Tato kniha nám byla všem doporučena pro lepší začátky studia Team Academy. Čtenáře seznamuje s celkovou historií Tiimiakatemie, jak vznikla a jak to v ní funguje. Knihu můžeme zároveň nazvat podrobným návodem správného tučňáka.
V mém případě se jedná o první a určitě ne o poslední knížku, kterou jsem četl v angličtině. Z počátku jsem se toho bál, ale později mi čtení přišlo stejné, jako by knížka byla v češtině.
První část nás kniha seznamuje s celkovou historií a s prvním RTW-teamem a jak samotné místnosti Team Academy vypadají. Snaží se o co nejvíce „friendly“ zázemí, kouči nemají vlastní „kabinet“, ale tzv. „Coaches corner“, neboli jejich vlastní roh v dané místnosti, která je určena pro všechno možné, ať už to jsou velice obsáhlé dialogy, training sessions, nebo jen čtení dobré knihy.
Dále se čtenář dozvídá o správném dialogu a určitých pravidlech, které by se měla dodržovat. Pravidla jsou následující: poslouchej, respektuj, počkej až budeš na řadě a vše hlavně upřímně. Dle mého jsou tyto pravidla dostačující a každý člen dialogu by je měl respektovat.
Poté jsou v knize rozebírány témata o samotném teamu, jak vypadá ideální team, jeho jedinečnost, fáze (jak se z The Working Group stane The Real Team, případně The High Performance Team). Dále se z části zmíní i Forest and (maybe) Back, training sessions a různé modely pro úspěšný business s teamem.
Ideální team podle knihy je team s 13-17 členy, v tom zcela souhlasím, není to moc, ani málo. V teamu má každý svou roli a musí na sobě pracovat. Každý team by měl disponovat vlastními pravidly (pravidlo, které se mi v knize velice líbilo bylo pravidlo být dostupný alespoň na telefonu od 8:15-16:00), dále se určitě nesmí opomíjet samotné jméno teamu, které musí být profesionální, chytlavé a každý člen by s ním měl souhlasit. Bez jména totiž není team.
Samotný team ale nezáleží jen na jménu, pravidlech a podobně. Z velké části závisí na samotných členech, jak moc jsou zapálení pro věc, jako moc se chtějí neučit a jak moc svého úsilí do dané aktivity vloží.
Studium není procházka růžovým sadem, zabere přibližně 36 hodin týdně (je to velice individuální), 8 h training sessions, dalších 8 h čtení (reeding) a 20 h samotná práce s teamem (team work)
Training sessions probíhají v kruhu, z důvodu ať každý na sebe vidí. Kruh nesmí mít žádné prázdné místo, protože by jinak protékal (leak).
Session začíná tzv. CHECK-INem, každý v kruhu řekne cokoli ho napadne, jak se cítí, co dělal apod. (také může probíhat otázkami) Mohou se tedy vyjádřit i tiší členové. Dále probíhá samotný dialog, kde by se měla dodržovat daná pravidla. Vše končí CHECK-OUTem, členové se vyjádří se jim líbilo, jako jsou jejich pocity, zda se změnily nebo ne a případně odpovídají na check-outové otázky.
Zde jsou věty, které mi v hlavě utkvěly:
„Jak by se vám líbilo procestovat svět a mezitím se naučit marketing jako vedlejší produkt?“
„Tiimiakatemia není škola, ale pracoviště a ty pracuješ ve své týmové společnosti.“
Závěr
Kniha pro mě byla opravdu velice obsáhlá, přestože jsem si myslel, že vše o studiu už vím, mýlil jsem se. Na studium se těším.
Závěr#2
Určitě si knihu přečtu ještě jednou, protože jsem si jist, že mi otevře více informací, než jsem si doposud myslel. (čtení mezi řádky) Budu moct zakomponovat můj vlastní pohled a následně reflektovat.
#Trust the process