Jak drahé je být iracionální člověk


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 27.03.2024

Jak drahé je zdarma?   Dan Ariely

Úvod

Kniha "Jak drahé je zdarma" od autora Dana Arielyho přináší absolutně netradiční pohled na fungování lidí, spojující ekonomii s psychologií. Zatímco klasická ekonomie předpokládá racionální chování, kniha ukazuje, že rozhodování lidí je často iracionální a ovlivněné různými psychologickými faktory. A sakra kolikrát já jsem se v tom viděla.


Knihu mi doporučil mistr prodeje Kikin, který mi sdílel několik myšlenek, které mě zaujaly a říkala jsem si, jak bych je ráda aplikovala. Zásadním lákadlem pro mě taky bylo to, že autor je autentický a vše ukazuje na základě svých zkušeností a experimentů.


Pokus se slovem “zdarma”

Jedním z klíčových témat knihy je síla slova "zdarma". Autor ukazuje na jeho manipulativní účinek a vliv na lidské rozhodování. Příklad s čokoládou Lindt a Hersheys jasně demonstruje, jak slovo "zdarma" může změnit vnímání hodnoty produktu a ovlivnit rozhodnutí spotřebitelů. Tady konkrétně bylo ukázáno, že pokud je něco zdarma člověk radši zvolí i něco co nemá rád. Tuhle teorii jsem použila na Valdův nový business plán s učením hry na kytaru, kde jsme místo první lekce zdarma dali menší cenu aby Valda nebyl zahlcený zájemci, kteří na to bezdůvodně skočili.


Placebo

Z knihy jsem si odnesla náhled na sílu placeba a pochopení, že naše rozhodování může být ovlivněno nejen racionálními faktory, ale také emocemi a vnějšími vlivy. Příklady s “lepší” funkčností dražšího prášku než levnějšího i když mají stejné léčivé látky ukazuje, jak jsme jako lidé často iracionální a podléháme různým psychologickým zkreslením.


Návnada

Většina lidí neví co chtějí a stačí jim jen dobře poskládat nabídku. Příklad z knížky:


Které předplatné byste si vybrali v první verzi a které ve druhé?:)

Toto nyní plánuji na webu Terezy Obrazy, kde přemýšlím jak poskládat nabídku obrazů a doplňkového zboží tak aby dávala největší smysl a lidé kupovali to co si přeji.


Důležitá myšlenka: Rádi se rozhodujeme na základě srovnávání.


Cenové kotvy

Naše mysl má tendenci si zjednodušovat a kotvit si ceny, což ovlivňuje naše nákupy. Vycházíme z první ceny, kterou si náš mozek přiřadí k nějaké věci, následně tuto cenu porovnáváme s dalšími nabídkami. Proto je těžké prodat například sušenku za 150 Kč když všichni ví, že normálně stojí kolem 20 Kč - tato kotva tak ovlivňuje naši ochotu platit a formuje naše budoucí nákupy.

U prodeje obrazů toto chci využít a nastavit viditelné ceny obrazů na webu výš, aby zákazníci poté u kalkulace ceny obrazu na míru pro něj srovnávali tuto cenu s nahozenou kotvou. Sice mají stále v hlavě i jiné kotvy v kontextu obrazů na zakázku, ale umění je v tomhle natolik individuální, že věřím, že by to mohlo pomoct:)


Závěr

Celkově bych knihu doporučila každému, kdo má zájem lépe porozumět lidskému rozhodování a chování v kontextu ekonomie. Mega se mi líbilo zpracování a pro mě úplně nový pohled na svět, který jsem sice podvědomě vnímala, ale nikdy jsem ho nezvědomila a nevyužila k mému prospěchu. 10/10.










Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: