Hluboká práce - Cal Newport


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 17.03.2024

Hluboká práce   Cal Newport

Hluboká práce: Pracovní činnost provozovaná ve stavu nerušeného soustředění, která vás nutí využívat váš kognitivní potenciál na maximum. Taková činnost vytváří nové hodnoty, zlepšuje vaše schopnosti a je obtížně replikovatelná.

 

Schopnost vykonávat hlubokou práci je stále ojedinělejší a zároveň je v naší ekonomice stále cennější. V důsledku toho se bude těm několika málo lidem, kteří si budou tuto schopnost pěstovat a poté z ní udělají základ svého pracovního života, výjimečně dařit.

2 hlavní schopnosti pro dosažení úspěchu:

1. schopnost rychle se učit komplikovaným věcem

2. schopnost produkovat špičkové výstupy co se týče kvality i rychlosti

 

Krátké období hluboké koncentrované práce může být produktivnější než dlouhé hodiny rozptýlené práce.

 

4      disciplíny realizace:

1.    Zaměřte se na to skutečně nejdůležitější – Malý počet zásadních cílů, na které se chcete soustředit.

2.    Nenechte se vést prospektivními ukazateli – měřte pokrok.

3.    Výmluvná výsledková tabule – počítejte skóre (soutěžte).

4.    Pravidelně se zodpovídejte – pravidelné schůzky a závazky.

 

Autor také doporučuje:

·      Rituály/procesy - Můžou pomoct navodit stav koncentrace a minimalizovat množství silné vůle potřebné pro přechod do stavu nerušeného soustředění nebo setrvání v něm (určení času a místa pro práci, příprava pracovního prostoru apod.)

·      Meditovat

·      Paretovo pravidlo

·      Minimalizovat rozptylování – notifikace apod.

·      Zabývat se tzv. mělkou prací (opak té hluboké) z 30 – 50%, zbytek by měla být práce hluboká.

·      Nezapomínat na odpočinek

·      Nemusíme být neustále dostupní

·      Snažit se emaily posílat jasné, klidně i delší, aby to mohl být můj poslední email a nepsat si v dalších 10 odpovědí detaily – všechno to shrnout najednou.

 

ATP

V našem týmu i v projektech jsme se zmíněné 4 disciplíny snažili zavést. Především bod 4 se nám daří dodržovat – minimálně ve smyslu stanovování (dodržování nám jde méně). Také se snažíme prioritizovat a zkoušeli jsme i mezi sebou „soutěžit“. Měřit pokrok a „soutěžení“ se nám dařilo nejméně, některá práce se těžko měří, navíc jsme využívali příliš mnoho negativní motivace, která i mě jako proaktivní osobu demotivovala.

V projektu SERENE se nám prioritizovat daří, máme k sobě respekt v oblasti osobního života a odpočinku (i si sami od sebe píšeme, že nemusíme odpovídat hned, když je například víkend) a většinu času máme pravidelné schůzky.

S čím bojuji na osobní rovině, je pocit být neustále dostupná. Mám proto neustále vyplé notifikace i na volání a ozvu se ostatním, až když dodělám určitou činnost. Když si ale všimnu, že tam mám nějaké úkoly, hned mám pocit, že to chci vyřešit ihned, ať to mám z krku, nicméně je to opravdu vyčerpávající, když ty úkoly jsou z úplně jiného soudku a pak mám roztříštěnou pozornost. Ráda bych se tedy na toto zaměřila a naučila se tyto úkoly vyřizovat víc řízěně. K tomu se váže i posílat efektivnější odpovědi (například zmíněné emaily). Kniha mi poskytla několik tipů a také uvědomění, že bych ráda dělala mnohem víc hluboké práce než momentálně dělám. Připomněla mi i rady, které už znám a chtěla bych v nich pokračovat.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: