Hlavní znalosti a myšlenky, které si z knihy odnáším:
Úspěch pochází z mnoha malých systematických kroků
Firmy, které se staly z dobrých skvělými si nikdy neprošli náhlou a dramatickou transformací. Vždy změny probíhaly pomalu a většina společností si často ani neuvědomovali, že se nachází uprostřed nějaké transformace k lepší budoucnosti. Tento bod převádíme do našeho projektu velmi aktivně. Snažíme se projekt postupně a systematicky vylepšovat dle zpětné vazby od zákazníků.
Ježčí koncept
Jedná se o jednoduchý koncept, který plyne z průniku tří kruhů:
Tyto otázky jsem v projektu i v osobním životě již několikrát využil a vždy mi pomohou určit vhodnou cestu, po které se mám vydat.
Na nové technologie by se mělo nahlížet pouze jako na urychlovač směřující k cíli, nikoli jako na cíl samotný.
Dle autora skvělé firmy využívají technologie jen jako akcelerátor k jejich cíli. Tento bod mi bohužel přijde již trochu zastaralí a domnívám se, že se doba již změnila.
Správní lidé na správném místě jsou základem úspěchu.
Transformace firem na skvělé vždy začala tím, že do firem byli dosazeni ty správní lidé a nesprávní z nich byli vyhozeni. Skvělé společnosti se soustředí spíše na hledání lidí se správnými povahovými rysy než na jejich profesionální schopnosti, autor to odůvodňuje tak, že správné lidi lze vždy vychovat a zaškolit.
Po každé chybě je třeba si vyhradit čas na reflexi
Tato myšlenka mě utvrzuje v tom, že nás prostředí Tiimiakatemia a její metoda After Action Review může vždy posunout jen správným směrem. V knize se popisuje, že je třeba na každou chybu pečlivě reflektovat, ale nesmí se vina na kohokoliv svádět, jelikož by to mohlo ostatní odradit od říkání pravdy.
Závěr
S knihou jsem byl spokojen, ačkoliv mi některé její části přišli v dnešní době již trochu zastaralé. Moc se mi líbí, jak autor popisuje firemní kulturu a lidi, které by ve skvělých firmách měli pracovat. Dále pak z praxe vidím, že reflektovat za každou chybou je nejrychlejší cesta k úspěchu.