Finanční analýza
Petra Růčková
Proč jsem si knihu vybrala?
Tuto knihu jsem si vybrala pro lepší porozumění v oblasti finančnictví, vedení podniku a účetnictví. Dalším důvodem jsou například poznatky ve finančním plánování.
Co si z knihy odnáším
Finanční analýza
Finanční analýza představuje systematický rozbor získaných dat která jsou obsažena především v účetních výkazech. Finanční analýzy v sobě zahrnují hodnocení firemní minulosti, v současnosti a předpovídání budoucnosti finančních podmínek. Smyslem finanční analýzy je připravit obklady pro kvalitní a rozhodování o fungování podniku.
Základním cílům finančního řízení podniku je především dosahování finanční stability. Pro hodnocení sledujeme schopnost vytvářet zisk, zajišťovat přírůstek majetku a zhodnocovat vložený kapitál, zajištění platební schopnosti podniku.
Finanční analýza má svůj vliv na firmu jako celek. Je součástí například marketingové SWOT analýzy.
Účetní výkazy
= jsou zdrojem informací pro finanční analýzu.
- Rozvaha
Je účetní výkaz - ukazuje finanční situaci podniku k určitému datu. Obsahuje informace o majetku podniku (jako jsou například nemovitosti, stroje, zásoby a pohledávky), o jeho zdrojích financování (jako jsou například vlastní kapitál, cizí zdroje financování a krátkodobé závazky) a o jeho finančních výsledcích (jako jsou například zisk a ztráta). Rozvaha se skládá ze dvou stran, aktiv a pasiv, které by měly být v rovnováze. Aktiva - majetek firmy (stálá aktiva, dlouhodobý nehmotný a hmotný majetek, dlouhodobý finanční majetek, oběžná aktiva, zásoby, pohledávky, krátkodobý finanční majetek, peněžní prostředky). Pasiva - zdroje financování firmy (vlastní kapitál, základní kapitál, fondy ze zisku, výsledek hospodaření minulých let, výsledek hospodaření běžného účetního období, cizí zdroje, rezervy, závazky, dlouhodobé a krátkodobé závazky).
- výkaz zisku a ztráty
Písemný přehled o výnosech, základech a výsledku hospodaření za určité období. Zachycuje tedy pohyb výnosů a nákladů, nikoli pohyb příjmů a výdajů. Tento výkaz ukazuje, jak se podniku daří v období, které se obvykle rovná jednomu roku. Obsahuje informace o výnosech (například z prodeje zboží a služeb), o nákladech (například na suroviny, mzdy a nájemné) a o zisku nebo ztrátě. Výkaz zisku a ztráty ukazuje, zda podnik vytváří zisk nebo ztrátu.
- přehled o peněžních tocích
Výkaz cash flow - účetní výkaz srovnávající bilanční formu zdroje tvorby peněžních prostředků – přijmi - s jejich užitím – výdaji - za určité období. Slouží to odsouzení skutečné finanční situace. Odpovídá na otázku: kolik peněžních prostředků pobít vytvořil a k jakým účelům je použil?
- výkaz o změnách vlastního kapitálu
Informace o zvýšení či snížení jednotlivých položek vlastního kapitálu mezi rozvahovými dny. Jak se mění vlastní kapitál podniku během určitého období. Obsahuje informace o příjmech a výnosech, které ovlivňují vlastní kapitál (například zisk nebo ztráta, výplaty dividend a kapitálové příjmy).
Analýza poměrovými ukazateli
Ukazatel likvidity - Likvidita podniku je vyjádřením schopnosti podniku uhradit včas své platební závazky. Nedostatek likvidity vede k tomu že podnik není schopen využít ziskových příležitostí, které c při podnikání objeví, není schopen hradit své běžné závazky, což může vést platební neschopnosti a bankrotu.
Ukazatel rentability – rentabilita - výnosnost vloženého kapitálu - je měří těm schopnosti podniku vytvářet nové zdroje, dosahovat zisku použitím investovaného kapitálu. Rentabilita je vyjadřována poměrem zisku k částce vloženého kapitálu.
- ROA - ukazatel rentability celkového vloženého kapitálu - odráží celkovou výnosnost kapitálu bez ohledu na to za jakých zdrojů byly podnikatelské činnosti financovány.
- ROE - Ukazatel rentability vlastního kapitálu - vyjadřuje výnosnost kapitálu vloženého akcionáři či vlastníky podniku. Investoři tak mohou zjistit zda jejich kapitál reprodukována s náležitou intenzitou odpovídající riziku investice.
- ROA - Rentabilita tržeb - tyto ukazatelé vyjadřují schopnost podniku dosahovat zisku při dané úrovni tržeb, tedy kolik dokáže podnik vyprodukovat efektu na 1 korunu tržeb.
- ROC – nákladovost - Udává o kolik% se změní provozní náklady, změní li se provozní výnosy o 1%.
Ukazatel zadluženosti - Čím vyšší je hodnota tohoto ukazatele tím vyšší je riziko věřitelů
ukazatel aktivity - měří schopnost společnosti využívat investované finanční prostředky a vázanost jednotlivých složek kapitálu v jednotlivých druzích aktiv a pasiv
ukazatel tržní hodnoty - tyto ukazatele vyjadřují hodnocení firmy pomocí burzovních ukazatelů. Účetní hodnota akcií, čistý zisk na akcii, dividendový výnos, dividendové krytí.
Finanční plánování
= soubor činností, jejíž výsledkem je předpověď budoucích efektů finančních a investičních rozhodnutí firmy neboli investiční plán. Účelem finančního plánování je zajištění likvidity firmy.
Finanční plánování obsahuje:
- stanovení finančních cílů podniku, které zahrnuje analýzu proveditelnosti strategických cílů
- analýzu rozdílů mezi skutečným a žádoucím stavem
- soubor opatření potřebných k dosažení cílů
Plánování je nezbytnou součástí procesu řízení a je základem pro výkon ostatních 4 funkcí:
- organizování - je proces, Na jehož základě jsou zaměstnanci navzájem propojeni ve smyslu dosažení podnikových cílů
- personalistika - činnost zaměřená na výběr, rozvoj odměňování zaměstnanců podle schopnosti napomoci dosažení podnikových cílů
- vedení - je zaměřeno na motivaci a kontrolu z hlediska efektivnosti v případě korekce odchylek
Krátkodobé finanční plánování obvykle zahrnuje plánování s časovým horizontem několika měsíců až 1 roku souvisí s běžnou hospodářskou činností plánování toku peněžních příjmů a výdajů.
Dlouhodobé finanční plánování se obvykle uplatňuje v časovém horizontu 2 až 5 a více let. Úkolem je plánování potřeby finančních zdrojů z několikaletým výhledem.
Plánované cíle spojené s fungováním firmy
Členění soustavy podnikových cílů:
- postavení podniku na trhu - podíl na trhu, jeho růst, získávání nových trendů
- efektivnost a finanční stabilita podniku – výnosnost, likviditu, tržní hodnotu
- inovace výrobků, strojů, zařízení, technologií
- cíle v personální a sociální oblasti
- ochrana životního prostředí