Good to Great


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 29.01.2022

Good to great   Collins, Jim

Nikdy jsem nečetla žádnou knihu, která by na mě působila více přesvědčivě. Jim Collins a jeho tým prováděli komparativní analýzy více než 10 let, aby přišli na kloub tomu, co dělá s dobrých firem skvělé firmy. Získaná data dala vzniknout této knize.

Jádro pudla leží v diagramu, který vidíte na obrázku. V jeho centru naleznete 3 hlavní stavební kameny, které drží u sebe pojidlem, kterému se říká disciplína. Pro to, aby se firma stala skvělou, musí být pro začátek alespoň průměrně dobrá. Musí stát na pevných základech, díky kterým může stavět další patra. Když se ve firmě najdou dostatečně disciplinovaní lidé, kteří začnou správně uvažovat, firma začne směřovat k průlomu. Když je snažení dostatečně konzistentní a soustředěné, firma se stane skvělou. 


Prvním předpokladem pro úspěch je takzvané vedení páté úrovně. 

1. úroveň: Velmi schopný jedinec, který má talent, znalosti, dovednosti a dobré pracovní návyky.

2. úroveň: Člen týmu, který díky své individualitě přispívá k dosahování skupinových cílů a efektivně spolupracuje s ostatními.

3. úroveň: Kompetentní manažer, který dokáže organizovat lidi a zdroje a který je dokáže směřovat k účinné realizaci stanovených cílů.

4. úroveň: Vůdce, který stanovuje závazek jasné a přesvědčivé vize a její energické realizace.

5. úroveň: Vedoucí 5. úrovně, který buduje trvalou skvělost pomocí osobní pokory a profesionální vůle.


Takový vedoucí usiluje především o dobro celé organizace, ne o své vlastní. Proto vyvíjí konzistentní snahu dosahovat skvělých výsledků. Myslí i na budoucnost a proto vytváří svoje nástupce, kteří jsou někdy dokonce úspěšnější, než on sám. Vedoucí páté úrovně sdílí úspěch, ale bere na sebe vinu. Vždy se rodí z nitra firmy, obvykle díky své tiché, ale tvrdé práci.

V organizaci se každý člověk počítá, nestačí se spoléhat na schopné vedení. Jim Collins ve své knize uvádí, že před tím, že jsme schopni rozhodnout se pro konkrétní cíl, je nutné obsadit ve firmě ty správné lidi a ty špatné z firmy dostat ven. Jedná se o princip “First who, then what”. Ztotožňuji se zde s autorem v tom, že je vhodné nechat naše správné lidi vyřešit konkrétní cíle, jelikož to zapříčiňuje podporu vnitřní motivace a zjednodušuje to řídící procesy. Lidé se stávají skoro samořiditelnými. Díky disciplinovaným lidem nám pak zmizí potřeba hierarchie v organizaci.

Máme disciplinovaný tým! Super! Je na čase se do toho opřít, a k tomu potřebuje jasný přehled o realitě. Musíme se konfrontovat s brutálními fakty, abychom mohli dělat dobrá rozhodnutí. Znovu jsem se se zde setkala se základními pravidly vedení:

  • Veďte otázkami;
  • nevytvářejte nátlak, ale prostředí k dialogu, či diskusi;
  • neviňte ostatní z neúspěchu.

Když máme ucelený obrázek, je na čase zacílit na konkrétní vizi podle ježčí koncepce. Je nutné najít průnik mezi tím, co lidi motivuje (vášeň), co nám může vydělat peníze, a v čem můžeme být nejlepší. Zde je nutné rozlišovat to, v čem chceme být nejlepší a v čem opravdu můžeme mýt nejlepší. Nicméně taková koncepce se vytvoří přes noc. Autor uvádí, že to obvykle trvá 4 roky. Hlavní myšlenkou je v tom, zaměřit se na jednu věc, kterou umíme nejlépe a eliminovat všechno ostatní. 

Následujícím krokem by bylo odstranit potřebu byrokracie, tedy potřeby kontroly nad tím, co kdo dělá. Zde se bavíme o úrovních velice produktivních týmů. Snažíme se vybudovat disciplinovanou kulturu v celé společnosti, která se řídí ježčím koncept. Taková kultura se vyznačuje svobodou a odpovědností každého jedince v rámci naší koncepce. Díky tomu se můžeme hýbat dopředu, dělat kvalitní akční kroky. V návaznosti začne organizace investovat do technologie, která umožní dosahovat lepších výsledků, opět v rámci ježčí koncepce.


ATP:

  • Najít nástupce na roli Team Leadera.
  • Umět rozlišit “správné” a “špatné” lidi v organizaci.
  • Leading with questions - přimět ostatní konfrontovat realitu.


Zdroj obrázku:

HTTP 429. Ready To Lead, Ready To Grow - Geeknack [online]. Dostupné z: https://www.geeknack.com/2020/10/11/jim-collins-good-to-great-book-review-key-takeaways/



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: