Faktomluva


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 16.03.2023

Faktomluva   Hans Rosling

Proč jsem si vybral tuto knihu?

První motivací pro přečtení této knihy byla pokročilejší četba, která není jen povrchovým opakováním jiných autorů. Před přečtením jsem měl podobné očekávání jako u díla “Myšlení rychlé a pomalé” od Daniela Kahnemana, což byla kniha, kterou zpětně stále hodnotím jako nejpřínosnější. Další motivací byla kvanta doporučení, které na tuto knihu mám od lidí ze svého týmu a také z různých článků.



Co jsem se z knihy hlavního dozvěděl?

Kniha se celkově věnuje průzkumu, jak máme jako lidé silné předpoklady pro špatnou interpretaci všeho, co se kolem nás děje. Veškeré informace v knize směřují k tomu, abychom se naučili tyto “dezinpretace” odfiltrovávat a snažili se dívat na holá fakta.


Svět není tak špatný, jak si lidé myslí, celková míra chudoby a úmrtnosti klesá a celkově světová životní úroveň se neustále zvyšuje. Ačkoli jsou tato fakta jednoznačná, díky moderní době máme pocit nespokojenosti. → Je to také díky extrémnímu množství informací, které musíme každý den vstřebat, na základě čehož máme předpoklady pro zaměřování se především na ty zprávy negativní, což ovlivňuje náš celkový pohled na svět.  → Stejné propojení ze světa, kdy autor tvrdí, že média se zaměřují na negativní zprávy. Myslím si, že je to opravdu kvůli tomu, že je to v moderní společnosti chtěné. - Autor toto nazval jako instinkt negativity


Svět není rozdělen na chudé a bohaté lidi, je to spíše spektrum s různými úrovněmi bohatství.


Dle autora je nezbytné zaměření se na empirická data, tedy na informace čistě podložené. K tomu slouží různé nástroje, které nám mohou pomoci získat v této disciplíně požadovaný nadhled. 


Kromě ověřování si informací je třeba neustále aktualizovat naše chápání světa. Je to díky rychlosti změn moderní doby, se kterými bychom se měli pokusit držet krok a nezavírat se před nimi. → Krásné propojení s knihou “Nastavení mysli” od C. Dweckové - růstové a fixní myšlení


Je nezbytné si ověřovat informace, která získáváme. Poté totiž budeme do světa posílat informace, které jsou nepravdivé a tvoříme si tím vlastní vizitku. → “Důvěřuj, ale prověřuj”...


Autor zde vyvrací spoustu “žhavých” společenských témat, což mi bylo velmi sympatické.


Zaujala mě myšlenka ohledně obviňování cizích lidí. Nejspíš se pohybuji v prostředí, které k tento neduh opravdu podporuje. Je to cesta k tomu, že nebudeme mít žádnou tendenci převzít za cokoli odpovědnost.


Další věc, která mě zaujala a se kterou se opět můžeme setkat v médiích je instinkt propasti. Jedná se o vyobrazení dvou extrémních rozdílů u některých skupin či jedinců. Důležité je se zamyslet, zda je tomu tak ve skutečnosti ve většině případů a nebo zda-li se jedná jen o zvýšení zajímavosti daných médií. 


Opět, jako u většiny knížek je zde zmíněno Paretovo pravidlo :)


Dalším zajímavým instiktem je osudovost. Jedná se o myšlení, že dané věci okolo nás jsou “předurčeny” a nemůžeme je ovlivnit. Toto je v mém okolí také časté téma, které podporuje fixní myšlení neuvěřitelným způsobem a osobně mi to přijde až komické. 


Hodnocení knihy

Jelikož je kniha doslovo nabitá různými grafy a studiemi, které jsou podložené, měl jsem z výběru radost. Tato kniha mi otevřela obzory co se týče přemýšlení o světě a doufám, že na delší dobu. Celkově se mi líbí myšlenka, že svět není tak špatný, jak ho ostatní prezentují a jak na první pohled vypadá, čímž bych to uzavřel. :) 





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: