Důvod přečtení:
K téhle knize jsem se dostal především kvůli tomu, že jednu dobu byla hodně populární a já chtěl být v obraze když se o ní referuje všude možně. S prokrastinací samotnou osobně nebojuji.
Myšlenky knihy:
Rozhodovací paralýza - člověk má velké množství věcí na výběr a výběr samotný je proto velmi složitý a proto se člověk radši obrátí k prokrastinaci. Množství věcí, které člověk v dnešní době může dělat vedlo k navýšení množství rozhodovacích procesů o několik řádů. Tato paralýza je tedy čím dál častější jev. Celé to vzniká z toho, že si člověk není schopný kompletně porovnat všechny varianty a i přesto se má rozhodovat.
JOY - jednorázová emoce. Navýší očekávání člověka a ve výsledku může vést ke snížení užitku člověka.
Řešení prokrastinace - buzer lístek, to-do list (today). Tyto metody se od sebe liší mnoho detaily. Jejich Princip je ale prakticky stejný. Jde o rozdělení všech úkolů a činností do malých kroků.
Důsledky prokrastinace - frustrace. Pokud člověk často prokrastinuje místo důležitých činností, pak to vždy ve výsledku vede k nespokojenosti z toho že člověk poté nic nestíhá a nebo jen nežije jak by si přál. Zároveň je to ale sebenaplňující se jev, protože pokud prokrastinujete, tak to vyvolá frustraci, která vám akorát ztíží následné rozhodování a přesvědčení k tomu něco dělat a proto prokrastinujete dál a dál. Dalo by se tedy říct, že je to poté hroší a horší a stává se to v podstatě závislostí.
Komfort VS užitek z hrdinství - Držet se své komfortní zóny může krátkodobě dávat smysl, dlouhodobě ale se vyplácí jí překračovat a s tím jí posouvat. To samo o sobě přináší lepší pocit ze sama sebe, ale zároveň je to způsob seberozvoje, který pomáhá člověka motivovat.
Neschopnost není výmluva - pokud člověk sám sebe přesvědčí o tom že daný úkol nemá šanci zvládnou, aniž by to někdy zkusil, tak si vytváří blok k dané činnosti, která neustále utvrzuje sama sebe a poté opravdu vede k neschopnosti. Je tedy to lepší zkusit i za cenu neúspěchu, protože se to člověk prostě může naučit a nebo bude alespoň přesně vědět co v daném úkolu mu dělá problém a může lépe danou činnost delegovat, nebo si nechat pomoct.
Mysli pozitivně - tenhle bod se pojí k předchozímu, ale ještě k tomu přidává to, že člověk je ve výsledku prostě šťastnější.
Rozhovor sám se sebou - je dobré si například jednou týdně sám se sebou domluvit schůzku na které člověk reflektuje na veškerou svoji činnost a spokojenost s ní. Už je to samotné vás může přesvědčit neprokrastinovat, abyste sami sobě mohli po týdnu říct, že jste udělali všechno co jste chtěli a že jste tudíž spokojení.
Praxe:
Do praxe jsem jednotlivé rady nepotřeboval převést, protože s prokrastinací nebojuju. Myšlenky v knize zmíněné už jsem z většiny četl v jiných zdrojích, takže bych knihu nijak extra ani nedoporučil