Hlavní znalosti a myšlenky, které si z knihy odnáším:
Najděte svůj vzor
Pokud se budeme snažit napodobovat naše hrdiny, tak to přinese spoustu benefitů. Neznamená to je kopírovat, ale jen napodobovat vše, co se jich nějakým způsobem týká. Klíčové je poznat jejich životní styl a to, co je motivuje k práci. Pro mě to je například závodní lyžař a podnikatel Jon Olsson. Snažím se ho co nejpodrobněji sledovat na YouTube a na sociálních sítích a snažím se pochopit, co všechno stojí za jeho úspěchem. Tyto činnosti aplikuji do svého vlastního života.
Nezanedbávejte své vedlejší projekty a koníčky
Pokud se vydáte na cestu umělce, tak může být velmi jednoduché opustit své koníčky a vedlejší projekty, abyste se mohli pořádně ponořit do své primární práce. Ze začátku se to může zdát jako dobrý nápad, každopádně v dlouhodobém hledisku nás limitování našich končíků a vedlejších projektů bude omezovat ve štěstí a produktivitě.
Vždy je dobré mít několik záložních projektů, které nás mohou odreagovat od hlavního projektu. Toto potvrzuje můj problém v prvním ročníku, kdy jsem velmi eliminoval své koníčky a cítil jsem, že nejsem schopný. Přemýšlel jsem proč tomu tak je? Teď už to vím, moje mysl neměla čas na odreagování.
Vytvořte si pracovní prostředí, které vás bude motivovat a nezapomínejte pracovní prostředí měnit.
Pokud cheme maximalizovat naši kreativitu, je klíčové, abychom si pečlivě navrhli domácí prostředí. Na našem stole a kolem nás bychom měli mít předměty, které nás inspirují. Také je dobré rozdělit náš pracovní prostor na několik částí. Měli bychom mít místo, kde budeme tvořit digitálně a místo, kde budeme tvořit rukama. Umělci mohou pracovat hodně času z domova, ale je také klíčové jednou za čas odcestovat a prostředí změnit. Cestování je jedna z věcí, které mi pro kreativitu neskutečně pomáhá a věřím, že to je klíč ke šťastnému pracovnímu životu.
Sdílejte své nápady a práci s ostatními
Tuto znalost mám také potvrzenou z několika workshopů od odborníků z praxe, kteří přišli do Tiimiakatemia. Nikdy nebylo jednodušší sdílet naši práci a nápady než v dnešní době internetu. Například sociální síť LinkedIn je pro tento účel jako dělaná. Můžeme prakticky ihned dostat feedback na nápad pomocí jednoho příspěvku. A když do vytváření našich nápadů zapojíme ostatní lidi, tak se s námi budou cítit mnohem více propojení a budou nám blíže.
Příklad mého příspěvku, který jsem nasdílel na sociální síť linkedIn, pomocí něhož jsem ověřoval podnikatelský nápad: