Kreativita a inovace v organizaci


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 17.01.2024

Kreativita a inovace v organizaci   Emilie Franková

Tuhle knížku jsem si vybrala z jednoduchého důvodu - v SP potřebuju mít kreativitu aspoň na levenu 3 a k tomu mi chybí několik bodů za knihy v oblasti kreativity. Je to nejspíš špatný důvod, ale let’s go.


Jaký je rozdíl mezi kreativitou a inovacemi?

Kreativita je schopnost přicházet s novými, originálními a funkčními myšlenkami nebo koncepty. Je často nepředvídatelná a neřízená. Zaměřuje se na proces myšlení.

Inovace je jednoduše řečeno změna, která organizuje a implementuje tyto kreativní myšlenky do procesu, ať už vytváření produktu/služby či čehokoliv jiného. Inovace se zaměřuje na realizaci a výsledek, přináší praktickou hodnotu.


Kreativní jedinec


Fáze kreativního procesu 

Příprava 

- příprava zahrnuje sběr informací ze všech možných zdrojů, zkoumání a propojování souvislostí vážících se k problému

Inkubace (Přemýšlení a zvažování problému)

- v druhé fázi inkubaci upozaďujeme aktivní přemýšlení nad problémem, ale soustředíme se, někdy i nevědomě, na zkoumání souvislostí

Inspirace

- je fáze generování nápadů, nových pohledů nebo dokonce nástřelů řešení, je to fáze, ve které na základě souvislosti a informací začínáme vidět a představovat si možný konečný výsledek

Evaluace

- v této fázi opět zapojujeme analytické myšlení a zhodnocujeme doposud vygenerované nápady - zvažujeme jejich proveditelnost a účinnost, také se může stát, že nejsem spokojení a vracíme se do předchozích fází s účelem přijít s dalšími nápady

Realizace 

- ve finální fázi už pracujeme na implementaci, tzn. Plánování, tvorba prototypu a testování

Jedná se o cyklus, na kterém je postavených mnoho metod hledajících řešení an problém (např.sprint) a je běžné, že pokud chceme dosáhnout vysněného výsledku, tak tento cyklus několikrát opakujeme nebo tvoříme několik prototypů. 


Jak zvýšit kreativitu v týmu


Typy inovací 


Knížka mi pomohla zbořit nějaké mýty o kreativitě, které jsem měla nahrané odjakživa v hlavě. Domnívala jsem se například, že nejsem kreativní, protože nejsem ten člověk, co kreslí, hraje na hudební nástroje atd.. Pravda je ale opakem, dokážu být kreativní, např. V BG se mi to potvrdilo a pomáhá mi k tomu odstoupení od toho, co už se vymyslelo - nejsme pak ovlivněná směrem, kterým se celý kreativní proces ubírá.

Nedávno jsem byla na kurzu “úvod do humen centered designu”, který v jednoduchosti mluví o inovačním procesu krok za krokem a bylo tam krásně vidět, že někteří účastníci byli už omezení v myšlení (menší množství nápadů a neoriginalita) kvůli tomu, kde pracují, kreativita a inovace tam třeba úplně nepodporují, zatímco my v Tiimi, myslím, že ano, což je dobře. Zároveň se domnívám, že kreativita se dá naučit nebo minimálně se dá vytvořit takové prostředí, kde je kreativita podporována a nové nápady tak přichází sami. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: