Jak z dobré firmy udělat skvělou - Jim Collins
Dobrý je nepřítel skvělého
Autor knihy společně se svým výzkumným týmem zkoumal nejdříve firmy, které dosáhly dobrých výsledků a poté ho zajímalo, co se za těmito výsledky skrývá. Zajímavostí je pro mě zjištění, že dlouhodobá strategie firmy nemusí vždy stát za skvělými výsledky, že firmy, které se staly skvělými nepodporovaly motivaci zaměstnanců, řízení změn, a jejich technologické vybavení také nehrálo roli v jejich úspěchu. Podle autora se ve skvělých firmách řeší strategie jako poslední věc. Nejdříve se musí vyloučit lidé, kteří nejsou schopni vykonávat svou práci, poté se mají přijmout noví (skvělí) zaměstnanci, určit postavení ve firmě a teprve poté přichází řada na aktualizaci vize a strategie.
K transformaci firmy na skvělou jsou zapotřebí 3 věcí: disciplinovaní lidé, disciplinované myšlení a disciplinované jednání.
Vůdcovství 5.úrovně – disciplinovaní lidé
Hierarchie pěti úrovní:
Myslím si, že nikdo se za 3 roky nedostal v Tiimiakatemii na úroveň efektivního vůdce, někteří jedinci však za mě dosáhli na kompetentní manažery. Efektivní vůdce je skromný člověk, který se netouží stát hrdinou a nemá potřebu být středem pozornosti. Tento člověk by měl být urputně odhodlaný, umět činit zásadní rozhodnutí hned a nebojí se přiznat zodpovědnost.
Nejdříve kdo…potom co – disciplinovaní lidé
Nejdříve dostat do autobusu správné lidi, s těmi nesprávnými ven a potom se rozhodnout, kam se pojede. Když začneme nejdříve řešit „kdo“ a ne „co“(vize, strategie, taktika…), tak se můžeme lépe přizpůsobit změnám v okolí. Když máme ve firmě správné lidi, nemusíme je motivovat a řídit. Skvělá firma bez skvělých lidí nemá význam.
Účelem výplat je dostat skvělé lidi do autobusu a pak si je udržet, ne motivovat nesprávné lidi k výkonům. Firmy, které se z dobrých staly skvělými, kladly větší důraz na charakter přijímaných zaměstnanců, než na jejich dosažené vzdělání a praktické zkušenosti.
Pro úspěch společnosti je důležité i přísné jednání. Přísné jednání se nemusí pracovníkům zamlouvat, nicméně ti, kteří svou práci vykonávají dobře, se nemusejí ničeho obávat.
Pravidlo: Nasazujte nejlepší lidi na nejlepší příležitosti, ne na největší problémy!
U nejlepších firem se formovala přátelství na celý život. I když si vysloužilí manažeři povídali o náročných obdobích jejich práce, po čase s úsměvem na rtech vzpomínali, jaké příležitosti se jim dostali.
Konfrontace s tvrdými fakty – disciplinované myšlení
Motivovat vizí by měl vůdce/lídr, ale je důležité motivovat i fakty, které by měly být vždy vyslyšeny.
Vzrušená diskuze, vášnivý střet – způsob diskuze nebo dialogu, možnost vyjádřit své nápady, dojít ke stejnému chápání situace a společně najít řešení.
Stockdaleův paradox – „Uchovejte si víru, že nakonec zvítězíte bez ohledu na těžkosti a současně konfrontujte nejtvrdší fakta své stávající reality, ať jsou jakákoliv.“
Problém s charismem – může stát v cestě lidem, aby vám předkládali tvrdá fakta
Ježčí koncepce – disciplinované myšlení
Ježčí koncepce vyplývá z hlubokého pochopení těchto kruhů: v čem můžeme být nejlepší na světě + co pohání náš ekonomický motor + pro co planete vášnivým nadšením. Firma, která vydělává tam, kde nemůže být nejlepší, buduje pouze úspěšnou firmu. Pokud se staneme v něčem nejlepší, nikdy na vrcholu nevydržíme, pokud nebudeme mít vnitřní motivaci. A pokud nás něco bude moc bavit, ale nebudeme v tom nejlepší a ani to nebude přinášet finanční prostředky, tak skvělých výsledků nikdy nedosáhneme. U ježčí koncepce jde hlavně o její pochopení, ne o strategii, jak být nejlepší.
Skvělým firmám trvalo v průměru čtyři roky, než si svou ježčí koncepci ujasnily a své cíle a strategii si stanovily na základě chápání ježčí koncepce a ne chvástání.
Kultura disciplíny – disciplinované jednání
Disciplína je základní vlastnost skvělého pracovníka. Při disciplíně nepotřebujeme ve firmě byrokracii, protože lidé dodržují pravidla a jsou zodpovědní za své jednání a za své činy.
Je důležité odolat věcem mimo ježkovu koncepci a nezlákat se příležitostmi mimo ni. Seznamy věcí, se kterými je potřeba skoncovat, jsou důležitější než seznamy věcí, které je třeba udělat. Disciplinované chování znamená zůstat ve třech kruzích ježčí koncepce.
Technologické akcelerátory – disciplinované jednání
Jak přemýšlejí firmy, které se z dobrých stávají skvělé o technologiích? Používají technologii jako nástroj k akceleraci hybné síly po dosažení průlomu a tuto technologii svazují přímo se svou ježčí koncepcí. Dokud nezjistíme, které technologie pro nás mají význam, nemůžeme je dobře využívat, technologii musíme používat jako akcelerátor, nikoliv jako tvůrce hybné síly. Berme v potaz, že technologie není nikdy sama o sobě příčinou skvělosti nebo úpadku.
Setrvačník a bludný kruh
Setrvačníkový efekt = neustálé zlepšování a dosahování výsledků má obrovskou sílu, kvůli které se lidé přidávají povzbuzeni výsledky. Účinné je setrvačník roztáčet krok za krokem, nejít na změnu komplexně, ale postupně a nechat hybnou sílu konat.
Bludný kruh = nový směr – žádný nárůst nebo hybný moment – neuspokojivé výsledky – reakce/nepochopení
Časté zastavení a přesměrování setrvačníku vede k neefektivitě a k neuspokojivým výsledkům.
Od dobrých firem ke skvělým a od skvělých k trvale skvělým
„Trvale skvělé firmy si zachovávají své základní hodnoty a účel, přičemž své obchodní strategie a provozní praxi donekonečna přizpůsobují měnícímu se světu. To je kouzelná kombinace pro zachování základních kvalit a podněcování pokroku.“
Co z knihy použiji v praxi/Co jsem použila?
Největší aha moment jsem zažila ve chvíli, kdy jsem četla o lidském kapitálu. Vzpomněla jsem si totiž na nekončící training sessions, na kterých jsme řešili, proč někdo nepracuje tak, jak má a jak to můžeme změnit. V knize se jasně píše, že lidé, kteří nejsou schopni vykonávat práci a plnit závazky, mají jít z kola ven. Jen samotné přemýšlení nebo mluvení o nich nám bere VELKOU ENERGII, kterou můžeme vložit do smysluplnější aktivity.
Podstatnou vlastností dobrých lídrů je sebereflexe, jsem moc ráda, že díky Tiimiakatemii se v ní mohu zlepšovat, neboť vím, že je to těžká věc pro spoustu lidí, přiznat svoje chyby a pracovat s nimi dál.
V knize o firemní kultuře Netflixu jsem se dočetla totožnou informaci ohledně přijímaní těch nejlepších. V Netflixu jim je jedno, zda má člověk deset vysokých škol a mnohaletou praxi, spíše je zajímá to, jaký je a co reálně umí.