím mohou Ovlivnit celý průběh dne – pokud se v prostředí probudíme s radostí a budeme se cítit  příjemně s dost velkou pravděpodobností to bude o to krásnější a  pozitivní den protože si přejímáme energii z prvního podnětu jak jsem již zmínil v souvislosti PRIMIGNU. Stejně tak je z mé zkušenosti zásadní si každé ráno připomínat za co jsme vděční ( rodina , zdraví , přátelé)  , čímž nastavíme naší mysl správným směrem a soustředíme se na ty správné věci.

-       První dvě věci nám teoreticky stačí k učinění závěru !! a to není vždy výhodou pro nás



-       Negativní pocity ze ztráty jsou intenzivnější něž pocity ze zisku - to  by  jsem v praxi využil tak , že pokud s někým budu komunikovat  je nutné dát důraz v argumentaci na to co by oponent mohl ztratit pokud by jednal jinak- tím můžeme druhou stranu přimět k jinému chování ve prospěch řešené záležitosti






Efekt Rámování -  Volby které děláme jsou silně ovlivněny způsobem , jakým jsou nám představeny – různé formule , uspořádání a situace budou mít silný vliv na to jak se rozhodujeme





Halo efekt -  atraktivní lidé jsou vnímání jako zábavní , chytřejší a sympatičtější lidé než ti méně atraktivní – náš  1) systém je ovlivněn fyzickým vzhledem , ačkoliv to může znít irelevantně – to znamená , že pokud zaměstnavatel nás shledá atraktivním bude stejně tak očekávat výše zmíněné vlastnosti




Kotvenílidé mají tendenci se spoléhat na první informaci , kterou slyší nebo vidí a teprve poté učiní další úsudky. To je jeden z důvodů , proč prodejci aut dávají drahá auta do prvních řad ke vchodu do prostoru. Když totiž kolem nich projdeme a za nimi se nacházejí levnější auta tak nám najednou auta přijdou podstatně levnější a náš zájem se zásadně změní.  







Konfirmační zkreslení -  Je tendence hledat a nacházet důkazy , které podporují naše názory a přesvědčení a nutí nás přehlížet vše ostatní. Vykládáme si všechny nové informace tak , aby naše předchozí přesvědčení a závěry zůstaly nedotčeny a zaměřujeme se pouze na jednu stranu , která podporuje naše přesvědčení. Pokud chceme v něco věřit , tak vždy nejdeme důkazy co to podpoří. Konfirmační teorie ovlivňuje nás všechny a je všude kolem nás.


 

Konfirmačnímu zkreslení můžeme předejít ve 3 bodech :



1)    Chceme-li vyřešit problém , musíme nejprve přijmout , že nějaký problém je

2)    Vždy koukejte i na druhou stranu mince – může nám pomoci předejít konfliktu

3)    Neptat se na otázky , které nás utvrzují v našem názoru – namísto toho spíše klást více neutrálních otázek




Hodnocení: 90 %

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: