Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem asi za jednu hodinu, a přestože je takhle krátká, je v ní hodně zajímavých myšlenek o tom, jak se vyrovnat se změnami v našem životě.
Jde o příběh o 2 myšičkách a 2 lidech v bludišti, kteří hledají sýr a příběh je tak metaforou toho, co v životě chceme.
Když myšky a lidičky najdou v bludišti konečně velkou zásobu sýra ve stanici C, mají radost. Po nějaké době ale lidičkové zleniví a zvyknou si na to, že sýr tam prostě je a myslí si, že i bude. Myšičky si začali všímat, že sýr pomalu mizí a tak když jednoho dne došel, prostě šli a začali hledat nový. Lidičkové Leňo a Beňo tomu ale nemohli uvěřit, nikdy nevěnovali pozornost tomu, že se zásoby sýra zmenšují a tak cítili nespravedlnost. Nenapadlo je nic jiného, než znovu pořádně prohledat sýrovou stanici, aby se opravdu přesvědčili, že tam už žádný sýr není. Nadávali na nespravedlnost a přešlapovali pořád na místě. Neudělali nic a jen doufali, že se tam sýr zase objeví. Beňo se s tím rozhodl skoncovat a po dlouhém přemlouvání Leňa, který chtěl jen ten svůj starý sýr, se vydal na cestu za novým sýrem sám. Beňo měl strach, ale uvědomoval si, že v životě se věci mění, ale nakonec musíme jít dál.
Jestliže se nezměníme, můžeme zahynout
Co byste udělali, kdybyste se nebáli?
Čichejte k sýru, abyste poznali, kdy začíná plesnivět.
Psal Beňo po cestě na stěny a filozofoval. Přišel také na to, že malý strach nás povzbudí k činnosti, ale velký strach nám brání k jakékoliv činnosti. Jediným způsobem jak přežít a najít nový sýr je tedy přestat se bát (nebo alespoň bát se v rozumné míře). Po nějaké době se se svým strachem vyrovnal, začal se jen smát vlastní blbosti a důvěřoval tomu, co ho očekávalo, přestože nevěděl, co to je (trust the process – Tiimi). Jeho nálada se díky tomu změnila a cesta byla nyní v pozitivnějším duchu.
Cesta novým směrem vás dovede k novému sýru
Když překonáte strach, osvobodíte se
Představa radosti z nového sýra mě k němu vede
Čím dřív se zbavíte nového sýra, tím dřív najdete nový
Jít do neznáma je lepší než zůstat tam, kde nic není. Dříve si myslel, že sýr má být pořád na stejném místě a nic se nemá měnit. Teď už věděl, že změny jsou přirozené, ať už jsou očekávané nebo ne. Změna vás může překvapit pouze tehdy, když jí neočekáváte.
Staré názory vás nedovedou k novému sýru
Konečně Beňo dorazil do stanice N, která byla plná sýra. Nejen toho obyčejného, ale i druhů, které předtím neznal. Beňo použil svůj úžasný mozek a udělal to, co lidičkové dokážou lépe než myšky. Uvědomil si svoje chyby, poučil se a svou budoucnost už plánoval jinak. Začal od začátku hlídat zásoby sýra. Doufal, že Leňo najde také cestu k novému sýru. Zjistil totiž, že mu pomoct nemohl, Leňo musí začít chtít sám.
Kniha je opravdu velice čtivá a je rozhodně pro ty, co se bojí změn a mají třeba i problémy se čtením. Já jsem tak trochu obojí, i když naštěstí v ne tak velké míře. Knihu jsem znala už před Tiimi a od té doby, co jí znám, dokážu říct, že mi už pomohla. Ve svém osobním životě jsem jí použila asi nejvíce, například když jsem se chtěla dostat do Prahy za každou cenu, i když jsem tu nikoho neznala. Dnes vím, že to bylo jedno z nejzásadnějších rozhodnutí mojí kariéry a ten sýr stojí za to. Stále ale bojuji s tím, neustálé změny podstupovat a psychicky zvládat. Jako největší úkol co se týká změn v mém životě tedy považuji to, vyrovnat se se svým strachem a víc věřit té cestě k novému sýru. Chci si začít víc připomínat „Co byste udělali, kdybyste se nebáli?“ a také věřit tomu, že změna nakonec vždycky skončí dobře. Také bych si do projektů chtěla vzít myšlenku - čuchat k sýru častěji a analyzovat věci dopředu, abych nakonec neprodávala něco jen kvůli tomu, že k tomu mám vztah a ne kvůli tomu, že to trh potřebuje. Určitě je tedy dobré se k myšlenkám této knihy neustále vracet a připomínat si je.