Proč jsem si knihu vybral?
Knihu jsem si vybral, protože je velmi známá a velmi často omíláná jako jedna ze základních knih na work life balance, což je téma, které velmi často řeším. A chtěl jsem dostat nové vhledy do této problematiky.
Co si z knihy odnáším?
Kniha "Mnich, který prodal své Ferrari" od Robina Sharmy není pouze další self-help knihou, ale spíše cestopisem k osobnímu objevování a naplnění. Příběh Juliana Mantlea, úspěšného advokáta, který se na vrcholu své kariéry rozhodne pro radikální změnu, je dojemným a inspirativním průvodcem životní transformace. Autor nás zavádí do světa, kde vytříbené luxusní auta a skvostné kanceláře ustupují před touhou po autentičnosti, duchovním klidu a vnitřním bohatství.
Julian Mantle, přestože zdánlivě dosáhl všeho, co si mohl přát, se ocitá na vrcholu své kariéry vyhořelý a vyčerpaný. Nakonec prodá i své ferrari:(( Jeho životní příběh je výzvou k reflexi nad vlastním směřováním a hodnotami. Kniha nás provází jeho cestou od vyhoření k novému poznání a životnímu přeměně.
Příběhy z knihy, tentokrát ne o Julianovi.
Podobenství o zahradě (= vědomí), v jejímž středu stojí maják (= cíl, poslání, podstata neboli „dharma“, tj. priority, které je třeba mít před sebou při všem, čím se v zahradě svých myšlenek zabýváme – budou nám poskytovat vedení a útočiště jako mořeplavcům na rozbouřeném moři), z majáku vychází zápasník sumó (= kaizen, japonské učení o sebezdokonalování), který na sobě má jen drátěnou bederní roušku (= sebedisciplína), a nachází zlaté stopky (= čas jako připomínka lidské smrtelnosti a toho, jak důležité je prožívat život zplna), vdechuje vůni žlutých růží (= nezištnost, pomoc druhým, kterou pomáháš sám sobě, protože na rukou darujících růži vždy ulpí špetka její vůně) a vydává se po stezce pokryté diamanty (= osvícené žití, tj. žití v přítomnosti, které umožní vnímat a užívat si krásu každého dne, ne se pouze hnát za domnělým bohatstvím na konci trasy).
Co si z knihy odneseš a můžeš v životě využít:
Péče o sebe a své zdraví se stává prioritou, nejen fyzické, ale i duševní.
Rovnováha mezi prací a osobním životem je klíčem k šťastnému a naplněnému životu.
Život v souladu s vlastními hodnotami a prioritami přináší autentičnost a smysluplnost.
Meditace a mindfulness jsou nástroji k nalezení vnitřního klidu a harmonie.Neustálý osobní rozvoj a otevřenost novým zkušenostem jsou cestou k osobnímu růstu a štěstí.
A nakonec nějaké ty citátky:
"Život není o dosahování cílů, ale o cestě, kterou naše srdce vybírá."
"Není důležité, kolik máme, ale jakou hodnotu tomu přisuzujeme."
"Pravá síla spočívá ve vnitřním klidu a míru."
"Největší darem, který můžeme dát, je dar sami sebe."
"Štěstí není cílem, ale spíše vedlejším produktem života žitého naplno.'