Jak pracovat efektivně ?


3 body

Hodnocení: 90 %

Přidáno: 25.03.2022

Čtyřhodinový pracovní týden   Timothy Ferriss

Proč jsem si vybral tuto knihu? 

 

Momentálně se v týmu potýkáme se situací, kdy dochází ke konfliktu z důvodu asymetrie názorů na časovou dotaci věnovanou práci v TAP jednotlivými členy našeho družstva. Jinými slovy jsou zde odlišné názory, kdy jedni tvrdí, že je potřeba v TAP trávit času co nejvíce. Nicméně jsou tu i tací včetně mě, co jsou toho názoru že je lepší v TAPu a obecně s prací trávit času co nejméně. Lépe řečeno strávit s daným úkolem/prací jen tak dlouho, jak je efektivní. 

 

Obsah 

 

Kniha obsahuje mnoho informací z oblasti timemanagementu, avšak je autorem nazývána buď jako zvýšení produktivity. Dále je obohacena o autorův příběh a jeho pohledy na probíraná témata. Je žijícím příkladem toho, že ne vždy je všechno v životě jednoduché a že se prostě vyplatí dělat si věci po svém. Hlavní myšlenku, kterou se nám snaží představit je, jak se stát nově bohatými. 

 

Autor popisuje, jak toho dosáhnul on sám díky procesu DEAL.

 

D -Definice

E -Eliminace

A - Automatizace

L - Liberation 

 

D – Definice

 

 V této kapitole autor mluví především o důležitosti cílů, klidně více menších cílů než se slepě hnát za něčím obrovským. Popisuje to na krásně pochopitelném příkladu odkladačů, který znázorňuje většinu populace, a naopak nově bohatých, kteří na věc jdou zkrátka jinak či po svém. 

 

E – Eliminace 

 

Zde autor popisuje, že je důležité se doslova vykašlat na plánováni všech detailů ve svém dni a to jak moc budeme pracovat, ale na začátku dne si určit prioritu co je pro nás důležité a tomu se věnovat. 

Paretovo pravidlo 80/20, kdy osekáme nedůležité činnosti je zde také zmíněno spolu s Parkinsonovým zákonem, který v sobě má hluboce zakořeněný opět drtivá většina z nás. Jde o zákon, kdy pracujeme od 9-5, tedy jsme placeni od času stráveného v práci na rozdíl od toho být placeni od vyhotovených úkolů. Dochází tady tedy k diskuzi o efektivitě práce. 

 

A – Automatizace 

 

V mé oblíbené kapitole je popsán princip outsourcingu, tedy zjednodušeně předat všechnu práci co zvládne udělat i někdo jiný někomu jinému a věnovat se práci so je pro mě stěžejní a mohu v ní předat svou přidanou hodnotu. Je zde opět vyzdviženo, že je důležitý vytvořit systém kde ostatní pracují za nás. Zmiňuje i dvě pravidla pro outsourcing: 

1. Zadat úkol pochopitelně. 

2. Brát vše s nadhledem

                                                                                                            

 

 

L -Liberation 

 

Poslední kapitola je velmi v krátkosti o svobodě. Jde tedy primárně o to si vytvářet vlastní pracovní podmínky, tak aby nám vyhovovaly a my byli efektivní a ne se stát otrokem předem nastaveného režimu. 

 

 

 

 

Zajímavé myšlenky z knihy

 

 

4W 

 

 

 

 

 

 

Závěr 

 

Kniha se mi líbila, konečně jsem si ověřil fakta ke straně, kterou zastávám, Tedy pracovat tak jak je pro nás efektivní, jelikož jsem měl možnost vyzkoušet si práci v obou podmínkách, zjistil jsem tedy vlastní zkušeností, že je lepší pracovat efektivně. Knihu doporučuji všem, co by se chtěli něco dozvědět o timemanagementu – vlastně o určování si priorit! 

 

 

ATP 

 

 


 

 

 



Hodnocení: 90 %

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: