Proč jsem si knihu vybral?
Na našich družstevních schůzkách se stále častěji dostáváme k diskuzím ohledně daní nebo do oblasti finančního řízení. Vždy se mi vybaví znalosti z těchto oblastí od mého profesora ekonomiky na střední škole, bohužel jsem spoustu věcí zapomněl. Proto jsem se rozhodl vrátit ke knize, kterou můj bývalý pan profesor ekonomiky osobně napsal a zopakovat si problematiku, kterou v družstvu řešíme.
Soustava daní v ČR - Přímé a nepřímé daně
Přímé daně
Tyto daně se srážejí z našich příjmů. Jejichž výše závisí na výši našich příjmů nebo na majetkové situaci. K přímým daním patří:
Nepřímé daně
Tyto daně jsou obsaženy v cenách výrobků a služeb. Výše těchto daní nezávisí na našich příjmech, ale na tom, kolik výrobků a služeb nakoupíme. Daň za nás vybírá prodávají výrobků a služeb a také je odvádí. K nepřímým daním patří:
Daňové tvrzení a placení daní
Pro každou daň je stanoven:
Daňové tvrzení je:
Zdaňovací období může být roční, čtvrtletní nebo měsíční. Pro každou z daní je stanoveno, do kdy po skončení zdaňovacího období se má podat. Podle toho rozlišujeme daňové tvrzení:
Jako družstvo máme povinnost podat daňové přiznání a daň do konce března zaplatit.
Jaký je rozdíl mezi plátci a poplatníky DPH?
Plátci DPH jsou většinou fyzické nebo právnické osoby, jejichž obrat přesáhl za předcházejících 12 měsíců 1 000 000 Kč, zatímco poplatníci DPH jsou všichni, kteří nakupují zboží nebo služby od plátců daně.
Naše družstvo je neplátce DPH můžeme se tedy setkat s těmito případy:
Pokud od projektu družstva bude zákazník kupovat produkt nebo službu, tak jako neplátci nepřipočítáváme k ceně DPH na výstupu, jde tedy o konečnou částku. Na druhé straně neexistuje žádná daň na vstupu.
Pokud nám jako družstvu bude někdo něco prodávat a bude to plátce DPH, tak většinou platí, že jestliže plátce prodá zboží neplátci, pak připočte k ceně DPH na výstupu a požaduje od kupujícího cenu včetně daně. Družstvo tedy zaplatí celou částku a nemůže si daň na vstupu odečíst.
Náklady a výnosy
Většinu našich projektů nutí konkurence snižovat náklady, abychom dokázali na trhu uspět.
Jak tedy můžeme snížit náklady v projektech?
Snižování variabilních nákladů
V prvé řadě můžeme snížit spotřebu materiálu. Toho docílíme tak, že v projektu budeme potisk vyrábět a řezat efektivněji, aby nedocházelo ke zbytečnému odpadu. Také můžeme zapřemýšlet o snížení nákupní ceny nebo o užití vhodnějších druhů potisku.
Dále pak můžeme snížit mzdové náklady. Cílem je snižování pracnosti tak, aby při nižší potřebě lidské práce mohlo být produkováno více výrobků nebo služeb. To většinou vyžaduje využití moderní techniky a výrobních postupů.
Snižování fixních nákladů
V tomto případě autor uvádí pouze snižování odpisů.
Jak zvyšovat výnosy našich projektů?
Máme dvě základní možnosti, jak můžeme vyšších výnosů dosáhnout:
První možností je zvýšení prodeje, aby byly naše produkty nebo služby na trhu úspěšnější. Druhou možností je zvýšením ceny. Tato možnost je ovlivněna situací na trhu. Vždy v projektu musíme při zvyšování ceny zvážit, zda růst ceny nepovede k výraznějšímu poklesu prodeje.
Co se mi na knize líbilo?
Kniha je velmi dobře strukturovaná a pro všeobecný přehled o ekonomice bych ji doporučil každému.