Konec prokrastinace
Petr Ludwig
Kdy jindy je lepší číst knihu na téma konec prokrastinace než na Nový rok? V čase, kdy každý hledáme motivaci do nadcházejícího roku, kdy si nastavujeme cíle, kdy reflektujeme na ten předešlý.
O knize
Kniha pojednává o motivaci, motivátorech, vizi, osobním mistrovství, flow, ATP, osobní swot analýze, jak pracovat s návyky, termíny jako “to do all versus to do today” - tedy organizace úkolů, výstup z komfortní zóny a proč je to důležité, apod.
Pojmy, na které jsou napsány celé knihy, tato kniha se těchto témat dotýká, přidává stručné příklady a názorně je vysvětluje. Je velmi přehledná a dobře se čte.
Motivace
Fakt konečnosti života - uvědomění nás vede k tomu, že začneme se svým časem šetrněji nakládat. Začneme pátrat po tom, čemu bychom chtěli tento čas věnovat, začneme hledat osobní vizi.
Motivaci máme vnitřní a vnější
Vnější motivace - cukr a bič, odměny a tresty
“Kolik času věnuji ve svém životě věcem, které doopravdy dělat chci? Kolik času do těch, které musím a kolik do věcí, které od tebe někdo očekává?”
Vnitřní motivace
Vnitřní motivace cestou - osobní vize se nezaměřuje na cíle, ale na cestu, popisuje činnosti, které vy člověk chtěl ve svém životě dělat; “I cestou může být cíl.” - propojení s TA
-výhoda motivací cestou je to, že díky ní dokážeme být častěji šťastní v přítomnosti, častěji pak zažíváme stav označení happiness now
Efektivita práce - díky naplňování naší vize a děláme to co dělat chceme, jsme spokojení a vyplavuje se nám dopamin, tak jsme kreativnější a lépe se učíme.
Právě kvůli tomu je důležité znát svou vlastní vizi a čas od času, ideálně právě jednou za rok se k ni vrátit, přehodnotit, připomenout. Vize je jedním z nejsilnějších motivátorů v našem životě.
Z těchto důvodů si tvoříme vizi, jak svou tak týmovou v prvním ročníku.
Rozhodovací paralýza - je vedle neschopnosti seberegulace (=dovednost poručit si poslechnout) hned druhou hlavní příčinou, jak vyčerpáváme kognitivní zdroje. Čím méně se musíme během dne rozhodovat, tím více energie máme na plnění úkolů.
Obnova kognitivního zdroje - opakovaně dodržet během dne naplánovaný odpočinek nebo jiné čerpání energie - kratičká procházka, chvíli si užít sklenici s džusem. Časem se z toho stane nový pozitivní návyk. Bez obnovy zdroje se sklenice vyčerpá a nejsme schopni se řídit a jít, kam potřebujeme.
Buzer - lístek - každý den pracuji na změně svých návyků ve svůj prospěch. Přístup kaizen - malé kroky k velkým změnám.
Prokrastinační smyčka “křeček” - nedělám nic - mám výčitky - pochybuji o sobě - mám pocit bezmoci - nedělám nic - ……. Jak na to? Přeorientovat se na pozitivní přítomnost - najít to dobré, tedy místo výčitek, že jsem nenapsala 3 stránky a frustrace z toho, ocením se, že jsem napsala 3 odstavce.. Dále zvýšit orientaci na budoucnost - klíč spočívá v práci s osobní motivací a připomínáním si osobní vize.
Pozitivní smyčka flow: dělám to, co má smysl - mám dobrý pocit - rostou mi dovednosti - věřím, že vše zvládnu. Využití nástroje: Inner - game - svobodná reakce na okolní podněty. I v naprosto šílené situaci si můžeme vybrat, jak na ni budeme reagovat. Je to hra, ve které se učíme “překlápět negativní podněty na neutrální nebo dokonce pozitivní”. Jako u všeho jde o cvik - tzv. Mikronávyk.
Vždy si uvědomit:
Mám svobodu reakce.
Díky selhání získávám důležitou zkušenost - learning zone
Pokusila jsem se udělat krok dopředu - hrdinství
Nezáleží na výsledku, ale na maximální snaze
Souhrn a ATP:
Kniha je velmi přehledně napsaná, obsahuje mnoho jednoduchých obrázků a skvěle se čte. Zopakovala jsem si mnoho pojmů, které znám z TS a jiných knih.
Četla jsem ji postupně a vracela se k ní. Její principy se snažím aplikovat každý den, v tuto chvíli mě nejvíce provází téma Motivace, proto ho výše v eseji také zmiňuji nejvíce.
Pár pojmů
Prefrontální kortex - část mozku hned za našima očima a čelem, evolučně velmi vyspělá část mozku zodpovědná za soustředění, chápání, rozhodování, vzpomínání i dlouhodobé zapamatování. Je také sídlem pracovní paměti, jsme s jeho pomocí schopni dělat plány do budoucna, snít a představovat si.
Hédonická adaptace - skutečnost, že si člověk na dosažení jakéhokoliv cíle až nečekaně rychle zvykne; za krátký čas nám už dosažený cíl nevytváří téměř žádné pozitivní emoce
= “je psychologickým procesem emocionálního vyrovnávání, které spočívá v postupném odeznění pozitivních i negativních pocitů souvisejících se životními událostmi”
Zdroje:
LUDWIG, Petr. Konec prokrastinace: [jak přestat odkládat a začít žít naplno]. V Brně: Jan Melvil, 2013. Briquet. ISBN 978-80-87270-51-6.
Hédonická adaptace – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hédonická_adaptace
Prefrontální kortex | Everesta. Everesta [online]. Copyright © 2019 EVERESTA [cit. 02.01.2023]. Dostupné z: https://www.everesta.cz/hr-slovnik/prefrontalni-kortex