Vítám vás u své další eseje, dnes se podíváme na knihu s názvem Hluboká práce. Tuto knihu jsem si vybral, protože jsem od autora četl ještě jinou knihu a viděl jsem, že je dostupná na Bookportu i tato, tak jsem šel rovnou i na ní.
Hned na začátku je vysvětlen pojem hluboká práce: Jedná se o pracovní činnost, která se vykonává ve stavu nerušeného soustředění a využíváme tak náš kognitivní potenciál na maximum. Tato činnost je těžko replikovatelná, zlepšuje naše schopnosti a vytváří nové hodnoty. V tapu tomu říkáme flow.
Dále bych z knihy vypíchnul citát, který mě celkem zaujal a to: ,,Poslech několika po sobě jdoucích průměrných zpěváků nedá dohromady jeden skvělý výkon.“
Zaujal mě i zákon produktivity:
Kniha obsahuje (docela rozepsané 😊) 4 pravidla k zavedení hluboké práce do praxe. Pracujte hluboce, nuďte se, opusťte sociální sítě, zbavte se mělkosti.
Nejvíce mě samozřejmě zaujala kapitola nuďte se a to především část s Theodorem „Teddym“ Rooseveltem. Přišlo mi zajímavé, že věnoval např. studiu poměrně málo času, protože měl velké množství dalších aktivit, ale přitom v ní naprosto exceloval. Dokázal se totiž díky plánování v jednu chvíli naplno věnovat jedné věci. Líbil se mi i pojem roosveltovksá intenzita.
V další kapitole, která se týkala toho, jak se zbavit mělkosti se mi líbila část s plánováním dne a s tipy, jak si ho nejlépe naplánovat. Část tipů jsem převedl i do praxe.
Závěr:
Kniha byla pro mě trochu náročnější na čtení, bohužel jsem ji neměl k dispozici v audiu a četla se mi poměrně dlouze a těžce, ale na rozdíl od mnoha těch, co se čtou rychle a poměrně snadno, tak mi přinesla i dost užitečných tipů, jak zefektivnit práci a vytěžit z minima času naprostý maximum.
Do praxe jsem přenesl již zmíněnou roosveltovskou intenzivní chvíli, kdy se snažím maximálně soustředit na jednu jedinou věc a dopřávám si tak chvíli hluboké práce.