Konec prokrastinace


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 28.02.2023

Konec prokrastinace   Petr Ludwig

Proč jsem si knihu vybrala:

O této knize jsem věděla už pár let, konkrétně od doby, co jsem poslouchala podcast “Deep talks” přímo od autora knížky Petra Ludwiga. Podcasty jsem ale dlouho poslouchat nevydržela, protože mi autor nepřišel moc symaptický. Knížku jsem tedy následně zavrhla.

Nedávno jsem jí ale viděla u spolužačky a ta si jí pochvalovala, řekla jsem si tedy, že dám knížce šanci a od kamarádky si jí zapůjčila.

Obsah:

Knížka má za úkol pomoci v boji proti prokrastinaci, neboli neefektivním nákládáním s časem a tedy mrháním tím, co je na světě nejcennější. Hlavní myšlenkou je docílit naplněného života a jak napsal sám autor Ludwig “Umírat s tím, že jsem život prožil naplno!”

Autor klade důraz na seberozvoj, který je pro boj s porkrastinací klíčový. Postupně se v knize věnuje těmto systémům osobního rozvoje:


  1. Motivace
  2. Akceschopnost
  3. Výstupy
  4. Objektivita


Motivace


V této kapitole autor vysvětluje:


  • druhy motivace (vnější vs vnitřní motivace cíli vs vnitřním motivace cestou)
  • Vnitřní motivace cestou = znamená, že si užíváme cestu k cíli, jsme spokojení v přítomném okamžiku a tím pádem nelpíme na dosažení cílu, po kterých se pocit satisfakce stejně moc dlouho neudrží

Nástrojem pro udržení motivace je Osobní vize

Tvorba vize

Akceschopnost

Jak si poručit a poslechnout se?

Autor popisuje, co dělat s tím, když rozum chce, ale emoce ne. Klade důraz na seberegulaci = dovednost poručit si a poslechnout se.

Seberegulaci člověka Ludwig přirovnává k jezdci a slonovi.

Klíč k seberegulaci je kognitivní zdroj. Ten si můžeme představit jako sklenici vody, která je potřeba stále doplňovat, jinak jezdec není schopen činnosti a slon nás převálcuje.