Malý princ


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 21.11.2021

Malý princ   Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ je určitě jedna z knih, kterou je mnohem snazší přečíst, než na ni následně napsat esej. Vybral jsem si ji, protože už si jí dlouho toužím přečíst. Spoustu lidí začíná esej tím, že knížku už několikrát četli, a tak se domnívám, že budu jeden z mála, kteří knížku právě četli poprvé. Velmi příjemně se mi knížka četla a protože rád reflektuji a přemýšlím nad tím, co se okolo mě děje, tak po dočtení kapitoly jsem se vždy zamýšlel nad jejím významem v mém životě. Přemýšlel jsem nad tím, co se mi snaží říct a co si z ní teď konkrétně mohu odnést. Proto věřím, že to je jedna z dalších knih, kterou jsem nečetl poprvé a naposled, ale pokaždé v ní objevím něco nového.


Myslím si, že nemá smysl popisovat děj, který většina zná, a proto bych tu spíš radši psal o tom, co si z knížky odnáším.


Kreativita


Hodně velký důraz je kladen na kreativitu, ve které mnozí dospělí lidé zakrní, protože jsou, jak je knížka nazývá, moc vážní. Začnou žít stereotypním stylem života a nejsou schopni se na svět dívat dětskýma očima, které ho vidí tak pestrobarevně. Nemálo kdy jsem slyšel, že dospělí přišli na své podnikatelské plány, díky svým dětem, které jim ukázaly jinou perspektivu. Proto bych byl rád, abych se neuzavřel do dospělého stereotypního života a pořád v sobě udržoval plamen dítěte, který mi umožní na věci koukat odlišně.


Zdání klame


Malý princ rozhodně není jediná kniha, ze které se dá vyčíst tato informace. Uvědomil jsem si ji na příkladu muže, který objevil novou planetku a prezentoval ji v kroji. Nikdo mu nevěřil, nikdo ho nebral vážně. Lidé se nebyli schopni odprostit se od svých mentálních modelů, ale když to samé muž o rok později prezentoval v kvádru lidé mu uvěřili. Pro fungování v týmu je jednoznačně nezbytné nezaškatulkovat si lidi, ale dávat jim každý den šanci. Nenechme naše prvotní vjemy ovlivnit naše chování vůči ostatním.


Upřednostňuj kvalitu oproti kvantitě


Tohle je jedna z hodnot, kterou jsem si neuvědomil pouze v této knížce, ale také na mnoha zákaznických schůzkách. V knížce ve mně  tuto myšlenku vyvolal businessman, který neustále jen počítal a hlavně aby všechno měl a všechno vlastnil. Když se v Tiimi v rámci projektů a i v rámci našeho snažení budeme soustředit na to, abychom věci dělali spíše kvalitněji, než abychom jich dělali spoustu, tak předejdeme snížení jejich výsledné kvality. 


S tímto se dost pojí další myšlenka, kterou si odnáším. Dělat primárně věci, které nás baví a nedělat věci jen pro peníze. Jelikož věci, které nás opravdu nebudou bavit, nebudeme dělat na sto procent a kvalita výsledků bude znatelná.


Je třeba žádat druhého, o to co může dát


Toto mě přivádí k respektování individuality v týmu a nechtít po všech všechno. Připustit si, že každému nejde všechno a každý se hodí na něco jiného. Když přijdeme na to, co jde každému nejvíc, můžeme být velmi efektivní.


Závěr


Jsem rád, že jsem si tuto knížku přečetl, myslím, že mě hodně posunula ve vnímání ostatních. Doporučil bych ji každému, protože si v ní každý najde nejvíce to, co v ní hledá.

Na závěr už jen dvě zajímavé myšlenky.


Zachytit problém, dokud není pozdě (kořeny baobabu).

Slova nejsou činy.














Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Tomáš Konrád - 16.01.2022 - 13:04


Moc hezká esej. Vítku, jsi dítě? :D - Do jaké míry v sobě udržuješ plamen dětské kreativity? Líbí se mi tvé spojení myšlenky z knihy se zákaznickými schůzkami. S jakými lidmi jsi měl zákaznickou schůzku? Jaká skutečnost tě vedla k uvědomění, že kvalita je důležitější než kvantita?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Jiné

Body: 2

16.09.2024

Kategorie: Jiné

Body: 2

15.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

15.09.2024

Kategorie: Management

Body: 3

15.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

15.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: