HLUBOKÁ PRÁCE (Pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě)
Na knihu jsem narazila překvapivě na bookportu. Při přečtení prvních pár stran mě ihedn napadlo téma FLOW, kdy se nějakým způsobem dostaneme do “hluboké práce”. Pochopila jsem, že hluboká práce má dnes obrovskou hodnotu. Její hodnota souvisí například s učením, v dnešní rychle měnící se době, je potřeba si osvojit umění rychle se učit komplikované a aktuální věci.
V knize jsou hned ze začátku stanoveny dva cíle:
Hluboká práce = činnost, kterou provádíme ve staku kompletního soustředění, nutí nás využívat náš kognitivní potenciál na maximum. Činnost vytváří nové hodnoty, zlepšuje naše schopnosti a je těžko nahraditelná. Dalo by se říci, že cokoliv, kde cítíme flow.
Mělká práce = nenáročné úkoly často vykonávané nesoustředěně. Činnosti často nevatvářejí novou hodnotu a jsou snadno napodobitelné.
CO MĚ V KNIZE ZAUJALO:
V nové ekonomice budou mít tři skupiny zvláštní výhodu - ti, kteří umějí dobře a kreativně pracovat s inteligentními stroji, ti, kteří jsou nejlepší v tom, co dělají, a ti, kteří mají přístup ke kapitálu!
Lidé nadaní genialitou byli výjimeční jen díky tomu, že veškerou svou energii soustředili na věc, v níž se rozhodli naplno vyniknout. (vědomý trénink = (1) soustředíme se na konkrétní věc, kterou chceme zlepšit, (2) dostáváme zpětnou vazbu, svůj přístup dále upravíme tak, že zaměříme svou pozornost tam, kde je to nejpřínosnější.
Vysoce kvalitní pracovní výstupy = (strávený čas) x (intenzita soustředění)
Zaneprázdněnost jak náhražka produktivity = Když není jasné, co přesně znamená být produktivní a užitečný v práci, mnoho pracovníků se spoléhá na to, že budou zaneprázdnění a dělají mnoho různých věcí, jako náhradu za skutečnou produktivitu.
Práci je paradoxně mnohem snazší si užívání, protože podobně jako jiné činnosti vyvolávající stav flow, má své vlastní cíle, pravidla zpětné vazby a výzvy, což člověka motivuje k tomu, aby se do ní ponořil, soustředil se na ni a plně se jí věnoval. Naopak volný čas je nestrukturovaný a vyžaduje více úsilí a chce to více energie vytvořit z něj něco, co si lze užít.
Pravidla hluboké práce =
Pracujete hluboce - silné vůle máme omezenou zásobu, která se s používáním vyčerpává.
Nejjednodušším příkladem, jak začít s hlubokou prací je si z ní udělat zvyk. Vytvořit si pravidelný pracovní rytmus (stanovit si například čak, kdy každý den s hlubokou praví začnu)
Nuďte se
Opusťte sociální média
Zbavte se mělkosti (identifikovat ve svém životě mělké činnosti a pak je osekat na minimum - a tím si uvolnit více času na hluboké činnosti, na nichž záleží). Trošku psycho mi přišel autorův příklad plánování si svého dne na minuty, jsem organizovaný člověk a ráda si plánuju svůj den, ale představit si, že si naplánuju každý den do minuty? Z toho bych se asi zbláznila.
Zjistila jsem, že hlubokou prací se nejspíš nemyslí flow jako taková haha, ale schopnost ovládat věci/systémy na nichž jsou různé služby založeny. (ok zvládáš používat IG, ale zvládneš vytvořit/být součástí distribuované systémy, na nichž je IG založen?). Kniha moc hezky popisovala stav, kdy mozek pozná, že je vyrušen a tudíž se nemůžeme do takové hloubky soustředit na práci, kterou momentálně vykonáváme. I když si to neuvědomuje, pouhé lehké vyrušení, zabzučení mobilu, hluk, či dva kolegové co si povídají nás zpomalí.
ATP, neboť co chci využít!!