Muž, který chtěl být bohatý
Autor: Mark Fisher
Proč právě tato kniha?
Kniha mne prvotně zaujala svým názvem a také tím, že se jí částečně inspiroval Robin Sharma (autor knihy Mnich, který prodal své ferrari). Další přidaná hodnota, kterou kniha má je, že je psaná formou příběhu a nemá tolik stránek :D. Každopádně příběhové knihy se mi vždy četly mnohem lépe než knihy, které jsou psané jako učebnice.
Děj…
Stručně řečeno je celá kniha o mladém muži, který není spokojený ve své práci, bere 25 tisíc dolarů ročně a touží po bohatství. Vzpomene si, že má strýčka, který je milionář a rozhodne se, že ho navštíví (doufá, že mu z toho něco kápne, jak by řekl Dan :D). Strýček ho s nadšením přijme, ale odmítne mu půjčit peníze. Místo peněz dá mladíkovi doporučující dopis, se kterým ho pošle za Výstředním milionářem. Za člověkem, u kterého se učil sám strýček a u kterého se má mladík také naučit, jak vydělat svůj vlastní milion. Náš hlavní hrdina je k tomu nejdřív skeptický, ale nakonec nasedne do auta a vyrazí za ním. Při prvním shledání s Výstředním milionářem mladík ani netuší, že se baví právě s ním. Baví se s mužem oděným jako zahradník, který pečuje o růže, a ještě ho požádá o 10 dolarů. Dojde mu to až ve chvíli, kdy zahradník vytáhne z kapsy 25 tisíc dolarů v hotovosti a pokloní se před ním sluha. Výstřední milionář vezme mladíka do svého domu, ve kterém se milionář snaží změnit mladíkovo mentální model a přesvědčit ho, že dokáže vydělat svůj první milion. Aby ho namotivoval, tak se vsadili a společně si hodili mincí. Mladík sázku prohrál, což znamenalo, že musí milionářovi za jeho rady zaplatit 25 tisíc dolarů. Dále děj pokračuje tak, že Výstřední milionář dává mladíkovi cenné rady, vystavuje ho různým zkouškám a snaží se v něm probudit podnikatelské myšlení. Na závěr Výstřední milionář umírá a mladík odpřisáhne, že se stane milionářem.
Co jsem se dozvěděl?
Hodně důležitý pojem, který používá k sebe povzbuzení nepřeberné množství lidí napříč různými profesemi… Autosugesce = sebepřesvědčování
- V knize je tento pojem hodně použit za účelem změny mentálního modelu mladíka, který nevěří, že doopravdy dokáže zbohatnout a je pro něj těžké ze svého „komfortu“ vystoupit
- Já mám s tímhle pojmem asi nejlepší zkušenosti kvůli plavání, když jsem si vždycky před startem opakoval jenom: „To zmákneš!“
Asi nejvíc mě zaujala kapitola, ve které se Výstřední milionář ptá mladíka na to, kolik si představoval, že za rok může vydělat. Mladík říkal částky, které donutily milionáře ke smíchu – milionář odpověděl: „Teď říkáš jenom částku, kterou oceňuješ sám sebe. Pokud se nebudeš cítit na mnohem víc, tak se z tebe milionář nikdy stát nemůže.“
- Mluvil o určení si vlastní hodnoty, nad kterou se hodně lidí nikdy nezamyslí, protože jsou zahledění pouze do vydělávání peněz a věcmi, ke kterým je potřebují.
Poslední činnost, kterou musím zmínit i přes to, že ji každý z nás určitě má, jen s ní každý pracuje úplně jinak. Tou činností je stanovení si svých cílů, které pevně časově ohraničíme a budeme k jejich naplnění používat již zmíněnou autosugesci.
- V knize je tato činnost pojatá jako jeden z hlavních motivátorů a zároveň i indikátorů, podle kterých poznáme, jak jsme se svých cílů drželi a jaký vliv na nás mělo jejich stanovení.
Závěr
Musím říct, že mě kniha zrovna dvakrát nezaujala… příběh mě nějak extra nebavil a přínosných informací jsem v ní našel jen málo. Mé očekávání bylo daleko větší, ale na chvilku odpočinku je to fajn knížka. Nějak zvlášť ji doporučovat nebudu, ale pokud někdo chce jen tak přečíst knížku a nechce, aby mu to zabralo moc času, tak prosím – tohle je ona :D.