Proč jsem si tuto knihu vybrala?
Doporučení na tuto knihu jsem objevila v knize Dokonalý Leader a když jsem si přečetla pár recenzí na internetu, rozhodla jsem se, že o ni nesmím přijít.
Musím říct, že kniha byla docela náročná. Občas mi trvalo se prokousat takovým množstvím informací, seskládat si je v hlavě a hlavně je pochopit. Kniha obsahovala na můj vkus hodně teorie a naprosto nepotřebných informací, ale když jsem si obsah protřídila, poznatky mě nadchly.
Rozdíl mezi IQ a EI (Emoční Inteligencí)
IQ – je inteligenční kvocient, IQ se standardně používá při psychologickém měření či vytyčení inteligence člověka. K výpočtu IQ se používají tzv. IQ testy (vzoreček – mentální věk/chronologický věk * 100 – vzoreček v knize není). Nejhorší je, že IQ nevypovídá o lidském fungování v běžném životě.
EI - je podle spousty výzkumů klíčovým faktorem pro úspěch v celém životě. Od mého narození byla pro mě míra bodů v IQ testech nejčastějším měřítkem, které určuje inteligenci člověka. Podle této knihy je EI mnohem a mnohem důležitější, jelikož vypovídá spíše o charakteru a umění přizpůsobivosti komunikace a vlastně i jednání s lidmi.
V našem mozku probíhá opravdu hodně spojení a aktivit. Jednou z činností je spoj mezi srdcem a rozumem. Rozum nám většinou říká, jak bychom měli v dané situaci reagovat. Srdce nám ale říká, jak danou situaci cítíme. Jak bychom se tedy měli rozhodnout? Podle mého názoru vůbec není špatně se nechat vést srdcem. Pocit, který máme uvnitř sebe, tam není jen tak a rozhodně by se neměl potlačovat.
V knize jsem se dozvěděla ještě spoustu věcí. Hodně se v knize zmiňuje dětství a vývoj mozku, mentálních modelů a zajetých tipů chování u dětí, které jim dávají rodiče. Dlouho dobí stres nebo špatné prostředí není pro dětský mozek vůbec dobré.
Při čtení této knihy jsem si vzpomněla na jednoho svého kamaráda ze základní školy. Už od druhé třídy mezi námi všemi vynikal. Miloval matematiku, fyziku a chemii. Zabýval se opravdu fantastickými věcmi. Nikdy jsem moc nechápala jeho myšlenkový postup, protože racionalitu a výpočty používal snad na všechno. Tento člověk má opravdu vysoké IQ. O prázdninách jsme se skrze partu párkrát viděli a musím říct, že tento člověk je absolutně nepoužitelný pro normální život. Neumí v konverzaci volit správná slova. Nerozeznává humor ostatních. Vlastně mi malinko připomíná Sheldona z Teorie velkého třesku. Jeho kamarádi už ho znají, takže jsou zvyklí, ale cizím lidem může připadat otravný, namyšlený kolikrát až hloupý. Z této zkušenosti soudím, že je EI opravdu důležitější než IQ.
Závěr?
Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla, protože nesla hodně užitečných informací. Je skoro až neuvěřitelné, jaké faktory působí na dítě a od čeho se EI odvíjí. Z knihy si odnáším spoustu poznatků a hlavně asi to, že bych jednou chtěla ve svých dětech EI pěstovat, aby si osvojili všechny správné emoční rovnice a naučili se poznávat své pocity.