Hackni seberozvoj
Autor: Adam Štrunc
Proč právě tato kniha?
Před nějakým časem mi Adam napsal, řekl mi, že píše vlastní knihu o seberozvoji a požádal mě, jestli bych si ji nemohl přečíst. Chtěl, abych mu na to napsal zpětnou vazbu a co nejvíc to „zhejtil“. Výsledek mě velmi překvapil. Ke knize jsem se později několikrát vrátil, protože obsahovala vážně skvělé vhledy od kluka, který je mým vrstevníkem.
Co mi kniha dala?
„Pokud chcete vybudovat podnik, nejdřív vybudujte sebe.“
– Tomáš Baťa
„Jestli chceš, aby se věci ve tvém životě změnily, musíš změnit věci ve svém životě.“
– Kevin Thrudeau
Začít prvním malým krůčkem
Ideálním způsobem, jak naše tělo „hacknout“, když pro sebe chceme začít něco dělat, je snížení našich překážek na minimum – aby nás neodradily. Díky tomu vydržíme u plnění dané činnosti mnohem déle a po nějakém čase už nám to bude připadat jako brnkačka.
> Na začátku každého úkolu, do kterého se nám nechce, si můžeme položit otázku: „Co může být první malý krůček, který pro mě není moc těžký?“
Rozsekejte ten obří balvan
Skvělý způsob, jak předejít výmluvám je „rozsekání si“ většího cíle na menší části. Náš cíl se rozfázuje na check-pointy, kterých postupně budeme dosahovat. Plnění úkolu se tak pro nás stane mnohem zábavnější, protože za sebou uvidíme odvedenou práci a zároveň předejdeme ztrátě motivace.
> Když mám před sebou „obří balvan“, tak si položím jednoduchou otázku: „Je to, co chci, cíl nebo sen?“
Mějte vlastní měřítka úspěchu
Proč se neustále poměřovat s lidmi, kteří jsou okolo nás, když naším největším soupeřem jsme pouze my sami. K tomu, abychom se cítili spokojeně, se nemůžeme od začátku poměřovat s někým, kdo je úspěšný podnikatel, má jiný životní příběh, jinou osobnost a mnohé další věci, které pro nás nejsou relevantní. Sám jsem se po shlédnutí různých motivačních videí cítil tak, že jsem doposud nic nedokázal. Motivační videa se pro mě stávala spíše demotivační. Uvědomil jsem si, že s naší dýmkou nemůžeme hned ohrožovat zaběhlou konkurenci na trhu, ale velkým úspěchem momentálně bude, když bude vše fungovat tak, jak má!
Bacha na autentičnost
Co je víc než dělat věci sám za sebe? Často kolem sebe vidím, jak ze sebe někdo dělá někoho jiného, a to jen kvůli tomu, aby se zavděčili ostatním. Já sám si vzpomenu hned na několik momentů, kdy jsem se choval jako někdo jiný a výsledek byl hrozný. Důležité je uvědomit si, že tu vždy bude někdo, komu se naše chování nebude líbit. V zásadě budeme muset někoho nasrat, ale ve výsledku zbydou jenom ti, kteří budou rádi v naší společnosti i bez přetvařování.
> Dělejte jen věci, techniky, postupy, které s vámi rezonují nebo si je upravte podle sebe tak, aby vám sedli.
Závěr:
Kniha je plná příběhů z praxe, které mi pomáhaly se lépe vcítit do situace a pochopit tak, problém, o kterém Adam píše. Zároveň mě velmi zaujaly některé citáty, které jsem si musel zapsat. Abych byl upřímný, tak pro mě nebylo snadné napsat tuhle esej, protože jsem o většině věcí už někde slyšel a nechtěl jsem se opakovat… Hackni seberozvoj bych doporučil začátečníkům v našem věku, kteří chtějí začít něco dělat se svým životem.