Ekonomické bubliny


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 13.04.2023

Ekonomické bubliny   Dominik Stroukal

Úvod: Tuto knihu jsem objevila ve sdílené audiotéce a zaujal mě její název, neuměla jsem si pod ním nic představit, takže jsem se ze zvědavosti pustila do poslechu.

 

Shrnutí: Kniha se zabývá fenoménem ekonomických bublin a popisuje jejich vznik, průběh a důsledky. Autor se snaží vysvětlit, proč bubliny vznikají a proč jsou tak nebezpečné pro hospodářství a celkově pro ekonomiku států. Kniha se také zabývá konkrétními příklady ekonomických bublin, jako jsou například bublina na americkém trhu s nemovitostmi v roce 2008 nebo historické bubliny, jako tulipánová bublina v Nizozemsku v 17. století. Dále najdeme v knize diskuse o možnostech, jak lze ekonomickým bublinám předcházet nebo minimalizovat jejich dopad.

 

Jak vznikne ekonomická bublina? Vznik ekonomické bubliny může být způsoben různými faktory, ale obecně je často spojen s nadměrnou spekulací na trhu a nadsazenými očekáváními budoucího růstu cen určitého aktiva. Například, v případě nemovitostní bubliny v USA v roce 2008, banky a finanční instituce poskytovaly hypotéky lidem, kteří si nemohli dovolit platit své dluhy. Tyto hypotéky byly pak baleny do investičních produktů a prodávány na trhu, což vedlo ke zvýšení poptávky po nemovitostech a následnému růstu cen. Trend se nakonec dostal do extrému, když se ceny nemovitostí staly nadhodnocené a byly odtrženy od skutečné hodnoty.

 

Průběh ekonomické bubliny: obvykle se skládá z několika fází. V první fázi je aktivum (například akcie, nemovitost, komodita) podhodnocené a nedostává se mu pozornosti ze strany investorů. Ve druhé fázi se o aktivum začíná zajímat stále více investorů a ceny začínají stoupat. Ve třetí fázi dochází k masovému nakupování aktiv a cena začíná rychle stoupat. Ve čtvrté fázi se cena dostává do extrémů a investoři přestávají být realističtí ohledně skutečné hodnoty aktiv a očekávají stále vyšší růst cen. V poslední fázi dochází ke korekci cen, kdy se cena aktiv začíná propadat a investoři ztrácí své peníze.

 

Důsledky ekonomických bublin: důsledky ekonomických bublin mohou být závažné a mohou mít negativní dopad na hospodářství a společnost jako celek. Propad cen může vést k bankrotům a finanční krizi, což může vést k nezaměstnanosti a sociálním problémům. Kromě toho mohou bubliny způsobit narušení hospodářských cyklů a mohou mít negativní dopad na důvěru investorů a spotřebitelů.

 

Z tohoto důvodu se ekonomové snaží identifikovat bubliny včas a přijmout opatření, aby minimalizovali jejich dopad. To může zahrnovat regulaci finančních trhů a průmyslu, posilování finančního dohledu, posílení transparentnosti trhů a zvýšení vědomostí a povědomí o rizicích spojených s investováním. Kromě toho mohou být použity i nástroje jako jsou například úrokové sazby, aby se snížilo riziko vzniku bublin.

 

Závěr a ATP: Tato kniha pro mě byla hodně naučná. Nevím úplně, jak bych ji mohla převést do praxe, možná jediné, co mě napadá, že v dnešní době se v mých očích stávají ekonomickou bublinou kryptoměny. Ovšem problematice těchto trhů ani trochu nerozumím, takže se nechci pouštět do nějakých unáhlených úvah.

Kniha si mi líbila, byla pro mě takovým odreagováním a odpočinkem u hraní mých kostiček. Možná to bylo proto, že téma ekonomických bublin mi je celkem vzdálené a neuměla jsem se do tématu vcítit. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Dominik Stroukal - 28.04.2023 - 08:25


Umět se odreagovat u ekonomie, to bych chtěl umět :) Díky za recenzi!

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: