Hluboká práce


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 30.03.2021

Hluboká práce   Cal Newport

Hluboká práce

Autor: Cal Newport


Proč právě tato kniha?

Po knize jsem nejdříve sáhnul jen kvůli tomu, abych ji používal ke kurzu rychločtení, ale uvědomil jsem si, že i u téhle knihy chci mít více PROČ než jen fast reading. Kolikrát jsem se přistihl, že mám problém se soustředit a snadno se nechám rozptýlit okolními vlivy. 


Chtěl jsem znát odpovědi na otázky:


-       Co přesně je hluboká práce?

-       Jak bych mohl hlubokou práci použít ke zlepšení své pozornosti?

-       Jak můžu hlubokou práci zavést do svého procesu vzdělávání?


Co to je HLUBOKÁ PRÁCE?

Cal Newport v knize uvádí velké množství příkladů, jak pracují různí slavní lidé nebo zaměstnanci těch nejznámějších firem z celého světa. Stručně řečeno je HP metoda, kterou lze aplikovat na veškeré činnosti v našem osobním i profesním životě. Používá se za účelem dosažení vysoce kvalitních pracovních výsledků. 


Vysoce kvalitní pracovní výsledek = (strávený čas) x (intenzita soustředění)

 

Autor v knize rozděluje práci na dvě složky – na HLUBOKOU a MĚLKOU. Poukazuje tím na rozdíly, které mezi nimi jsou a následky, které jejich používáním mohou nastat. 


Hluboká práce = Pracovní činnost provozovaná ve stavu nerušeného soustředění, které vás nutí využívat váš kognitivní potenciál na maximum. Taková činnost vytváří nové hodnoty, zlepšuje vaše schopnosti a je obtížně replikovatelná


Mělká práce = Kognitivně nenáročné úkony logistického charakteru, často prováděné nesoustředěně. Tyto činnosti většinou nevytvářejí ve světě nové hodnoty a jsou snadno replikovatelné. 


Každý z nás už nepochybně zažil stav, ve kterém se nám pracovalo přímo skvěle. Tento stav je jednoduše pracovní flow, které je v knize definované následovně – Flow = Když tělo a mysl pracují nadoraz při dobrovolné činnosti vedoucí k dosažení něčeho obtížného. Jak tento stav souvisí s HP? Stručně řečeno nám HP pomáhá nastartovat naše pracovní flow, díky kterému získá námi odvedená práce úplně jiné rozměry. 


 „Většina lidí se domnívá, že šťastnými je činí odpočinek, ale opak je pravdou.“ 

-       Volno je nestrukturované a vyžaduje to více energie vytvořit z něj něco, co si lze užít.

-       Práce navozuje stav flow, obsahuje vlastní cíle, výzvy a zpětnou vazbu, což nás podněcuje k tomu, abychom se na ní soustředili.


Jak zavést HP do praxe?

Pro zavedení HP do praxe jsou v knize zmíněná čtyři pravidla, která zní:


1)    Pracujte hluboce

2)    Nuďte se

3)    Opusťte sociální sítě

4)    Zbavte se mělkosti


Klíčem k vypěstování zvyku HP je nespoléhat pouze na dobré úmysly, ale zařadit do svého pracovního života procesy a rituály, které nám pomohou minimalizovat množství silné vůle, potřebné pro přechod do stavu nerušeného soustředění. Abychom dosáhli hluboké práce, tak musíme „přeprogramovat“ náš mozek, aby odolával rozptylujícím podnětům = musíme se naučit ovládat naši pozornost a zaměřit ji jen na danou činnost, které se věnujeme. Co nám k tomu pomůže? Dvě věci. Tou první je absolutní TICHO, abychom měli klid na práci a mohli se plně soustředit. A tou druhou je ZÁKAZ INTERNETU ve vybraných časových blocích, který nás neustále rozptyluje. Osobně se s těmito radami ztotožňuji, protože mi nejvíce vyhovuje práce v klidu a zároveň vím, že sebemenší vibrace, kterou můj telefon nebo počítač vydají, mě rozptyluje. 



Vlastní reflexe:

Pro pomoc při realizaci jsem si sám vyzkoušel autorem doporučené body z knihy The 4 Discipliines of Education (4 disciplíny realizace). Tyto body poskytují jednoduchý návod, jak se lépe adaptovat na budování zvyku hluboce pracovat. Co jsem si tedy vyzkoušel a jak to probíhalo?


1)    Zaměřit se jen na to skutečně nejdůležitější 

-       Vzhledem k tomu, že chceme v projektu Holy Smoke začít konečně prodávat a je to pro náš tým ten skutečně nejdůležitější bod, tak jsem se vrhnul právě do toho, jak bychom se k prodeji mohli znovu více přiblížit. Zároveň je velmi důležité, že mě tento problém motivuje k práci. Vyhradil jsem si na práci dvě hodiny, ve kterých jsem se soustředil jen na problém a veškeré své myšlenky jsem si pečlivě zapisoval.


2)    Nechat se vést prospektivními ukazateli

-       Během práce jsem se soustředil na milníky, kterých bychom v procesu měli dosáhnout, aby nás to posunulo až k samotné výrobě. Tyto milníky jsem si nazval jako naše malé cíle a následně jsem vymýšlel tu nejlepší možnou cestu, jak k nim dojít.


3)    Vytvořit si výsledkovou tabuli

-       Abych viděl náš posun, tak jsem si vytvořil výsledkovou tabulku, do které jsem vytyčil své „Deep work sessions“ na pravidelné bázi – každý všední den hodinu. Do tabulky si budu zaznamenávat pokroky, které během týdne udělám. 


4)    Pravidelně se otázkovat

-       Při mé první zkoušce HP jsem si na většinu mých myšlenek položil otázky, kterými jsem se snažil dostat do co největší hloubky – většina mých otázek začínala na slova pročjak nebo co. Tento proces mi usnadnila kniha Action Learning, takže jsem si aspoň vyzkoušel pokládat otázky. V průběhu jsem také párkrát použil metodu „5x Proč“.

 

Závěr:

V knize jsem našel odpovědi na všechny své otázky, které jsem si v úvodu položil. Jsem moc rád, že jsem si na ní vyzkoušel Fast reading, ale musím říct, že jsem to právě kvůli FR musel číst hned několikrát :D (pro zajímavost – mám za sebou 11 dní a jsem na 325 slovech za minutu). Každopádně si myslím, že jsem si nemohl vybrat lepší knihu pro tento kurz. Proč? Protože jsem se díky tomu soustředil i na to, aby mě nic nerozptylovalo a snažil jsem se rovnou aplikovat HP do praxe. Jsem zvědavý, jaký dopad to bude mít na mou produktivitu a soustředění, když jsem si teď rozplánoval své „Deep work sessions“. Knihu bych doporučil všem, kteří si myslí, že mají problém se soustředit na práci nebo neznají důvod, proč by neměli být při práci aktivní na sockách. 

 

Slovník pojmů:

Produktivní meditace = časový úsek, kde jsme zaměstnáni fyzicky, ale ne mentálně (běh, chůze, atd…)

Eudaimonie = stav, v němž dosahujeme plného lidského potenciálu

Rigorózní přístup = velmi přesný / nekompromisní přístup

Prospektivní = zaměřený na budoucnost



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Švecová Jana - 14.07.2021 - 11:49


Tohle je skvělé „Většina lidí se domnívá, že šťastnými je činí odpočinek, ale opak je pravdou. Volno je nestrukturované a vyžaduje to více energie vytvořit z něj něco, co si lze užít." Přesně to říkám. Myslím, že volno přináší nakonec jen nudu a prokrastinaci. Přitom se pořád dá na něčem "pracovat"... Být kreativní, vzdělávat se, objevovat, apod.

Nejnovější eseje:

Kategorie: Podnikání

Body: 2

03.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

03.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: