Lídři jedí poslední


2 body

Hodnocení: 98 %

Přidáno: 24.11.2019

Lídři jedí poslední   Simon Sinek

Lídři jedí poslední 

Autor: Simon Sinek


Vize této knihy: Představme si svět, kde se lidé ráno probouzejí s chutí jít do práce. Kde přes den cítí, že jim ostaní důvěřují a oceňují je. A domů se vracejí s pocitem naplnění.


Po přečtení této vize jsem si uvědomil, že tento pocit zažívám téměř každý den a musím za to být vděčný.  Vlastně celá kniha mi tak trochu připomíná Tiimiakatemii.


V knize je kladen důraz na kruh bezepčí, kdy je popis přes několik stránek. Mě k jeho pochopení stačil tento příběh:


Na pole, kde žili čtyři voli, si zvykl chodit lev. Mnohokrát se je pokusil napadnout, ale pokaždé, když se přiblížil, setkal se s rohy jednoho z nich. Nakonec se ale mezi sebou volové rozhádali a každý z nich se šel pást do jiného rohu pole. Lev je napadl jednoho po druhém a brzy skoncoval se všemi.


Nebezpečí, kterým současné podniky a organizace čelí jsou skutečná a zdánlivá. Jediná možnost jak toto nebezpečí eliminovat, je dát lidem pocit sounáležitosti. Tím, že poskytneme silnou kulturu na základě jasně stanovených lidských hodnot a přesvědčení. Že dáme lidem rozhodovací pravomoc. Že nabídneme důvěru a empatii. Že vytvoříme kruh bezpečí.


 Uvnitř kruhu bezpečí musíme mít pocit, že k sobě patříme. V knize je popsán pojem E.D.S.O., tedy sobecké i nesobecké chemikálie, které jsou v každém z nás. A jak tyto chemikálie využívat.


E je endorfin: droga běžců

D je dopamin: stimul pro pokrok

S je serotonin: chemikálie vůdcovství

O je oxytocin: cemická láskaCo jsem se dále z této knihy dozvěděl:


  • čísla reprezentující lidinejsou lidé, ale čísla
  • dodržovat Dunbarovo číslo -
  • více je věnovat čas, ne peníze 
  • důvěra se buduje déle než sedm dní a méně než sedm let
  • že spolupráce je výhodnější než rivalita
  • naše cíle musejí být hmatatelné 
  • občas musíme porušit pravidlaV knize je dále pět lekcí vůdcovství:


1: Jaká je kultura, taková je společnost

2: Jaký je vůdce, taková je kultura

3: Na charakternosti záleží

4: Na přátelích záleží

5: Veďte lidi, ne čísla


Doporučoval bych každému, aby si tyto lekce přečetl, jelikož mi daly opravdu hodně. Dále jsem si uvědomil, že žiju ve světě plných výmluv po přečtení tohoto textu:


Naše zdraví, a co horšího - naše lidskost, jsou v ohrožení. Ale nemůžeme se schovávat za výmluvy. Nemůžeme vinit média, internet nebo systém. Nemůžeme obviňovat korporace, Wall street nebo dokonce vládu. Nejsme oběťmi situace. Jsme jejími architekty.Nový pojem:


IPO - první veřejná nabídka akcií. Proces, při kterém společnost poprvé vstupuje na burzu.Myslím si, že ne náhodou tato kniha opakovaně získala titul bestselleru podle The New York Times i Wall Street Journal. Jelikož je tato kniha opravdu obohacující. Každý výrok je dokázán nějakým příkladem či příběhem. Autor hodně poukazuje na vojáky americké Námořní pěchoty.Hodnocení: 98 %

Nový komentář:Komentáře (1):Jana Křečková - 17.12.2019 - 19:28


Teda to jsi mě chytil za srdce. Čtyři voli jsem kdysi dávno už slyšela a úplně jsem na ně zapomněla. Teď s TAP v tom vidím mnohem větší pravdu, než dřív. Dokonce jsi mě donutil přemýšlet o tom, kolik je mé Dunbarovo číslo od té doby co pracuji na univerzitě... snad se zasměješ... cítím to na 3! Jednotka, ne stovka! Ale s vámi je to už víc :-). Každopádně, komunita TA má maximální velikost 180 téček koučové, a to právě z důvodu, že s větším počtem osob již nejsme teoreticky schopni udržovat stálé sociální vztahy. Zdendo, těším se na Tvou další esej a budu ráda, když přidáš víc provázanosti s TAP, je skvělé vidět dění vašima očima :-).

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 0

19.04.2024

Kategorie: Vedení

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Vedení

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

19.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: