Farma zvířat


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 21.01.2024

Farma zvířat   George Orwell

ÚVOD

Knihu Farma zvířat jsem si nevybrala jen tak náhodou. Mé první přečtení této knihy proběhlo již v době studií na gymnáziu v rámci čtenářského deníku. Farma zvířat je antiutopický román, což definuje myšlenku fiktivní společnosti, která se vyvinula špatným směrem, má zásadní nedostatky vzniklé přehnáním jednoho nebo více ideologických principů (totalitní forma vlády, omezování osobní svobody). Občané antiutopického světa jsou obvykle neskrývaně utlačováni politickým systémem. Příběh je zároveň i bajkou, která představuje kratší rozsah a zvířata zde vystupují jako lidé. 

 

HLAVNÍ TÉMA

Hlavním tématem knihy je kritika komunismu a Sovětského svazu. Je zde detailně vysvětlen vývoj totalitních režimů – zprvu je zde vidina poklidného soužití zvířat, společná hymna Zvířata Anglie, poté Sedm přikázání a následné postupné utlačování zvířat prasaty, která dělala vše jen pro své dobro a nebrala ohledy na tvrdou práci zvířat. 

V díle jde o to, že i když je na začátku dobrá myšlenka, je zničena, pokud se někteří dostanou k moci. Dělají totiž vše jen ve svůj prospěch. Svého štěstí a majetku se snaží nabýt i „přes mrtvoly“. Tím pádem si mění pravidla podle svého.

Příběh zkráceně vypráví o zvířatech, která se na farmě rozhodla provést revoluci. A to znamenalo, že chod farmy bude po jejich vedením. Po vyhnání původního majitele farmy, zvířata napsala 7 základních pravidel chování, která měla zajistit rovnoprávnost. V případě nedodržení pravidel, nastalo potrestání. 

Pravidla byla následující:

1)    Každý, kdo chodí po dvou nohách, je nepřítel

2)    Každý, kdo chodí po čtyřech nohách nebo má křídla, je přítel

3)    Žádné zvíře nebude chodit oblečené 

4)    Žádné zvíře nebude spát v posteli

5)    Žádné zvíře nebude pít alkohol

6)    Žádné zvíře nezabije jiné zvíře 

7)    Všechna zvířata jsou si rovna 

I přes jasně daná pravidla se postupem času vše vymklo kontrole. Vládu nad farmou převzala prasata, která bez problému pravidla porušovala nebo si je sama měnila podle toho, jak se jim zrovna chtělo. 

 

ATP OKÉNKO 

Všichni víme, že dílo je psáno především za účelem upozornění nad socialismem a diktátorskými ideologiemi, ale dá se z něj také pochytit něco do běžného světa a jeho každodenního fungování. Kniha nám mimo politiky také dává příležitost zamyslet se nad tím, jak ve světě funguje manipulace, ovlivňování druhých, psychické i fyzické vyhrožování a absence rovnoprávnosti či vlastní svobody. V business světě se podnikatelé často setkávají s mnoho podvody a lžemi. Přiznávám, že i MY jsme se ze začátku studií nechali ovlivnit staršími ročníky a následovali jsme tak jejich kroky místo toho, abychom měli „vlastní hlavu“ a rozhodovali jsme podle sebe. V tento moment se z nás staly „ovce“ jako ve Farmě zvířat. V Tiimi nás učí být jedinečnými a prosazovat své názory, ať už s nimi komunita souhlasí či nesouhlasí. Je pro nás tak důležité uvědomit si sílu našeho hlasu a stát si za svým názorem i přes veškeré námitky. Být důkladný a spravedlivý se nám z dlouhodobého hlediska vyplatí mnohem více než být podvodníkem. Příběh mi také připomíná jednu knihu týkající se šikany na pracovišti – ať už zaměstnanec k zaměstnavateli tak i zaměstnavatel k zaměstnancům (prasata -> ovce). S tímto jsem se naštěstí ve svém životě ještě nepotkala, ale pokud se to někdy stane, je důležité vědět, jak se tomu vyvarovat a jak s tím případně nakládat. Samozřejmě tím nechci říct, že bychom neměli následovat autority, ke kterým je potřeba mít respekt a někdy dát své ego stranou. 

 

 






Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: