Knihu jsem si vybral, protože tento autor je populární a znám od něj knihu 7 návyků vysoce efektivních lidí a zároveň proto, že jsem hledal knihu na Time Management, jelikož je to právě téma, které řeším a pracuju na svým osobním systému.
Kniha je o balancování všech povinností a radostí, kterým chceme v životě věnovat čas. Přímo se například zmiňuje časté zanedbávání rodiny a upřednostňování práce, přitom když se většiny lidí zeptáte, co je důležitější, vždy se řekne rodina, ale opravdu se podle tohoto chováme?
Kniha rozebírá taktiky, jaké přijít na to, co je pro nás v životě nejdůležitější a jak to v našem time managementu nezanedbat.
Clock vs. Compass - v knize se často zmiňuje kontrast mezi hodinami a naším vnitřním kompasem, hodiny reprezentují naše cíle, kalendáře, schůzky atd., kompas reprezentuje naší vizi, hodnoty, principy, misi a svědomí; problémem je, když naše hodiny a náš vnitřní kompas nejsou v souladu, důsledkem tohoto souladu může být, že jsme úspěšní, ale zároveň se cítíme prázdně a nenaplněně
Eisenhowerův matrix - rozdělení našich úkolů do kvadrantů podle důležitosti a urgentnosti
Jednou z hlavních myšlenek této knihy je, že bychom měli trávit většinu našeho času v Kvadrantu 2
Identifikace, balancování a provázanost rolí v životě
Uvědomění si svých rolí v životě pomáhá s ujasněním všeho, co bychom neměli zanedbat. Spousta trápení v životě vychází z pocitu, že jsme úspěšní v jedné roli na úkor těch ostatních.
Každá role je klíčová. Úspěchem v jedné roli nelze obhájit neúspěch ve druhé. Úspěchem v práci nelze obhájit selhání ve vztazích.
Můžeme se naučit plánovat, ale nečekané věci také přicházejí, proto potřebujeme mít v vždy hlavě to, co je pro nás nejdůležitější a podle toho jednat.
Pracování na jedné roli většinou nějakým způsobem podpoří práci i na dalších.
Metafora prioritizace
Často používanou metaforou používanou v knize pro stanovení priorit je příklad snahy vměstnat velké kameny, kamínky a písek do prázdné nádoby. Pokud sklenici začnete plnit tak, že nejprve přidáte písek a poté oblázky, nezbude vám místo pro kameny. Velké kameny symbolizují věci, které jsou nejdůležitější. Oblázky představují vše střední důležitosti. A konečně, písek představuje všechny menší předměty, které jsou ve vaší práci méně důležité.
Z toho plyne poučení: Při plánování začněte s velkými kameny.
Organizování po týdnech
Denní plánování nám dává limitovaný p ohled na organizaci. Týdenní plánování nám dává širší pohled na to, co děláme.Při organizaci příštího týdne je klíčové si uvědomit, co je v mém životě nejdůležitější a propojit se s tím pomocí naší vize a mise.
Další doporučené kroky:
Otázky k třídění úkolů
Která z těchto aktivit je nejdůležitější?
Co můžu s klidem odložit?
Co můžu delegovat?
Patří to do mé role?
Čemu se můžu úplně vyhnout?
Co můžu udělat rychleji a jak?
Čtvrtá generace tme managementu
Nekoukat se na den pohledem skrz schůzky a úkoly, ale lidi a vztahy. Nejde jen o pohled kdy ty věci udělám, ale jestli je vůbec budu dělat. Většina z nás očekává, že každým dnem projdeme a zvládneme udělat všechno, co si naplánujeme. Důsledkem tohoto myšlení je, že když přijde nějaká překážka, tak jsme frustrovaní, vidíme lidi jako překážky a rušitele a vidíme změnu jako nepřítele. Jenže když se mění plány, můžou se dít skvělý věci. Na problémy se můžeme koukat jako na příležitosti pomoct ostatním a na každý nový den jako na vzrušující dobrodružství.
Psaní eseje mi zabralo 1h a 6m.
Prosím napište nějaký komentář, jestli jste ji četli a líbila se Vám, zpětnou vazbu taky ocením.