FAKTOMLUVA


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 22.04.2023

Faktomluva: Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají   Anna Roslingová Rönnlundová, Hans Rosling a Ola Rosling

FAKTOMLUVA

Hans Rosling


Proč jsem si knihu vybrala?

Tuto knihu jsem si vybrala s cílem osvětlení některých situací ve světě. Osobně jsem velmi vnímavý člověk co se týče různých situací. Mám vyhraněné názory, než většina lidí, což není vždy přijímáno dobře. Zajímám se o situace z více úhlů pohledu a nepřikláním se k názoru většiny. Sama si za svými názory a pohledem na věc stojím. Tato kniha by mi měla dle doporučení kamarádky osvětlit pohled na svět, jak ho vnímáme a jak se naše vnímání může lišit od skutečných faktů.


Co si z knihy odnáším


Faktomluva = schopnost porozumět světu pomocí fakty a dat. Faktomluva se snaží překonat běžné stereotypy a zkreslené názory na svět, které často vycházejí z předsudků, nevědomosti nebo neinformovanosti. To je důsledkem nízkého zájmu lidí o informovanost a přijímání podstrčeného názoru, který je uznáván většinou.


Autor v knize vyjasňuje mnoho situací, které jsou obvykle zkresleny nebo nesprávně interpretovány, a které mohou vést k nesprávným závěrům a rozhodnutím. Lidé pak žijí ve zbytečných obavách a strachu, což napomáhá dalším segmentům vydělávat.

Autor v knize objasňuje například přehnané obavy z rozvojových zemí. Ukazuje, že mnoho lidí má zkreslený názor na rozvojové země jako na místa plná chudoby, nemocí a konfliktů, kde se nic neposouvá vpřed. Takový byl bohužel doposud i můj názor. Člověk slyší jen samé negativa avšak kniha ukazuje, že v mnoha zemích dochází k rychlému pokroku v oblasti vzdělání, zdravotnictví nebo hospodářského rozvoje.


Dalším faktem je špatné chápání globálního oteplování. Ukazuje, že mnoho lidí má zkreslenou představu o globálním oteplování a jeho dopadech. Autor se snaží poskytnout faktické informace o tom, jaké jsou hlavní příčiny oteplování a jaké jsou možnosti pro jeho ovlivnění.

Dalším faktem je nadhodnocení hrozby nákazy. Autor ukazuje, že média často přehánějí nebezpečí nákazy, což může vést k nadměrnému strachu a panice. Když se nákaza objeví, média často vytvářejí paniku a lidé se začínají obávat, že se nákaza šíří velmi rychle a že mohou být ohroženi. V mnoha případech jsou rizika spojená s nákazou nízká a že existují účinné způsoby, jak se ochránit. Úplně mi to připomnělo dobu Covid – 19 (jeden z mých vyhraněných názorů, který se neshodoval s většinou). Bohužel média byla tak silná, že slabší jedinci bez tendence pídit se po faktech podlehli.


Faktomluva znamená všimnout si, jenže v rozhodnutí hraje roli naléhavost situace a uvědomit si, že jen málokdy je situace tak naléhavá.

Můžeme kontrolovat instinkt naléhavosti, postupovat po malých krůčcích.

-       Zhluboka se nadechnout. Spustí-li se instinkt naléhavosti, vyžádáme si více času na získání více informací.

-       Trvejte na datech. Je-li něco urgentní a důležité mělo by se to měřit. Pozor na data která jsou relevantní, ale nepřesná, nebo naopak přesná, ale irelevantní.

-       Pozor na prognózy. Veškeré předpovědi budoucnosti jsou nejisté. Udělejte si velké spektrum scénářů, nikdy by se neměl prezentovat jen nejlepší nápad nebo nejhorší.

-       Pozor na drastická opatření. Ptejte se, jaké vedlejší účinky mohou přinést. Ptejte se, jak byla daná myšlenka či metoda ověřována. Postupná praktická zlepšení s vyhodnocením jejich dopadu, jsou méně dramatická, ale obvykle účinnější.

Když se vrátím znovu k pandemii Covid – 19 – toto je přesně systém, který lidé měli udělat a přeskočili. Jednali ve strachu, bez relevantních informací, bez dat, bez více scénářů a bez jakéhokoliv dalšího ověření… a teď?


Musíme se chránit před katastrofickými myšlenkami. Svět není tak špatný, jak si mnoho lidí myslí. Být opatrný s jednostrannými příběhy. Příběhy že slyšíme v médiích, mohou být zkreslené a vytvářet nesprávné dojmy. Média často vytváří strach a paniku, i když situace není tak vážná. Předsudky mohou být nebezpečné a mohou nás přepravit o možnosti a příležitosti. Musíme být skeptičtí ke svým vlastním představám. I my sami můžeme mít zkreslené názory na svět je důležité být v takovýchto případech kritický.


Závěr

kniha pro mě byla velice zajímavá. Ze začátku mi přišla spíše jako vymývárna  hlavy, než jsem pochopila autorovu myšlenku. Autor vybízí čtenáře k naučení se používání statistik které jsou nezbytné pro pochopení světa. Z knihy si odnáším především potřebu informovanosti a zájem o zjišťování informací, různých úhlů pohledu a hlavně fakta.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: