Kvalitativní výzkum
Jan Hendl
Co jsem si z knihy odnesl?
Je kvalitativní, kvantitativní a smíšený.
Výzkum je proces.
Hlavně metody získávání dat do hloubky, resp. jak má vypadat strukturální standardizované dotazování. Do praxe se mi to možná někdy trochu hodí, ale jinak je to čistě teoretická věc.
Můžu strávit celý den studiem toho, jakou otázku položit, nebo jakou metodu pro výzkum použít. Nebo si prostě můžu popovídat jako člověk s člověkem a ptát se na to co mě zajímá. Není to raketová věda, i když autor to tak popisuje.
Proč?
Díky výzkumnému projektu jsem zjistil, že mám mezery v teorii. Na toto téma píšu BP. Rád mluvím se zákazníky a díky jejich zpětné vazbě iteruji produkt, doufal jsem, že se tu naučím, jak to dělat líp. Prokázání znalosti na univerzitě.
Výzkumný proces
Explorace: zkoumáme fenomén který je málo známý. Vyhýbáme se použité známé teorie. Navrhujeme nové koncepty a vztahy pro další výzkum.
Popis: popisný výzkum popisuje jevy a soustředí se na otázky: kdo, jak a kolik. Statistické šetření, terénní pozorování, případová studie.
Explanace: zodpovídá otázku Proč?
Predikce: na základě určitých informací, které jsou známé předem, můžeme určit, co se stane v pozdějším okamžiku.
Příprava
Volba výzkumného tématu a základní metodologie. Určíme oblast výzkumu, vymezením problému, následuje vymezení účelu výzkumu a výzkumné otázky.
Plán výzkumu
Určujeme kdy a kde se výzkum provede, s kým se setkáme a koho oslovíme nebo budeme pozorovat. Zvolíme metody sběru dat a určíme hrubý časový průběh celého výzkumu.
Provedení studie
Zahrnuje sběr dat a jejich analýzu s cílem zodpovědět výzkumné otázky. Držíme se výzkumného plánu, ale měníme ho, pokud je to potřebné a možné. Získaná data se dávají do kontextu.
Zpráva o výsledcích výzkumu
Zpracování zprávy o výzkumu.
Kvantitativní výzkum
Sběr dat pomocí testů a dotazníků, nebo pozorování. Konstruované koncepty zjišťujeme pomocí měření, v dalším kroku získaná data analyzujeme statistickými metodami s cílem explodovat je, popisovat, případně ověřovat pravdivost našich představ o vztahu sledovaných proměnných.
Kódování a zobrazování dat
Popíšu čtyři způsoby transkripce textového materiálu.
- Doslovná transkripce: převod mluveného projevu na text
- Komentovaná transkripce: převod mluveného projevu na text + komentář
- Shrnující protokol: není doslovnej, jenom shrnuje
- Selektivní protokol: v protokolu jenom data k určité problematice (design produktu)
Ideální typ
Definujeme tak, že určíme konfiguraci hodnot různých dimenzí, aniž by bylo zapotřebí, aby příslušná konfigurace existovala ve skutečnosti. Konfiguraci vybíra výzkumník tak, aby vyjádřil nějakou svoji představu, k níž bude dále vztahovat úvahy týkající se zkoumaných skutečností. Pomocí ideálního typu výzkumník odstraňuje ze skutečnosti rušící a okrajové aspkety a může lépe interpretovat reálná empirická data jako odchylku od ideálního typu nebo podobnost s ním. Právě rozdíl mezi reálným typem a skutečností v sobě často nese důležitou informaci. Poznamejme, že „ideálním“ typem nevyjadřujeme hodnocení. Hodnotový soud, a že základy aplikace ideálních typů položil Max Weber v oblasti sociologie.
Typologie metod analýzy kvalitativních dat
- Kvazistatistické (Kvalitativní do kvantivního formátu)
- Metody pomocí šablony
- Editovací postupy
- Postupy na základě proniknutí do textu
Kódování
Zase to zní, jak kdyby byl týpek programátor, ale jsou to jenom poznámky v textu. Udělám s někým rozhovor a pak si do toho textu dělám poznámky. Ještě že to týpek takhle rozepisuje, kvůli BP, ale jinak jsou to akademický bs.
Otevřené kódování (podrthnu, hvězdička, obr. 8.5, str. 249)
Axiální kódování (Kódovací třídy podle Glassera, str.251)
Selektivní kódování (hledám hlavní témata a kategorie)
Charakteristika kvalitativního, kvantitavního a smíšeného výzkumu
Fázové modely smíšeného výzkumu
- Simultánní kombinování
o 1, QUAL + quan
o 2, QUAN + qual
- Sekvenční kombinování
o 3, QUAL -> quan
o 4, QUAN -> qual
STR. 279
Základní forma výzkumné zprávy (str. 318.)
Název studie
Abstrakt
Úvod
Přehled dosavadních poznatků
Metody
Výsledky
Diskuse, shrnující závěry
Bibliografické citace
Přílohy