Konec prokrastinace


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 24.01.2024

Konec prokrastinace   Petr Ludwig

ÚVOD

Kniha Konec prokrastinace je určena především pro ty, kteří bojují s neustálým odkládáním povinností a činností. Účelem knihy je zbavit se právě těchto „zlozvyků“ a zlepšit naši schopnost využívat čas smysluplněji. 

V knize se dozvíme, jak správně používat antiprokrastinační nástroje v jakékoliv fázi života. Tyto nástroje by nám měly pomoci s otázkami jako jsou: Jak začít využívat svůj čas efektivně? Jak prožít každý den naplno bez výčitek? Jak se donutit k práci? Jak skončit s prokrastinací? 

Po přečtení knihy následně víme, jak nakládat s naší motivací, rozhodováním o prioritách, produktivitou či jak najít osobní vizi. 

 

PROČ KONEC PROKRASTINACE?

O knize jsem už párkrát v životě slyšela, ale nikdy jsem neměla dostatečnou motivaci pro to si ji přečíst. Až po nástupu do Tiimi byla kniha jedna z nejhlavnějších nástrojů produktivity a efektivity pro spoustu studentů. Nechala jsem se inspirovat od ostatních a knihu si tak přečetla také. Až teď lituji toho, že jsem si ji nepřečetla hned na začátku, což bych také všem nově příchozím studentům silně doporučila.  Vůbec by mě totiž nenapadlo, že někdy budu bojovat se svým vlastním time-managementem. Ale opak je pravdou! A co se stalo? Přesně to, proč byla tato kniha vůbec napsaná. Neustále odkládám povinnosti, abych se jim co nejvíce vyhnula, ale pak se vše nahromadí a já najednou nevím, s čím začít dříve. Poté, co jsem viděla, že nástroje z knihy využívá minimálně třetina členů z týmu, řekla jsem si, že nebude od věci to také vyzkoušet. 

 

BOJ PROTI PROKRASTINACI ANEB NÁSTROJE, JAK NA TO

V následujícím obrázku jsou znázorněné nástroje, které jsou z mého pohledu nejefektivnější:

1)    BUZER-LÍSTEK

Metodu Buzer-lístek jsme si v praxi zkusili s týmem při TS, které bylo zaměřené na disciplínu. Jedná se o jednoduchou tabulku, kterou každý den vyplňujeme. Každý její řádek odpovídá dni našeho života s tím, že je na měsíc. Jednotlivé sloupce tabulky pak obsahují buď pozitivní nebo negativní návyk, kterého bychom se rádi zbavili. 


2)    TODO-TODAY

Tato metoda je zaměřená na vizuální mapu úkolů na 24 hodin. Úkoly si rozdělujeme podle naléhavosti a podle určených barev: červená (důležité, naléhavé), modrá (ne naléhavé), zelená (nejsou zásadní). 

Mapu bychom si měli sestavit minimálně den předem a nejlépe začít od toho nejméně příjemného. Je zde důležité vyhrazení časového limitu na každý daný úkol a také brát v potaz pauzy, popřípadě časové rezervy. Odpracované úkoly si následně škrtáme a považujeme je za hotové. 


3)    TODO-ALL

Nástroj Todo-all je složitější forma předešlého nástroje. Skládá se ze čtyř hlavních složek, které jsou:

1.     DIÁŘ (časově stanovené schůzky, úkoly)

2.     TO DO (seznam úkolů)

3.     IDEAS (seznam myšlenek a nápadů) 

4.     MANAGE (úkoly, které jsou závislé ještě na někom jiném)

Výhodou sestavení tohoto seznamu je předejetí stresu z velkého množství úkolů. Postupně si odškrtáváme dané úkoly a tím se nám snižuje počet povinností.


4)    OSOBNÍ VIZE 

„Váš čas je vymezen, takže jim neplýtvejte a nežijte život někoho jiného. Nenechte se polapit představou, že je nutné žít podle toho, co si myslí jiní.“

-       Steve Jobs

Určení osobní vize nám pomáhá k lepší motivaci a smysluplnosti práce. Ale jak na ní? Podle této knihy existuje pár nástrojů, ale nejdůležitější je z mého pohledu Osobní SWOT analýza.


Osobní SWOT analýza

Tato analýza se rozděluje do čtyř kategorií, které nám následně pomůžou s uvědoměním si, v jakých činnostech tyto silné a slabé stránky využívat. 

Osobní vize pomáhá vybrat ze všech příležitostí ty podstatné. Omezení šíře potenciálu pak vede k jeho snadnějšímu naplňování. 

5)    HRDINSTVÍ

Tak zvaně: vědomě opouštět naší komfortní zónu. 

Zóny komfortu:

1.     FYZICKÁ

2.     SOCIÁLNÍ 

Díky hédonistické adaptaci si na každou komfortní zónu postupně začneme zvykat. Tento krok je velice důležitý k dosahování spokojenosti. Po překonání sama sebe se nám budou častěji aktivizovat centra odměn v mozku, které vyplavují hormon dopamin.

 

6)KŘEČKO-RESTART

Křeček = negativní stav mysli, který je způsobený nějakým neúspěchem či vyvolanou špatnou vzpomínkou. Zkrátka se nenacházíme v té pozitivní fázi života.

Důležité je si uvědomit, že u řešení takových problémů by člověk měl začít HLAVNĚ sám u sebe. Poté, co přeměníme negativní podněty na pozitivní, vyhrajeme tento osobní boj. 

 

ATP OKÉNKO 

Jak jsem již zmínila, stanovení si vlastního time-managementu mi vždy dělalo/dělá velký problém. Osobně jsem díky knize využila nástroj TODO-TODAY, což byl pro mě jakýsi kalendář povinností v papírové verzi. Normálně si totiž veškeré své povinnosti píšu do elektronické podoby kalendáře, což mi také stále přijde výhodnější. Vzhledem k tomu, že mám telefon při ruce v podstatě 24/7, lépe se mi úkoly korigují. 

Mimo time-management nástroje mi kniha přinesla skvělé poznatky ohledně výstupů z komfortní zóny. Skvělou inspirací pro mě byla také část týkající se známého psychologa Philipa Zimbardo, který je zodpovědný za Standfordský vězeňský experiment. Sociologie a psychologie jsou totiž disciplíny, které zde v Tiimi využíváme v podstatě dennodenně. 

Také část o křečkovi nebyla k zahození! Někdy není od věci si říct, že to, jak se cítíme, je naprosto normální a v pořádku. Nejsme v tom sami a nejsme ani výjimkou. Může za to prostě ten hajzlík křeček. S křečkem se v poslední době dost setkávám, a tak mám asi málo vlastní iniciativy a motivace přeměnit negativní myšlení v pozitivní. Nebo je to také tím pochmurným zimním obdobím, ve kterém je tma už ve 4 odpoledne. :)




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: