Jak získávat přátele a působit na lidi
Proč jsem se rozhodla tuto knihu přečíst a proč právě ji jsem zvolila jako první?
Odpověď je jednoduchá. Říká se, že komunikace je klíč k úspěchu a já s tímto rčením souhlasím. Chci podnikat a být dobrým článkem týmu a představa podnikatele spolupracujícím se svým okolím bez umění komunikace je nemyslitelná.
Já jsem teď ve fázi učení se, mapování si mého prostředí a celkové členění v týmu a už během prvního dialogu jsem pochopila, že bez správné a řízené komunikace bude naše práce neefektivní a úmorná. Další věc, se kterou se dennodenně momentálně setkávám je špatné porozumění a neschopnost zvolení těch správných slov, když chci vyjádřit svůj názor a dosáhnout toho, co chci.
Dale Carnegie byl neuvěřitelná osobnost, která věděla jak na lidi a to je ta hlavní věc, kterou jsem se v této knize chtěla naučit. Kniha je členěna do kapitol a před každou kapitolou jste obeznámeni s tím, co vás v následujících stránkách čeká a co by vám daná kapitola měla předat. Skvělé je, že když chce autor zmínit nějakou chybnou vlastnost či naopak vyzdvihnout nějaký trik, tak vždy danou věc uvede na příkladu z praxe a tím z této knihy dělá ještě cennější, protože to se dle mého názoru moc často neděje. Další věc, která je mi na knize sympatická je fakt, že byla napsána v roce 1936, ale jejími zásadami se můžeme řídit doteď. Já jsem tedy četla evidovanou verzi, kterou upravila jeho manželka, ale rozdíl je pouze ten, že příklady jsou uzpůsobeny naší době, aby pro nás byla lépe přijatelná.
Co mě kniha naučila? Tato kniha mi doslova „otevřela oči“. Nikdy jsem nebyla člověk, který by se někdy přetvařoval, dlouze přemýšlel o tom co řekne aby to znělo co nejlépe nebo snad vyhledával nějaké informace o daném člověku, než se s ním setká. V průběhu čtení jsem si uvědomila fakt, že když to nedělám já, tak to neznamená že by to nemohli dělat ostatní. Žila jsem s tím, že když na mě někdo dobře působí, tak je to vždy kouzlo osobnosti a víc jsem o tom nepřemýšlela, ale díky knize si teď plně uvědomuji, kolikrát jsem na něco kývla jen díky tomu, že to dotyčný uměl dobře podat.
Díky knize jsem dostala nový pohled na to, jak můžu někoho přesvědčit a celkově zaujmout, aby se se mnou cítil dobře a chtěl se mnou spolupracovat. Jednorázově jsou tyto pravidla velice užitečná, ale vše se musí s mírou a kdybych měla ovládat svou mluvu pouze podle autorových metod, tak bych to už nebyla já, ale chodící příručka. Když si knihu přečtete, tak si uvědomíte, jak málo stačí k tomu, abyste dosáhli, po čem toužíte. Ale pozor, pokud nejste opravdu dobří v tom, co děláte tak můžete mít řečí kolik chcete, ale když nedokážete svá slova dokázat činy, tak vám jsou k ničemu. Carnegieho teorie je postavena na tom, že musíte plně vnímat své okolí a dávat ostatním najevo jejich důležitost. Protože většina lidstva žije prvotně pro sebe-a na tom není nic špatného, protože pro sebe máme chtít to nejlepší, ale nejde být jenom sebestředný. Proto Carnegie upozorňuje na fakt, že pokud od někoho něco chcete, tak se musíte soustředit na jeho potřeby, jeho nápady, jeho vize a celkově dávat najevo, že on je ten hlavní a nenásilně mu předložit svůj nápad jako řešení jeho problémů a ideálně to udělat tak, aby si daná osoba myslela, že je to vlastně její nápad. Lidé jsou stále více zaneprázdněni svými věcmi, že někdy úplně zapomínají na potřeby ostatních, a proto potom nedosahují svých cílů.
Z knihy jsem si odnesla mnoho praktických rad a možností, jak se na nějaké problémy můžu dívat. Jak si udržet úsměv na tváři i když mi zrovna nebude do smíchu a hlavně to, že naslouchání a pocit důležitosti je lidská přirozená vlastnost a potřeba, kterou když naplníte, tak ano, opravdu budete vyhledávanou společností.