Důvod přečtení:
Jsem člověk, kterej se poměrně rád hrabe v datech, takže mě zaujal popis této knihy, podle kterého bych mohl mít zastaralá data, což jsem chtěl ověřit. :D
Myšlenky z knihy:
Zaujalo mě, že velká část knihy mi připomínala přednášku Dominika Stroukala na MALI 2020. Ten tam také představoval data ekonomického růstu, která byla až překvapivě pozitivní. Autor na těchto příkladech, kde často člověk má chybné axiomy, poukazuje na nutnost aktualizovat data ke správnému smýšlení. Poukazuje také na to, že je důležité data si ověřovat, protože to co nám řeknou lidé v okolí může být právě často zastaralé, protože si málo lidí svá data korekturuje. K tomu všemu dodává v podstatě optimismus, protože opravdu je ekonomika rostoucího trendu a to téměř ve všech ohledech.
Praxe:
Osobně jsem se mýlil jen v pár věcech, protože od doby co se aktivněji věnuji ekonomii, tak tato data prohrabávám poměrně dost. Zároveň si ale myslím, že je logické, že jednotlivci tato konkrétní data neznají správně, protože se jich většinou téměř vůbec nedotýkají. Nezastávám tedy to, že by tato konkrétní data měl znát každý, což ale mi od autora tak vyznělo. Myšlenka ale jako taková se mi líbí. Neuzavírat se do starých dat, ověřovat své myšlenky, pohledy a názory. To by určitě prospělo, kdyby více lidí umělo. Je podle mě ale důležité si umět mezi daty vybrat svou specializaci, protože jen poté je podle mě člověk schopný mít v tom konkrétním oboru aktuální informace. Člověk, kdyby se zabýval vším a snažil se ve všem držet aktuální, tak by podle mě nemohl dělat nic jiného. Moje zkušenost tedy i na základě této knihy je taková, že specializace propojená s aktualizací vede spíše k faktomluvě. To spojeno s otevřenou myslí v odvětvích ve kterých člověk není specialista, vytvoří nejvíc fakticky korektního člověka.