Jak myslí milionáři


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 12.02.2023

Jak myslí milionáři: staňte se mistrem ve hře financí   T. Harv Eker

Jak myslí milionáři

T. Harv Eker


Tato kniha mi kompletně změnila myšlení v přístupu k životu. Nyní jsem ji prvně doposlechla a jdu si vzít papírovou verzi a projdu si ji podrobně i se všemi úkoly. Mohu říct, že co věta, to důležitý poznatek pro zapsání. Knihu doporučuji všem, i těm, kteří nepotřebují být milionáři v penězích, ale milionáři ve štěstí a ve způsobu myšlení. Žrala jsem tuto knihu, jak žádnou jinou předtím. Doporučil mi ji můj táta, byla to jeho první kniha, která nastartovala jeho cestu seberozvoje a cestu milionáře. Nyní nastartovala mou cestu přemýšlení bohatých. Má esej mi bude sloužit jako sumář bodů – zásad, co dělat a čemu se vyvarovat. Dávat si pozor, jak smýšlím, jak jednám, jak se u toho cítím. Esej je dlouhá, ale kniha pro mě znamená tolik, že jsem si chtěla vypsat co nejvíce poznámek, a to jsem je přečetla zatím jen jednou :-)


Postřehy z knihy:

Vše se odvíjí od jedné věci: musíme si vytvořit návyky, které nás podvědomě povedou  finančnímu úspěchu.

Bohatí lidé mají stejný způsob uvažování. Bohatí myslí jinak, než chudí. Když jinak myslí, tak se i jinak chovají a mají proto i jiné výsledky. Musíme tedy udělat – koukat se, jak myslí bohatí a přesně to napodobit. Bohatí musí dodržovat své závazky.

Nepadat do negativních a neproduktivních nálad. Ignorovat myšlenky, které nás nevedou k cíli a k vysněnému bohatství.

Být tou správnou osobou! Na naší povaze, myšlení a názorech záleží, jestli se nám bude v životě dařit, nebo ne.

-       Kdo jsem?

-       Jak smýšlím a v co věřím?

-       Jaké mám zvyky a vlastnosti?

-       Na kolik znám své vlastní já a jaké mám sebevědomí?

-       Jak snadno navazuji vztahy s ostatními – na kolik jim důvěřuji?

Natavit si svůj „termostat“ příjem peněz na milióny.

Nedostatek peněz nikdy není ten pravý problém. Je to jen příznak nějakého hlubšího problému, který je pod povrchem. Pokud chceme změnit vnějšek, musíme se nejprve zaměřit na vnitřek.

Co uslyšíš, to zapomeneš, co uvidíš, to si zapamatuješ, co sám uděláš, to pochopíš.

Finanční povědomí se skládá ze všech našich myšlenek, pocitů a činů, které se týkají peněz. Naše finanční podvědomí se nám utvořilo již v minulosti, co jsme vědomě nebo nevědomě pochytili od našeho okolí.

Aspekty, jak se náš vnitřní program utvářel:

První vliv: Verbální programování

Co jsme o penězích slýchali, když jsme byli malí?

Slovní programování je velice silná věc. Všechny negativní výroky, které jsme v mládí slýchali o penězích, zůstaly vepsány v našem podvědomí a stále ovlivňují náš finanční život.

Jak dosáhnout změny verbálního programování

-       UVĚDOMĚNÍ – napsat si na papír všechno, co jsme v mládí slýchali o penězích, bohatství a zámožných lidech.

-       POROZUMĚNÍ – napsat si, jak tyto staré pravdy ovlivňovaly můj peněžní život.

-       ODDĚLENÍ – vidím, že tyto názory jsem jen převzala z venčí a nejsou součástí mého já. Mohu se jich snadno vzdát, pokud se mi neosvědčují.

Druhý vliv: Modelové chování

Co jsme viděli, když jsme byli malí?

Třetí vliv: Určující zážitky

Co se nám přihodilo, když jsme byli malí?

Příhody, které se nám staly v dětství, mohou ovlivnit náš život.

Váš příjem poroste, jak porostete vy sami!

Peníze jsou výsledek, majetek je výsledek, zdraví je výsledek, nemoc je výsledek, vaše váha je výsledek. Žijeme ve světě příčiny a následku, akce a reakce.

Myšlenky vedou k pocitům, pocity vedou k činům, činy vedou k výsledkům.


Zásady, které odlišují bohaté lidi od střední třídy a chudých:

Zásada č. 1

-       Bohatý člověk věří, že si svůj život utváří sám. Chudý člověk věří, že ho životem smýká náhoda a osud. Pokud chceme být bohatý, musíme věřit, že si svůj život koordinujeme sami. Musíme mít kontrolu nad svým životem. Chudí často odmítají přijmout zodpovědnost za to, co se jim děje. Místo toho si hrají na oběť. Neobviňovat druhé a nastěžovat si. Chudí jsou mistři ve hře „najdi viníka“. Za vše si můžeme sami. Žádné výmluvy. Žádné remcání! Na co zaměříme svou pozornost, toho se nám dostane. Když oddělíme pozornost a lásku, naučíme se lidi milovat pro to, jací jsou, ne kvůli tomu, co pro nás dělají.

Zásada č. 2

-       Bohatí lidé hrají, aby vyhráli. Chudí lidé hrají s cílem neprohrát. Chudí lidé nemíří vysoko a když se jim nedaří cílů dosáhnout, své cíle mění místo toho, aby měnili svou cestu a přístup. Zvolit si dosažitelné cíle s realistickým termínem, ale zároveň mířit ke hvězdám. Můj cíl – objednávat si jídlo co mi chutná, ne podle toho kolik stojí.

Zásada č. 3

-       Bohatí lidé jsou odhodláni pracovat pro své bohatství. Chudí lidé pouze chtějí být bohatí. Buď zbohatnu, nebo zemřu, ale zemřu ve snaze zbohatnout. Bohatí lidé jsou ochotni pracovat šestnáct hodin denně, jsou ochotni dřít sedm dní v týdnu a vzdát se víkendů, koníčků a dovolených. Jsou ochotni riskovat svou energii a počáteční kapitál, a to bez záruky, že se nám vrátí.

Zásada č. 4

-       Bohatí lidé uvažují ve velkém. Chudí myslí v malém. Náš výdělek je přímo úměrný hodnotě, kterou nabízíme světu.

Zásada č. 5

-       Bohatí lidé se zaměřují na příležitosti. Chudí vidí překážky. Bohatí vidí šance. Chudí vidí problémy. Bohatí vidí potenciál a růst. Chudí vidí, kolik mohou ztratit. Bohatí se zaměřují na zisk. Chudí se zaměřují na risk. Je potřeba si uvědomit, kde jsme a kde chceme být. Tam se také přesunout a začít jednat. Bohatí se zaměřují na to, co chtějí, chudí myslí na to, co nechtějí. Jestli chceme zbohatnout, musíme myslet na vydělávání, udržování a rozmnožování peněz.

-       Chudí si říkají: Nepodniknu nic, dokud nevychytám všechny mouchy a nenajdu řešení od všech problémů. Proto zaspí start a vždycky prohrají. Chudý člověk se bude pořád připravovat.

Zásada č. 6

-       Bohatí lidé obdivují jiné bohaté lidi. Chudí lidé je nenávidí. Bohatý člověk je důvěryhodný a dodržuje, co slíbí. S penězi se lépe dýchá. Když mám peníze, mohu pomoci mnohem více lidem, než člověk, který je nemá.

Zásada č. 7

-       Bohatí lidé se přátelí s úspěšnými, optimistickými lidmi. Chudí se dávají dohromady se zoufalci, kteří vidí všechno černě. Úspěšní lidí vnímají úspěchy jako zdroj motivace. Bohatí lidé jsou pro ně vzory. Od kterých je možné se učit. Když to dokázali oni, dokážu to i já! Čerpat inspiraci a způsob myšlení od bohatých, úspěšných lidí jako jsou John D. Rockefeller, Bill Gates, Mary Kay, Donald Trump apod.

Zásada č. 8

-       Bohatí lidé umí předvést své silné stránky a zdůraznit svou cenu. Chudí neumějí pro dat sami sebe.

Zásada č. 9

-       Bohatí lidé jsou větší, než jejich problémy. Chudí lidé se nechávají svými problémy zavalit. Chudí lidé se problémům vyhýbají, snaží se před nimi utéct. Jestli to chci v životě někam dotáhnout, musím být k sobě upřímná. Jestli mám v životě velký problém, znamená to, že jsem malá osobnost.

Zásada č. 10

-       Bohatí lidé umí nejen dávat, ale i přijímat. Chudí lidé mají s přijímáním potíže. Nízká sebedůvěra je špatně. Je to z velké části zapříčiněno výchovou. Já mám štěstí na velmi moudré a pozitivní rodiče. V knize jsem zjistila, že trpím pocitem, že se nevyrovnám svému otci a že nesplňuji vysoká očekávání své rodiny. To způsobuje komplex méněcennosti.

-       Peníze jen posílí vlastnosti, které již máma.

Zásada č. 11

-       Bohatí lidé si nechávají platit podle svých výsledků. Chudí lidé si nechávají platit podle času, který prosedí v práci. Na stálém měsíčním platu není nic špatného – tedy pokud je tak vysoký, jak si opravdu zasloužíme. Bohatí lidé si věří. Vědí, že mají svou cenu a že dosáhnou dobrých výsledků. Chudí o sobě pochybují. Chudí lidé prodávají svůj čas. Nikdy nedovolme, aby růst našich příjmů narazil na strop.

Zásada č. 12

-       Bohatí lidé chtějí všechno. Chudí uvažují „buď, anebo“. Bohatí lidé žijí ve světe, který oplývá možnostmi. Chudí žijí ve světě plném omezení.

Zásada č. 13

-       Bohatí lidé sledují svůj majetek. Chudí lidé sledují své příjmy. Bohatí lidé chápou rozdíl mezi příjmem a majetkem. 4 faktory, které ovlivňují naši hodnotu – všechny jsou důležité – příjmy, úspory, investice, jednoduchý životní styl. Pokud chceme získat opravdový majetek, musíme pracovat se všemi čtyřmi proměnnými.

Zásada č. 14

-       Bohatí lidé své peníze dobře spravují. Chudí lidé o tom nemají ani páru. Důležité je, jak se penězi zacházíme, ne kolik jich zatím máme. Musíme své peníze ovládat, nebo budou ovládat ony nás.

Zásada č. 15

-       Bohatí lidé nechávají své peníze, aby za ně pracovaly. Chudí pracují na své peníze. Chudí vidí v dolaru minci, kterou vymění za něco hezkého. Bohatí vidí v dolaru semínko, které se dá zasadit a rozmnožit na sto dolarů. Ty se pak zase zasadí a rozmnoží na tisíc dolarů.

Zásada č. 16

-       Bohatí lidé jednají, i když mají strach. Chudí lidé se nechají svým strachem paralyzovat. Činy jsou most mezi vnitřním a vnějším světem. Když budeme vždy dělat jen to, co je snadné, budeme mít těžký život. Když jsme ochotni udělat i těžkou práci, bude náš život lehčí.

Pohodlí zabijí, pokud v životě usilujeme jen o to, aby se nám žilo pohodlně, tak za prvé: nikdy nebudeme bohatí. Za druhé: nikdy nebudeme šťastní. Strach nás nesmí zastavit

Zásada č. 17

-       Bohatí lidé se stále učí. Chudí lidé si myslí, že všechno vědí. V životě musíme mít buď pravdu, nebo peníze. Obojí najednou mít nemůžeme. Být optimistická, vřelá a otevřená.

-       Každý mistr začínal jako nešika.


Deklarace

Příklad

1)    Sáhnu si na srdce a řeknu – můj vnější svět vychází z mého vnitřního světa.

2)    Sáhnu si na čelo a řeknu – myslím tak, jak myslí milionáři. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Marketing

Body: 2

06.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.05.2024

Kategorie: Vedení

Body: 0

05.05.2024

Kategorie: Vedení

Body: 0

05.05.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 1

05.05.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 2

03.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: