Farma zvířat


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 26.03.2022

Farma zvířat   George Orwell

Farma zvířat

George Orwell 



Co jsem si z knihy odnesl? 

Hodnoty a pravidla společnosti jsou největší zbraní těch kdo je vytváří. Svazují jejich zaměstnance (poddané) a jsou nástrojem controlingu a monitoringu. Slouží jako zákony za jejichž porušení může být dotyčný penalizován. Hodnoty a pravidla mohou být postavena s ohledem na svobodu jednotlivce ale jakmile vznikne první pravidlo svoboda je omezována. Pokud jsou pravidla a hodnoty měněny nastává vzpoura, protože většinou přidávají moc těm navrchu a omezují ty dole. Při čtení se mi bohužel často vybavili situace z Tiimi, kdy zavedení nových pravidel nebo úprava starých, popřípadě změna metrik vyvolala bouřlivou reakci. Změnu omlouvá ranost vývojové fáze produktu TAPu, nicméně do budoucna je potřeba novým ročníkům předkládat pravidla a hodnoty které se nebudou měnit. Vyzdvihuji iniciativu couchů při vytváření hodnot pro tiimi do kterého byli přizváni všichni studenti. Další oblastí poznání je pro mě cesta k progresu přes vykořisťování jejíž rysy pozoruji u nejvýznamnějších podnikatelů světa Jack Ma nebo Jeff Bezos. Dále mě kniha utvrdila v názoru že demokracie je pomalá, frustrující a únavná ale nikdo nic lepšího zatím nevymyslel. Často přemýšlím o možnosti fungování států a společností na modelu starého Říma - triumvirát a imperátor. Něco jsem se naučil i od hus, které poslouchaly na slovo. Z toho, že dokážu uvažovat plyne obrovská zodpovědnost - když poslouchám něčí názory musím je challengovat za každé situace, tuto dovednost jsem si v TAPu úplně neosvojil, protože se za vší snažím hledat dobré úmysly a většinou je najdu, díky tomu se přizpůsobím i věcem, které mi  nedávají smysl. TAP mě za to odměnil, protože z dlouhodobého hlediska často dávají smysl. Nadruhou stranu mám odpovědnost za věci co říkám - to je spojené s manipulací a argumentací. Moje argumenty dokážu prodat nicméně často sledují mé zájmy, v budoucnu si dokážu představit situace ve kterých bych mohl nezměněním mentálního modelu a silnými argumenty zabít pravdu v řešení problému - zejména ve vztahu nebo na firemních poradách. 

 

Příběh se odehrává na zvířecí farmě zvané Panská farma. Starý inteligentní kanec Mojžíš (v některých vydáních Major) naučil ostatní prasata píseň Zvířata Anglie, čímž vznikl tzv. animalismus (vyznačuje se nenávistí k lidem a láskou ke zvířatům). Mojžíš také nabádal ostatní k revoluci, která byla po jeho smrti uskutečněna a při které prasata převzala moc a vyhnala z farmy jejího majitele pana Jonese. Farmě dávají název Zvířecí farma a je sepsáno 7 pravidel, která všechna zvířata musí dodržovat:

  1. Každý, kdo chodí po dvou nohách, je nepřítel
  2. Každý, kdo chodí po čtyřech nohách nebo má křídla, je přítel
  3. Žádné zvíře nesmí chodit oblečené
  4. Žádné zvíře nesmí spát v posteli
  5. Žádné zvíře nesmí pít alkohol
  6. Žádné zvíře nesmí zabít jiné zvíře
  7. Všechna zvířata jsou si rovna

         Zvířatům vládnou kanec Napoleon a kanec Kuliš, kteří se neustále dohadují. Napoleon všechny poštve proti Kulišovi a sám sebe učiní Velkým vůdcem. Je málomluvný, ale dokáže všechny přesvědčit o svém názoru. Hloupá zvířata s ním ve všem souhlasí a následují ho. Zvířata na farmě pracují mnohem více než dřív, chtějí si postavit mlýn, ale jejich životní podmínky se nezměnily, mají stále stejné příděly jídla. Sedmero je upravováno v prasečí prospěch a jakmile ostatní zvířata protestují, prasata je umlčí svými argumenty.

         Po roce je produkce farmy stále nižší, což se svádí na vyhnaného Kuliše. Zvířata odhalují jeho pomocníky a popravují je, což je proti jednomu z přikázání. Zvířata se chtějí přesvědčit, jak přikázání zní, a shledávají, že je zde napsáno, že žádné zvíře nezabije jiné bez důvodu. I další přikázání byla pozměněna, ale zvířata si myslí, že už si je správně nepamatují.

         Zvířata se přestěhovala do domu, začala nosit šaty, spát v povlečené posteli, pít alkohol a obchodovat s lidmi. Postupně také začínají chodit po dvou a navštěvovat se se sousedními farmáři. Napoleon farmě vrátil označení Panská. Lidští farmáři si povšimnou, že prasata vykořisťují své poddané mnohem více než oni svá zvířata.

         V závěru hrají všichni poker a není možné rozeznat, kdo je člověk a kdo prase. Na vratech už visí jen jediné pravidlo:

„Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: