How to Grow into Teampreneur


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 28.05.2023

Tiimiakatemi - How to Grow Into a Teampreneur   Timo Lehtonen

Proč jsem si knihu přečetla:

Knihu jsem začala číst hned první den v Tiimi (říjen 2022). Bohužel jsem z nějakého důvodu knihu nedočetla ani do půlky a pouze se k ní vracela jen kvůli jejím částem. V dubnu jsem se rozhodla knihu dočíst a dotáhnout tak tento “strašák” na To Read listu dokonce.

O knize:

První půlka mi již byla známá, i tím, že jsem jí četla před tím, ale zároveň už jsem řadu věcí znala z praxe. Co je Tiimiakatemia, kde se zrodila, co jsou to Leading Thoughs, jak vypadá běžný den Teampreneura, co je to TS, Dialog, Learning Contracts, atd..

O Leading Thoughts (tedy vizi, misi a hodnotách Tiimiakatemia) jsme v průběhu mého čtení vedli TS a také jsme všichni z týmu na ně psali esej. Myslím, že to byl jeden z mnoha zásadních momentů, kdy si v týmu snažíme metodiku často připomínat, přemýšlet nad ní a stále se o ní vzdělávat.

Nedávno jsme měli TS na téma “Vývojové fáze týmu” a ke knize jsme se zase všichni vrátili, četli kapitoly k tomuto tématu a zamýšeleli se nad situací v našem týmu. Krátce před tím jsme zažili druhé krušnější období a opustily nás dvě členky týmu. Před tím jsme s našim týmem byli v Thunderbolt fázi, po odchodu holek se situace v týmu zlepšila, jelikož díky tomuto kroku opadla frustrace několika výkoným členům v týmu, a tak i jak se v knize píše, se atmosféra, přístup i výkon v týmu zvedl. Přesunuli jsme se tedy do fáze The Choke. Následoval náš první Learning Cirkus do Valencie, který nás nesmírně stmelil a proto nás většina týmu během TS zařadila do Breaktrough fáze. V té ale kniha popisuje výkon a důraz na projekty, což z mého pohledu v týmu zatím chybí, jelikož jsme se první semestr zaměřili hlavně na budování týmu. V Breaktrough zároveň autor popisuje, že tým již nepotřebuje kouče - a to není náš případ zatím.

Poslední čtvrtina knihy se věnuje Projektovému řízení, jak budovat business a vztahy se zákazníky. Tato část mi připomněla, že je na čase se vrhnout na projekty více do detailu, než jen metodou pokus/omyl. Nepopírám, že taková metoda je nefunkční - naopak jsem jejím velkým zastáncem, protože mě osobně zatím hodně naučila. Chybama se člověk učí, jakse říká. Na druhou stranu, jsou tu nějaké metody, které přispívají k úspěšnosti projektu, a proto bych ráda v dalším projektu využila například Busines Canvas a The Magic Formula of Marketing.

Celou knihu autor završil kapitolou o Teampreneurovi, kde popisuje, jaké vlastnosti a dovednosti by měl mít.

Krásné shrnutí všeho, co se v Tiimiakatemia učíme a proč. Ukázka balancu mezi indviduálním a týmovým učením, že to, co se učíme sami má přesah do týmu a naopak. Na obrázku je kromě individnuální a týmové práce ukázka dalších tří polarit. Krásně je vysvětlený pár teorie-praxe, kde na příkladu psaní esejí, je zjevné, že nejprve eseji předchází čtení teorie a zamyšlení nad ní. Toto zamyšlení se poté snažíme přenést do psaného textu. Zprvu je pro každého tučňáka složitý pochopit, jak má taková esej vypadat, jelikož žádná struktura není dána a dokonce je povolená kresba obrazu. V knize autor ale krásně popisuje, že jediný způsob, jak si eseje osvojit je skrz jejich psaní. Nebolu praxe, praxe, praxe. A to můžu sama potvrdit a třikrát podtrhnout. Mé první eseje jsou zcela jinak psané a strukturované než například tato, jedenáctá. Troufnu si říct, že za dalších 10 bude struktura, použitá slova a myšlenky zase o něco dál.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: