Kreativita


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 27.01.2022

Kreativita a její rozvoj   Petr Žák

Proč jsem si vybral tuto knihu? 

 

Primárním faktorem, který hrál roli při mém výběru knihy byl fakt, že jsem na toto téma vedl jednu z našich training sessions. Abych tedy nabral hlubší znalosti z oblasti inovací a kreativity, rozhodl jsem se přečíst tuto knihu. Mimo jiné mi byla doporučena v rámci naší komunity. 

 

Obsah 

 

V samotné knize autor popisuje, co to vlastně ta kreativita je, vysvětluje nám tedy že je velmi složité tento pojem jednoduše vysvětlit, jelikož na to každý nahlíží a vnímá trošku odlišně – tudíž se dá říct, že tento pojem nemá přesnou definici. Nicméně je nám všem jasné, že je to určitý proces, u kterého náš mozek generuje nápady. Avšak nemusí to být čistě jen o nápadech, kreativní myšlení nemůže postrádat například hudebník, či umělec. 

 

Osobně považuji kreativitu za jakousi schopnost podívat se na věc či problém z odlišných úhlů předtím, než si uděláme na danou věc nějaký názor nebo vymyslíme řešení. Také jsem toho názoru že někteří lidé jsou přirození kreativci a nové nápady ze sebe doslova chrlí, nicméně tak tomu není u všech. 

 

Autor zde rozebírá obecnou problematiku ohledně kreativity spolu s názornými ukázkami technik, které se dají využít pro rozvoj či podporu kreativní myšlení. 

 

 

Techniky

 

Brainstorming 

 

Je to pojem, se kterým se každý z nás již zajisté setkal. Doslovný překlad je tedy bouření mozků – a to je přesně to co to je. Je to proces kdy se tým dostane do jakési flow a všichni říkají nápady co je zrovna napadají k danému tématu. Jelikož to nemůže být úplný chaos, musíme mít nějaká pravidla. 

Pravidla 

1.    Zákaz kritiky

2.    Uvolnění fantazie

3.    Vzájemná inspirace

4.    Kvantita nad kvalitou

5.    Všichni jsme si rovni

 

Painstorming 

 

Je to technika naprosto stejná, jako brainstorming, avšak zde se zaměřujeme na problém nebo zkrátka na to co se může pokazit. Tento proces se využívá spíše až v části plánování a realizace. 

 

Fáze:

1.    Vysvětlení pravidel

2.    Definice problému

3.    Brainstorming otázky:

A.    Co se stane, když problém nebudeme řešit?

B.    Jaká jsou negativa nabízeného řešení?

C.    Čemu se musíme při řešení vyhnout?

4.    Vyhodnocení

 

Rolestorming 

 

Tato technika spočívá v určitém odosobnění se – představíme si tedy že jsme někdo úplně jiný (nejčastěji superhrdina, jelikož e všichni znají a mají speciální schopnosti) a dáváme nápady, jak myslíme, že bychom problém řešili, kdybychom byli právě daný hrdina. Mže se to zdát jak blbost pro děti, nicméně toto může pomoci lidem, kteří mají například problém s tím vyjadřovat naplno svůj názor před ostatními. 

 

 

Asociace 

 

Tato aktivita je spíše na soustředění, aplikuje se primárně před brainstormingem. Spočívá v tom, že se řekne nějaké slovo a jede se do kruhu a každý musí říct slovo, které ho první napadne v návaznosti na slovo předtím. 

 

 

Šest myslících klobouků 

Tato technika nás má dovést k myšlence jednodušeji, pokud jsme větší skupina – dá se tedy říct, že to je přímá cesta k myšlence. 

Bílý klobouk - nic než fakta, čísla, racionálnost

Červený klobouk - emoce, city, intuice

Žlutý klobouk - pozitivní přístup k věci 

Černý klobouk - negativní přístup, kritické hodnocení 

Zelený klobouk - kreativní a inovativní myšlení 

Modrý klobouk - “facilitátor”, rozdává klobouky ostatním, udává tón hry

 

 

Závěr 

 

Knihu shledávám velmi přínosnou, jelikož nám poskytuje nejen teoretické informace z oblasti kreativity, tak cenné konkrétní techniky, které můžeme využít v praxi. Je zde spousto nových informací, které jsem neznal, nicméně jsou zde jak informace, tak techniky, se kterými jsem se již setkal. 

Techniku rolestorming jsme si zkusili na našem TS. Bylo to něco nového tak to všechny bavilo, a dokonce jsme vymysleli opravdu zajímavé nápady. 

Techniku myslících klobouků jsme také zkoušeli, avšak ta dle mého názoru neměla takový úspěch, jelikož celý tým nebyl dostatečně dobře obeznámen s pravidly používání klobouků, a tak docházelo k jistým zásekům. 

Obecně knihu hodnotím velmi pozitivně a doporučil bych ji každému kdo se o toto téma zajímá. 

 

 

 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: