Kam se poděl můj sýr?


1 bod

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 12.06.2023

Kam se poděl můj sýr?   Spencer Johnson M.D.

„Úžasný způsob, jak se vyrovnat se změnami ve vaší práci a vašem životě.“ Ideální kniha na to, když potřebujete dát znova do pořádku svůj život po tom, co si odpřemýšlíte osobní vizi, hodnoty, zdraví a opustíte roli Team Leadera.


Knížka je napsaná jako setkání spolužáků po letech, kdy si navzájem sdílí novinky ze svého života. Jeden z nich, hlavní hrdina Michael, pak zmíní příběh, který mu v životě pomohl vyrovnávat se lépe s novými věcmi a změnami v životě. A tak začal vyprávět příběh s názvem „Kam se poděl můj sýr?“.


V příběhu jsou hlavní postavy dvě myšky – Čmuchalka a Cupitalka,a dva kamarádí Beňo a Leňo. Všichni žijí společně ve velkém bludišti, kde každý den hledají sýr, aby našli obživu. Velké bludiště je obohacené o sýrové stanice, kdy některé z nich jsou prázdné a některé naopak plné.

Myšky mají primitivní mozek a za sýrem jdou díky Čmuchalky velkému nosu a Cupitalky mrštným a rychlím nožkám. Jejich instinkty jsou jednoduché – najít potravu.

Kamarádi Leňo a Beňo mají mozek složitý, je zatížený pocity a jejich pohledem na svět. Sýr je pro ně nejen obživa, ale také smysl.


Sýr může to být cokoliv, co v životě chcete – kariéra, nové auto, peníze, vztah… Co je Váš sýr?

Dokud byli Leňo a Beňo u sýrové stanice, která byla plná, byli šťastní – když máte sýr, jste šťastní. Podobnými nápisy si Leňo a Beňo vyzdobili svoje obydlí poblíž stanice. Dokud měli stanici plnou sýry a pocit jistoty, že ví, kde sýr každý den začít, zlenivěli. Kamarádi začali vstávat později a nebyli tolik draví. Myšky si stále udrželi disciplínu a chodili do bludiště brzo a hledali svou obživu. Čím delší dobu běhali do sýrové stanice, tím víc jim bylo jasné, že sýru ubývá.


Jednou se tak stalo, že sýr došel. V tenhle den dorazili první do sýrové stanice myšky – jakmile zjistili, že je všude prázdno, rozhodli se rozeběhnout zpátky do bludiště a najít nový sýr. Velmi jednoduché, že? Později toho dne přišli do stanice také Leňo a Beňo: ve chvíli, kdy zjistili, že je stanice prázdná, začali naříkat a stěžovat si. Čím víc důležitosti svému sýru přikládáte, tím víc na něm lpíte. Čím déle zůstávali lodičkové v prázdné stanici, tím těžší pro ně bylo toto místo opustit. Nakonec ale Beňa osvítilo a došlo mu, že musí zpátky do bludiště. Vždyť už dřív museli hledat sýrovou stanici. Leňo nechtěl, tak mu Beňo napsal na zeď velmi vážný vzkaz: Jestliže se nezměníte, můžete zahynout. A pak Beňo po chvilkovém váhání vyrazil do bludiště – Co byste udělali, kdybyste se nebáli?

Beňo chvíli chodil a bloudil, přemýšlel a občas pochyboval. Během své cesty psal sám sobě i Leňovi vzkazy na zdi bludiště.


Čichejte k sýru často, abyste poznali, kdy začíná plesnivět. Kdy Vám došlo, že Váš sýr je už starý a nevoní Vám? Kdy Vám došlo, že pro Vás už není lákavé to, kam jdete?

Cesta novým směrem Vás dovede k novému sýru.

Když překonáte strach, osvobodíte se. Co Vás brzdí? Čeho se bojíte?

Představa radosti z nalezení nového sýra mě k němu dovede. Věřte své cestě, svému procesu.

Čím dříve se vzdáte starého sýra, tím dřív najdete nový.

Jít do neznáma je lepší než zůstat tam, kde nic není.

Staré názory Vás nedovedou k novému sýru.


Beňo nakonec novou stanici se sýrem skutečně našel. Seděli tam také Čmuchalka a Cupitalka s plnými bříšky.

Jděte tam, kde je sýr a radujte se ze života.

Michaelovi jeho spolužáci na konci vyprávění děkovali a smáli se na něj. Z příběhu si vzali ponaučení.

Každý si uvědomil určité změny, kterými musel projít v jejich osobním nebo kariérním životě. Hodně z nich si uvědomilo, že zavírají oči před realitou, protože si nechtějí přiznat, že se bojí změn. Jejich sýr už dávno zmizel nebo nechutně smrdí, ale oni se dále smějí, že se nic neděje. Bojí se reality.


Co je můj sýr? Přemýšlím.


Moje velká změna byla před Tiimi, kdy jsem si dlouho šla za tím, že budu malý chemik. Nastoupila jsem na VŠCHT, před tím jsem maturovala z chemie a biologie a motala se kolem studia ekologie a výživy. Už při zápisu na VŠCHT jsem měla pocit, že je něco špatně.


Chodit na tu školu mi vydrželo asi 2 měsíce, než to pro moje zdraví, především psychické, začalo být neúnosné. Vracela jsem se ze školy vyčerpaná, smutná, zdeptaná. Dávala jsem moc energie někam, kam jsem neměla. Čím víc důležitosti svému sýru přikládáte, tím víc na něm lpíte. Tenhle sýr pro mě byl velice důležitý. Chtěla jsem si dokázat, že tenhle sýr dostanu – taky jsem to chtěla dokázat svému okolí. Zuby nehty jsem se držela svého plánu. Čichejte k sýru často, abyste poznali, kdy začíná plesnivět. V mých očích byl můj sýr, moje chemické studium, krásný hermelín s jemnou plísní na povrchu. Ve skutečnosti byl ten sýr plísní prolezlý skrz na skrz.

Co byste udělali, kdybyste se nebáli? Já osobně bych šla full-time podnikat hned a nehlásila se nutně na jazykovou školu, kde jsem utopila spoustu peněz. Podnikala bych a rok poté zkusila příjmačky na Tiimi. No a kdybych se nebála hned na začátku, na žádnou vejšku bych nenastoupila. Jít do neznáma je lepší než zůstat tam, kde nic není. 




Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (5):



David Pešek - 17.06.2023 - 13:52


Naty musím říct, že mě tvoje esej velmi bavila. Hezky shrnutý příběh tak aby ho pochopil i člověk co knihu nečetl. Vzhledem k tomu, že já knihu četl také, tak bych mi dávalo smysl dát trochu větší důraz na Leňovo chování, které podle mého velmi pěkně vystihuje chování většiny lidí dnešní doby. Líbilo se mi ale tvoje ATP. Podle mého ukázkový příklad plesnivého sýru, jak jsi sama uvedla. Ego a zarytá představa o ideální budoucnosti nám v honu za správným sýrem často překážejí. Věřím, že kdyby jsi knihu četla ještě před nástupem na VŠCHT, tvoje cesta by byla trochu jiná. Super esej!

Tony - 15.06.2023 - 10:49


Esej mě úplně vytáhla do příběhu. Řečnické otázky v průběhu mě vedli k zamyšlení - Co je můj sýr? Není už plesnivý? Nivu mám tedy velmi rád, ale pouze s plísní do určité míry. Kniha vede k neustálému zpochybňování našich cílů, vizí = čichejte ke svému sýru často, dále také upozorňuje na fakt, že čím větší váhu, větší energii něčemu dáváme, tím víc na dané věci lpíme a uzavíráme si zbylé dveře. Tohle také souvisí s jedním kognitivním zkreslením, kterým my jako lidi trpíte - jedná se o sunk cost fallacy = když něčemu obětujeme spoustu zdrojů, máme tendenci se k tomu vázat a nevzdávat se toho s myšlenkou, že ztratíme veškeré zdroje, které jsme do věci dali. Realita je však taková, že obětované zdroje jsme už ztratily a nikdo nám je nevrátí. Pokud věci budeme obětovat zdroje dále, ztrácíme navíc naše budoucí zdroje, které bychom mohli využívat k prospěchu někde jinde. Nakonec bych z eseje vypichnul příběh o jistotě - ta mnohdy vede k poklesu disciplíny a k neochotě něco měnit. Zase máme pocit, že když se jistoty vzdáme tak spoustu ztratíme, ale přitom ztrácíme právě nejvíc, pokud neměníme a necháváme si ujít všechny ostatní příležitosti.

Štepán Hložek - 12.06.2023 - 13:39


Wassup, vieš písať esje, dobre sa to čítalo. Sýr je cieľ, vízia alebo štastie? Či je to na čitatelovi ako si to vyloží? Knižka je na moje pomery veľmi metaforická a také ja nemusím. Lebo si to každý vykladá po svojom a nemusí to tak reálne byť. Ja som tam našiel znaky hédonickej adapcie( nájdenie nového cieľa, ktorý keď splníme budeme vo fáze joy) ale nemyslím si, že autor navádza na takýto štýl života. Skôr si to spájam zo zmenou os. vízie a hodnotamy. Sme v situáciach, ktoré nám nevyhovujú a musíme spraviť zmenu aby nám bolo lepšie. Zaujímavá esej!

Štepán Hložek - 12.06.2023 - 13:39


Wassup, vieš písať esje, dobre sa to čítalo. Sýr je cieľ, vízia alebo štastie? Či je to na čitatelovi ako si to vyloží? Knižka je na moje pomery veľmi metaforická a také ja nemusím. Lebo si to každý vykladá po svojom a nemusí to tak reálne byť. Ja som tam našiel znaky hédonickej adapcie( nájdenie nového cieľa, ktorý keď splníme budeme vo fáze joy) ale nemyslím si, že autor navádza na takýto štýl života. Skôr si to spájam zo zmenou os. vízie a hodnotamy. Sme v situáciach, ktoré nám nevyhovujú a musíme spraviť zmenu aby nám bolo lepšie. Zaujímavá esej!

Minh Ly - 12.06.2023 - 13:11


Tahle esej, je naplněná inspirací! Líbí se mi, jak nepopisuješ jen příběh, a za každým citátem přidáváš něco ze své zkušenosti. Z tvé eseje si odnáším především, že držet se zuby nehty, jedné věci (i kdyby byla plesnivá), mi bude stát moje zuby a nehty.

Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: