Konec prokrastinace


2 body

Hodnocení: 90 %

Přidáno: 14.01.2020

Konec prokrastinace   Petr Ludwig

Velmi netradičně začnu názorem na knihu. S těžkým srdcem jsem knihu dočetl, ale vůbec mě nebavila a ani neobohatila podle mých očekávání. Přišlo mi, že autor knihu naschvál natahoval a nafukoval. Nejsem si jist, jestli je vhodné prokrastinujícího člověka zahltit desítkami metod jako je křečkolístek, flowlístek a podobně. Rád bych zmínil, že jsem u čtení prokrastinoval snad nejvíce v mém životě! Zvláštní paradox, ale abych nebyl tak kritický, přece jen musím objektivně uznat, že v knize je pár dobrých myšlenek a poznatků se kterými bych se rád podělil.


Prokrastinace není lenost!

V dnešní době plné elektroniky je mnohem obtížnější se přemluvit k plnění úkolů než kdy předtím. Máme obrovské množství voleb, které naši prokrastinaci ještě více posilují. Člověk, který prokrastinuje chce něco udělat, změnit a rozhodně neodpočívá! Naopak, vyčerpává své kognitivní zdroje a stává se unavenějším. Když je někdo líný, jeho úkoly jsou mu ukradené a nechce je dělat.

Jedna z nejdůležitějších myšlenek, které jsem si odnesl z knihy je: Prokrastinace nám brání prožít život naplno.

 

,,Vědomí toho, že brzo umřu bylo to nejdůležitější co mi pomohlo učinit zásadní životní rozhodnutí“ - Steve Jobs

 

Motivace

Vnější motivace je ta, kterou bychom se neměli řídit. To už vím z prvních dialogů od Štěpána. Vnější motivací se nám nevyplavuje hormon dopamin, protože neděláme, co ze srdce chceme. Když se nám nevyplavuje dopamin, ovlivňuje to naši kreativitu, paměť, a hlavně schopnost se učit. Vnější motivace potlačuje naši budoucí iniciativu!


Podle Petra Ludwiga ani vnitřní motivace není to pravé ořechové. Popisuje jí jako radost, která dlouho nevydrží. Z vnitřní motivace přichází jednorázová radost z dosažení cíle tzv. JOY. Pro představu, pokud si budeme chtít koupit Mercedes-Benz GLA AMG, tak si na něj nějakým způsobem vyděláme, ale po týdnu nás auto přestane bavit. Nastává totiž Hédonická adaptace, zvykneme si na dosažený cíl a chceme víc. Když mi štěstí nepřinesl Mercedes, tak nám štěstí určitě přinese Porsche Cayenne. Tuto skupinu lidí nazývá pan Ludwig nazývá jako cílovými feťáky.


Pravá motivace by se měla zakládat na vnitřní motivaci cestou. Vychází na spokojenosti z přítomnosti. Smyslem je najít vyšší smysl v tom co děláme. K tomu potřebujeme určit osobní nebo firemní (týmovou) vizi. Například v knize je uveden příklad firemní vize ve firmě, která vyrábí inzulin. Všichni zaměstnanci mají v podvědomí, že pracují proto, aby mohli diabetici plnohodnotně žít nebo dokonce přežít. Díky této vizi zaměstnanci nepracují kvůli penězům, ale kvůli vyššímu smyslu a to je motivuje k lepší a efektivnější práci. Síla firemní vize je nejefektivnější motivace, při které mizí všechny biče a cíle a spouští vnitřní motivaci cestou. Zaměstnejte někoho a bude „jen“ pracovat, zaměstnejte někoho, kdo věřím tomu, čemu věřím já a bude pracovat s nasazením krve a potu.

                                                                                                                                                      

Úspěch není klíčem ke spokojenosti, spokojenost je klíčem k úspěchu.


Jak přijít na svoji osobní vizi?

Osobní SWOT analýza – zjištění svých silných a slabých stránek

Napište si své úspěchy z minulosti – seznam životních úspěchů na které jsem hrdý, minimálně 20 položek.

Analýza motivujících činností – Co bychom chtěli v životě dělat? Jaké věci chcete, aby po vás zůstaly?

Betaverze osobní vize – Jak by měla finální vize ideálně vypadat? Otázka vyvolá asociace, pocity a myšlenky, které nám usnadní vytvoření osobní vize


Shrnutí: Čím silnější motivace, tím menší prokrastinace


Akceschopnost = dovednost, přemluvit naše tělo konat zamýšlené akce

Seberegulace – schopnost překonat naše negativní emoce způsobující averzi k plnění úkolů

Hrdinství – opouštění naší komfortní zóny

               

Emoční slon a racionální jezdec

Zde musíme naučit, aby jezdec řídil slona. Zde chápu jezdce jako andělíčka na pravé straně ramene, který nám říká, co máme udělat a slon je čertík, který nás pokouší abychom opět otevřeli Instagram a podlehli nekonečnému scrollování. Čím jsme schopnější, jezdec drží svého slona pod kontrolou. Důležitý poznatek je, že za vizí musí kráčet slon i jezdec.


Kognitivní zdroj

Je to naše energie (vůle) něco dělat. Pokud se vyčerpáme díky prokrastinaci, našemu jezdci dojde energie a přestane slona řídit. Zdroj musíme pravidelně v proběhu dne obnovovat. Například ovocem, lehkou fyzickou prací nebo procházkou. Důležité je mimo jiné i plánovat odpočinek, doslova odpočívat preventivně v průběhu dne. Zdroj můžeme zvětšovat, ale ne ztrhat hned první den. Typická jsou novoroční předsevzetí.


Učení návyků – základ učení slona

Snižování překážek na minimum, aby nevyvolaly strach. Pokud novou činnost dokážeme udělat 20x za sebou, vytvořili jsme návyk a můžeme překážky bezpečně zvyšovat. Nejdůležitější jsou malé krůčky a pravidelné opakování. Pokud zvyšujeme překážky posilujeme i vůli!


Jak odnaučit zlozvyky. Můžeme se naučit návyky, ale i odnaučovat zlozvyky. Opět malými krůčky. Zvyšte si averzi ke zlozvykům, například si dát ikonu Facebooku do tří podložek.


Nástroje k budování akceschopnosti

Buzerlístek by měl zabrat maximálně 3 minuty denně. Tvoří metanávyk, což je učení se dalších návyků. Autor tuto metodu nazývá jako páteř osobního rozvoje, na které můžeme dál stavět. Měl by to být papír, kde v tabulce vyplníte sloupce s návyky a pokud ho splníte označíte ho zelenou barvou, když ne tak červenou. Podrobně pochopit a vytisknout si můžete Buzerlístek na www.konec-prokrastinace.cz


Rozhodovací paralýza

Týká se problému, který úkol si vybrat. Čím více možností, tím větší šance že nás paralýza pohltí a vyčerpá náš kognitivní zdroj. Doslova vyprokrastinujeme rozhodování, a nakonec nic neuděláme. Zvládnout paralýzu můžeme snížením počtů akcí na minimum. Velice důležité je při výběru úkol konfrontovat s naší vizí.


TO DO TODAY – nástroj na zvýšení produktivity a efektivity

1.      Rozmístěte úkoly – napište úkoly na papír a rozmístěte je po domě

2.      Větší úkoly si rozmístěte na menší

3.      Barevně označte priority

4.      Určete cestu napříč dnem – začněte den náročnými úkoly a prokládejte je lehčími

5.      Odhadněte časy – timebox

6.      Soustřeďte se pouze na jednu věc

7.      Naučte se úkol ukončit

8.      Regenerujte kognitivní zdroje

9.      Udělejte z TO DO TODAY návyk – vždy večer naplánujte další den

                                                                                                                                                          


To pro mě byly důležité poznatky z knihy s tím, že jsem se hodně rozepsal! Na závěr bych vám chtěl říct: nechytejte křečka!




Hodnocení: 90 %

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Křečková - 19.01.2020 - 12:51


Děkuji za Tvůj upřímný názor na knihu a oceňuji, že jsi ji i s takovým míněním dočetl :-). Tato věta: "V dnešní době plné elektroniky je mnohem obtížnější se přemluvit k plnění úkolů než kdy předtím." se mi spojila se 4. kvadrantem z Coveyho. A zase mám ohromnou radost, že se Ti pasáže knihy spojují se zážitky z dialogů :-) A Tvůj příměr k andělíčkovi a čertíkovi mě pobavil :-D. Co motivuje Tebe? Jak odpočíváš Ty?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: