Pro knihu jsem se rozhodla kvůli zkoušce Inovace v řízení, kde jsme si měli vybrat jakoukoli knihu na téma inovace. Tato kniha mě konkrétně zaujala českým autorem Adamem Novákem, který má hned na první straně motto “Mám radost z každého originálního nápadu, který se podaří úspěšně uvést do praxe.” Důraz na praxi je v Tiimi zásadní a v této knize se nachází desítky příkladů z reálného světa. Jako bonus je její obsah nejen poučný, ale i neskutečně zajímavý.
V knize se pojednává o mnoha tématech. nejvíce mě zaujala kapitola o prosazování změn.
Hned na začátku autor uvádí tabulku rychlosti nástupu inovací v oblasti médií, která mi přijde vážně šílená:
Rychlost moderního světa vyžaduje, aby podniky byly rychlé a efektivní v oblasti dělání změn, co jim ale zabraňuje a co by měl změnový manažer zvládnout? Pojďme se na to podívat-.
“Jedním z nejnáročnějších úkolů změnového manažera je bezpochyby zvládnout přenést svůj projekt přes všechny bariéry, které na cestě za změnou stojí.”
Život je změna, ale moderní svět a jeho rychlost z ní dělá v myslích plno lidí velkého strašáka. Obavy ať už vědomé či nevědomé často firmám brání v růstu a často na pomalost a neochotu se změnit narazí natolik, že je převálcuje konkurence. Kniha pana Nováka pojednává o prosazování změn ve firemním kolektivu.
“Faktem zůstává, že pro řadu lidí znamená změna nejistotu a nejistota znamená riziko. Riziko považujeme za nebezpečí. Lidé jsou geneticky programovaní, aby se vyhýbali riziku. To bývá jeden z důvodů, proč někteří tak sveřepě odolávají změnám.”
Potřeba zaměřit se na kořeny odporu vůči změně. Problém často spočívá s nevědomí.
“Čím více nejednoznačností bude v našem plánu, tím spíše se najdou lidí, kteří budou prosazení změny komplikovat a raději se vrátí ke svému osvědčenému postupu.”
Zásadní je správná komunikace, vysvětlování lidem proč je tato změna nutná a probírat to s nimi i ve více osobních dialozích.
“Praxe v oblasti nasazování informačních systémů říká, že čím větší systém nasazujeme, tím více rizik a problémů při jeho nasazení vzniká. Se změnami je to stejné. Pokud zavádíme změnu na úrovni celé organizace, můžeme se dostat do řady nečekaných problémů a slibný inovační projekt skončí neúspěchem.”
Je důležité postupovat po menších krůčcích. Ideální je nastavit proces změny tak, aby byla první etapa úspěšná, zaměstnance to namotivuje a budou chtít ve změně pokračovat.
Na stejný problém jsme několikrát narazili v týmu i projektech. Příliš velké sousto vede spíše k chaosu a demotivaci členů než k lepším výsledkům.
ATP
V projektu Košilárium jsme momentálně podstoupili velké změny, postupovala jsem ale dle rad knihy a zatím věřím, že bylo vše dobře komunikováno a nastaveno udržitelně. Zpětná vazba od členů byla pozitivní.