Kraď jako umělec


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 25.04.2022

Kraď jako umělec: 10 věcí, které ti nikdo neřekl o kreativitě   Austin Kleon

Kraď jako umělec

Autor: Austin Kleon


Proč právě tato kniha?

Knihu jsem si vybral především kvůli získání minimálního počtu 12 bodů z kreativity, na jejichž získání nemám tolik času. Zároveň mi přijde, že tato kniha je takovým odrazovým můstkem pro vznik kreativních nápadů – a proto se vyplatí ji přečíst. Jo a také je to malá a krátká knížka (další PROČ). :D


Co mi kniha dala:

Na první pohled mě zaujalo rozdělení DOBRÉHO a ŠPATNÉHO zloděje. Autor knihy popisuje DOBRÉHOzloděje jako člověka, který:


-       Vzdává hold

-       Studuje

-       Bere od mnohých

-       Přetváří

-       Sešívá


ŠPATNÉHO zloděje naopak jako člověka, který:


-       Zneucťuje

-       Opisuje

-       Bere jednomu

-       Chlubí se plagiátem

-       Opičí se

-       Páře


V každém případě bychom se měli v prvopočátku každého našeho nápadu, který je inspirovaný něčím jiným, inspirovat právě vlastnostmi DOBRÉHO zloděje. Je důležité si uvědomit, že za každým výtvorem stojí hromada práce a my bychom k tomu rozhodně měli přistupovat s respektem. 


„Je lepší vzít si něco, co vám nepatří, než aby to tam dál jen tak leželo.“ (Mark Twain)

 

Je důležité si uvědomit, že našimi činy postupně poznáváme sami sebe. Odhalujeme to, čím nebo kým vlastně jsme a snažíme se tomu porozumět. Mnohdy si lidé myslí, že musí nejdříve poznat sami sebe a až pak se teprve mohou začít věnovat něčemu smysluplnému, ale opak je pravdou! Právě naše činnosti nám pomohou postupně poznat sami sebe.


•      Skrze práci zjišťujeme, kdo jsme. 

•      Máš všechno. Začni. 

•      Předstírej to a ono to tak bude.

•      Uč se kopírováním, tím najdeš svůj styl.


Velmi mě zaujala autorova myšlenka, že bychom měli mít celkem dvě práce, do kterých bychom měli pravidelně chodit – tou první je práce, která bude pro naše „umělecké střevo“ tvořivá a druhá by měla být digitální. 


-       Tvořivá práce je místo, kde nejsou žádné technologie a my tak máme prostor přemýšlet bez jakýchkoli vnějších vlivů.

-       Digitální práce je místo, ze kterého vypouštíme naše výtvory z tvořivé práce do světa.


Po každém dni bychom se měli ohlédnout a sepsat si vše, co jsme za ten den stihli. Na tomto seznamu by mělo být mnoho různých aktivit, které každý den děláme (kterým se věnujeme). Takto nastavený harmonogram pomůže naší kreativitě a zároveň nenechá náš mozek v klidu. 


Čemu bychom měli věnovat obzvláště dost pozornosti je odvádění dobré práce. Jedině po dobře odpracované práci budeme duševně klidní a nebudeme se obávat konstruktivní zpětné vazby, která nám pomůže v dalším rozvoji. Stejně jak píše Don Miguel Ruiz ve Čtyřech dohodách – DĚLEJTE VŠE TAK, JAK NEJLÉPE UMÍTE. Následně sdílejte své zážitky, pocity a rady, které jste zažili. Mluvte o sobě!


„Jestli tě nebere svět, ve kterém musíš žít, můžeš si kolem sebe vybudovat svůj vlastní.“

 

Stejně jako rozmanitý harmonogram dne je důležité mít kolem sebe i rozmanitý kolektiv přátel, kteří nám budou ochotni pomoct. V dnešní době to bez kontaktů zkrátka nejde – člověk musí znát ty správné lidi a dbát na to, aby byl jeho kolektiv co nejúspěšnější. 

 

Věnujte dostatek času plánování a zapisování – plánování nám umožní dodržovat deadliny a svůj denní harmonogram. Zapisování nám umožní vracet se k zajímavým situacím, které jsme v průběhu dne zažili. 

 

Rozhodovací paralýza = „Rozhodovací paralýza je psychologický jev, kdy je člověk neschopen se rozhodnout a zvolit si z více nabízejících se možností. Čím více variant má k dispozici, tím hůře se rozhoduje při výběru jedné z nich.“

 

Parkinsonovo pravidlo = „Parkinsonův zákon říká, že namísto toho, abychom pracovali produktivně a zvládli toho víc za méně času, proces prodlužujeme. Proto je pravděpodobnější, že budeme prokrastinovat a naše produktivita půjde k šípku.“

 

Závěr:

Upřímně musím říct, že mě kniha velmi mile překvapila. Čekal jsem, že to bude přehodnocená slátanina, která je na stejné úrovni jako Konec prokrastinace od Ludviga – opak je pravdou. Z knihy si odnáším zajímavé myšlenky a rozhodně i citáty od různých slavných osobností. Zároveň jsem si uvědomil, že při vymýšlení každého nápadu je třeba klást důraz na vlastnosti DOBRÉHO zloděje. Knihu bych rozhodně doporučil všem Téčkám především kvůli tomu, že vymýšlení inovativních nápadů je základem pro každý byznys. Dále bych ji Téčkám doporučil i kvůli tomu, aby měli alespoň nějaké body z kreativity. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Podnikání

Body: 2

03.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

03.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: