ÚVOD
Asi skoro každý z nás už někdy knihu Malý princ četl nebo o ní minimálně slyšel. Ovšem nikdy jsem nechápala, proč mi dospělí v dětství stále opakovali, ať se ke knize po pár letech vrátím znovu. Říkala jsem si, proč bych měla tuto filozofickou pohádku číst znovu, když už „přesně“ vím, o čem je. Pak nastalo období maturity a já si knihu vybrala do svého literárního seznamu knih. Odhodlala jsem se ji tedy přečíst znovu a výsledek byl více než překvapivý.
Nad pohádkou jsem se zamýšlela hlavně z filozofického hlediska a z hlediska motivace, kterou nám příběh předává, ale nikdy by mě nenapadlo tento příběh spojit také s krutou realitou podnikání dnešní doby.
A co má právě tato pohádka společného s naší metodikou v Tiimi?
Jak už asi všichni víme, postava Malého prince má obrovskou kuráž a je velice odvážný ve svých činech. Jeho neustálé otázky jsou tak úmorné, až nás nad nimi donutí doopravdy do hloubky přemýšlet. Jeho zvídavost podporuje tak kritické myšlení, které je zde v Tiimi velice žádané. Odnáším si z toho, jak je důležité neustále lpět na svém dotazu, dokud nedosáhnu odpovědi. Právě díky (reflektivním) otázkám se toho naučíme nejvíce, a to my přece chceme!
Co je na Malém princi tak obdivuhodného je jeho odvážnost vystupovat z komfortní zóny a poznávat tak lidi a externí svět svýma vlastníma očima. Experimentace je pro podnikání nesmírně důležitá a je důležité vědět, že ať už uděláme jakoukoliv chybu, musíme se z ní ponaučit a nasbírat zkušenosti do budoucna.
Princovo putování po planetkách může znázorňovat spoustu odlišných významů, které každý jedinec chápe tak trochu jinak. Já v tom vidím neschopnost jedinců otevřít se novým věcem a jít jim naproti. Je zde perfektně znázorněné, jak se každý zaměstnanec drží svého oboru, který je tolik ovlivňuje. Svět dospělých je v očích Malého prince jedno velké sobectví, kde každý prosazuje myšlenky na základě JÁ, JÁ a znovu JÁ. Nesnaží se naslouchat, zkoumat problémy do hloubky a už vůbec nechtějí slyšet o nějakém návrhu na změnu.
Naprosto obdivuji ambice a motivaci Malého prince procestovat celý svět. Princ měl jasně stanovený cíl, kterého se držel až do konce. Jeho smýšlení mě tak motivuje k využití každé příležitosti, která se mi v životě naskytne. Souvisí to se sebepoznáním, s výstupem z komfortní zóny a dodržováním svých osobních cílů.
Jak jsem již psala v předešlé eseji Action Learning, dokonale podané otázky většinou začínají slovem PROČ. Což se princovi také povedlo. Snad každá jeho otázka začínala slovy a proč? Důvodem je, že se díky odpovědi na tento typ otázky učíme nejefektivněji a dosahujeme tak hloubce myšlení, která je pro danou problematiku velice důležitá.
Nejvíce si na knize ale vážím toho, jak je někdy důležité utlumit svou emoční stránku a jednat právě v rámci svých hodnot a schopností. V případě, že lidé kolem mě nesplňují mé zásady a hodnoty, je třeba hledat kompromis a pracovat na našem potenciálním, ať už jakýmkoliv, vztahu.