Konec prokrastinace


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 11.12.2023

Konec prokrastinace   Petr Ludwig

Proč?

 

O knížce jsem věděla už delší dobu. Nezaujal mě však její název ani vizuál. K přečtení jsem se rozhodla po zhlédnutí rozhovoru s Petrem Ludwigem, ve kterém vysvětloval některé myšlenky z knihy a vyprávěl o procesu její tvorby. A protože mám někdy pocit, že bych mohla pracovat efektivněji, neodkládat úkoly a eliminovat prokrastinaci, rozhodla jsem se dát knížce šanci.

 

To nejdůležitější, co mi knížka dala, je nový pohled na prokrastinaci. Dříve jsem se na prokrastinaci dívala pouze jako na nedostatek disciplíny.  Kniha mi ukázala, že prokrastinace není pouze otázkou slabé vůle nebo nedostatku času. Je to komplexní souhr emocionálních, psychologických a behaviorálních faktorů. A boj proti prokrastinaci není pouze o zvyšování vlastní vůle a budování nesmrtelné disciplíny. Pro úspěšný boj s prokrastinací je nutné hlubší pochopeníjejich příčin a mechanismů. Je nutné hledat kořeny našeho chování. Bez tohoto pochopení je, i z mé zkušenosti, těžké vybudovat efektivní strategii pro boj s prokrastinací. Petr Ludwig v knížce ukazuje holistický přístup k řešení problému prokrastinace. Hlavní myšlenka knihy pro mě tedy spočívá v pochopení kořenů prokrastinace a ve změně našeho myšlení o práci a produktivitě.


Kniha mi zároveň poskytla mnoho nástrojů a technik, které mi mohou pomoci lépe s prokrastinací pracovat. Jednou z technik je tzv. 

 

 

Buzer lístek

 

Tahle metoda nám může pomoci rozvíjet pozitivní návyky, jako je brzké vstávání, pravidelné čtení, psaní esejí, pravidelný pohyb…Podobně pomáhá i při eliminaci špatných zvyků.



Je to jednoduchá tabulka, do které zaznamenáváme buď již zmiňované návyky, které bychom rádi vyvinuli, nebo zlozvyky, kterých se chceme zbavit. K těmto návykům stanovíme minimální standard pro jejich splnění.Každý den potom zaznamenáváme své úspěchy a neúspěchy (např. Každý den číst 30 min). Každá buňka se po vyhodnocení označuje zeleně (splněno) nebo červeně (nesplněno).

Autor  také varuje před riziky spojenými s touto metodou, jako je racionalizace, kdy se ospravedlňujeme za nedodržení úkolů kvůli vnějším překážkám, které neovlivníme. Taková racionalizace může snadno vést k prokrastinaci, když nedodržíme i samotnou tabulku. Takže bacha. 




 

 




 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: