Kreativní management v praxi


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 30.04.2022

Kreativní management v praxi   Ivana Hospodářová

Kreativní management v praxi, Ivana Hospodářová


Tuto knihu jsem si nezvolila již úplně dobrovolně, jelikož byla možností dohnat body v kreativitě v mém Skill profilu. Nicméně jsem si ji zvolila z důvodu jejího zaměření na management a také mě zajímaly další znalosti z oblasti kreativity. Přijde mi, že management je občas dost direktivní obor, a proto mě zaujal v souvislost s kreativitou.


Kdo je manažer?

Ten, kdo řídí, organizuje, rozdává úkoly, kontroluje jejich plnění a dosahuje výsledky. V knize se mi líbilo jejich přirovnání, kde je středověká galéra s veslaři, pár dozorci, bubeník a kapitán. Bez veslařů by galéra nikam nedojela, ale bez kapitána také ne. Jelikož kapitán zná cestu a ví, kam má loď doplout. Manažeři vždy pracují s lidmi. Manažer plánuje, obstarává, přiděluje, rozhoduje, organizuje, motivuje, podporuje, sleduje, kontroluje, komunikuje, řeší problémy a restrukturuje.


„Manažer je ten, kdo určuje, jaké žebříky ke zdi přistavit, jak rychle a kdo po nich bude šplhat nahoru, v jakém pořadí. Vůdce určuje, o jakou zeď budou opřeny.“ – P. Drucker


MLS = tři v jednom, čas jít mlsat (manažer, lídr, správce)


ČESCHI

Č = čas

E = energie, kondice

SCH = schopnosti

I = informace


V knize se opět píše, že je nejdůležitější začít u sebe. Tohle je zmiňované v hodně knihách, ale zaujalo mě, jak na to šel Robinson Crusoe, když ztroskotal na ostrově. Na levou stranu si napsal seznam záporů a na pravou stranu seznam kladů. Potom je jasné, že si chce člověk vybrat to kladné a myslet pozitivně (viz. obrázek).

Obsah obrázku stůl

Popis byl vytvořen automaticky


Zdroj energie

Díky tomu, jak je v poslední době spousta hektických věcí a udály se nějaké věci, které pro mě byli dost psychicky náročné, si odnáším tuto větu „Kdo jezdí moc rychle, neušetří čas.“. Je to i z toho důvodu, že je vše moc uspěchané a pokud manažer má začínat hlavně od sebe, tak je také důležité dobíjet svou životní baterku.


Jelikož je to kniha spojená s kreativitou a já jsem kreativní osoba s přístupem, že všechno jde, když se chce, zaujala mě v knize opět tato věta „Mozek, který dokáže věřit jen „uvěřitelným“ věcem, je už napůl mrtvý.“ Náš mozek je totiž skvělý nástroj, který odvádí skvělou práci. Je to takový velký pracant, aniž bychom to věděli. Náš mozek používá nejfrekventovanější struktury jako hlavní dálnice a nevyužívá postranní cesty, jelikož je dominantní dráha zatlačila do pozadí. A také je jedno kolik nám je momentálně let, svůj duševní výkon můžeme zlepšit. Takže nejsem stará 😄


Hospodářová v knize také zmiňuje minimální denní porci mozkové gymnastiky pro každého, zkuste si ji udělat, docela se u toho zasmějete jako já. Dále se zde nachází spousta technik, se kterými jsme se již seznámili v předešlých knihách a v našich TSkách.


 Změny

Jakmile se v našich životech začne něco měnit, náš mozek začne ihned reagovat. Většinou se změnám bráníme a nechceme je přijmout, ale to je naprosto normální jev. Také to bude denní chleba pro manažera, který se s tím musí naučit poprat. Důležité je změnu hlavně dobře komunikovat a všechny informovat. Změna by měla jít ruku v ruce s firemní kulturou.


Motivace sebe i ostatních

Pokud v týmu manažer vidí nízkou morálku, začnou odmítat úkoly a přistupovat k nim halabala, nechtějí v týmu spolupracovat, nedodržují termíny a svalují vinu na ostatní, je to znak demotivace. Aby manažer mohl motivovat svůj tým, měl by být sám motivovaný. Měl by zjistit co druhé motivuje, pravidelně je informovat. Měl by zacházet s každým člověkem jako s osobností, chválit, ale i upozorňovat na to, co se nedaří.




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: