Esej – Kam se poděl můj sýr ?
Proč jsem si knihu vybral ?
Ke knize jsem se dostal na základě přečtení díla Vrcholy a údolí což je pokračování knihy Kam se poděl můj sýr? . Má zvědavost mi nedala a měl jsem potřebu znát prvotní myšlenku vzniku této filozofie Autora Spencera Johnsona , který mě nadchl svým umem zjednodušovat komplikované životní situace , kdy pomocí poměrně simplexních příběhů předá více poznatků a zkušeností než rozprava s psychologem.
Obsah :
Obsah této knihy je skvělé podobenství , které odhaluje hluboké pravdy o změně. Příběh je zábavný a stejně tak nese ponaučení. Vyprávění je doprovázeno čtyřmi postavičkami , které se postupem časové linie příběhu různě přemisťují v bludišti. To po čem v bludišti pátrají je nečekaně SÝR , který je v knize metaforou toho, co v životě chceme, ať už je to zaměstnání , peníze, rodina ,svoboda vlastně cokoliv co nás dělá spokojenými a šťastnými. Bludiště ve kterém postavičky putují je přirovnáno k místu kde hledáme to co chceme - firma pro kterou pracujeme , rodina nebo společnost ve , které žijeme.
Postavičky , které v díle vystupují jsou lidé - (Leňo a Beňo) a myšky –( Cupitalka a Čmuchalka). Autor sofistikovaně každé z postav přiřadí specifickou vlastnost, která se projektuje do jejich osobnosti a přístupu k životu (ZMĚNĚ). Leňo je někdo , kdo se brání změnám protože má strach , že změny vedou k něčemu horšímu, Beňo je pravím opakem , který se včas přizpůsobí, když si uvědomí, že změna může vést k něčemu lepšímu. Myšky jsou symbolem něčeho čemu se říká přirozená intuice. Myšky nad situací nějak emočně nestrádají, rychle se přizpůsobí a neumí situaci analyzovat, a tak né vždy je jejich řešení to správné ale mají tendenci okamžitě jednat.
Příběh Sýra začíná v Sýrové stanici C , u které se zabydlí lidičkové a myšky a každý den docházejí do stanice zahnat hlad. Myšky se vždy skromně nají a následně objevují bludiště. Na rozdíl lidičkové kažý den očekávají sýr , pyšní se jistotou a nemají motivaci nic dělat. Považují za jistotu , že když se každý den vrátí do sýrové stanice , tak o jejich potřeby bude jednoduše postaráno. Tento scénář se rychle změní. Jednoho dne se lidičkové a myšky vrátí a SÝR nikde není. Pro myšky to není nic zvláštního či špatného, jednoduše se seberou a hned se instinktivně vydají hledat sýr nový a změnu bez okolků přijmou. Naopak lidičkové si na místě stěžují , litují se a hledají důvody proč jsou naštvaní. Následující dny se lidičkové vracejí do Sýrové stanice C s tím , že očekávají návrat sýru , myslí si , že se sám vrátí a oni pro to nebudou muset nic dělat- převážne takto přemýšlí Lěňo. Postupně se dostáváme do části , kdy Beňovi dojde že jít do neznáma je lepší , než zůstat tam kde nic není. Beňo se tedy vydá sám do bludiště najít nové zdroje sýra. Beňo si postupně cestou uvědomuje , že změny jsou nedílnou součástí života ať už je očekáváte nebo ne. Postupně výprava Beňa od základu mění ,a nutí ho přemýšlet jinak než doposud, vzpomínal na svého kamaráda Leňa , který od té doby čekal ve stanici a myslel si že něco bude jinak. Beňo si uvědomil, že může změnit pouze sám sebe a nemůže někoho nutit ke změně a tak zanechal na zdech různé nápisy (indicie ) pro Leňa , pokud by se přec rozhodl vyrazit hledat nový sýr. Běňo jako následující vzkaz na zeď napsal – Když si uvědomíte malé změny včas, Snáze se přizpůsobíte větším změnám, které teprve přijdou. Beňo si v tu chvíli ujasnil, že cestu zvládal čím dál tím rychleji a radostněji. Ve chvíli kdy si myslel , že bude v bludišti věčně , přišlo veliké potěšení. Našel novou Sýrovou stanici N , bylo tam dostatek nového sýra různých variací , kde následně spatřil Cupitalku a Čmuchalku s plnými bříšky : ) .
Beňo si uvědomil , jak se změnil od doby co odešel ze Sýrové stanice C, ale věděl , že když si nebude dávat pozor, může se snadno vrátit ke svému starému způsobu chování.
Co jsem si z knihy odnesl ? Jak jsem teorii přenesl do praxe ?
Z knihy jsem si odnesl , že se změny stávají a že jsou momenty kdy se SÝR přesouvá. Stejně tak je důležité změny předvídat , protože být připravený není nikdy na škodu , spíše naopak. Vnímáním změn se ujišťujeme zda náš SÝR nezačíná plesnivět čímž chápu situaci tak , že změna má nějakou příčinu a pokud si ji včas uvědomíme ušetříme se negativních dojmů.
Příběhová linie budiště je zakončena myšlenkou která vše definuje v jedno : Jděte tam kde je SÝR a radujte se ze života !! –