Ekonomické bubliny


2 body

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 31.10.2021

Ekonomické bubliny   Dominik Stroukal

Esej : Ekonomické bubliny

 

O knize jsem se doslechl skrze svého spolužáka Filipa Zárobského , který si knihu zařadil do svého LC v minulém akademickém roce. Tam vznikl prvotní impulz  k vyhledání knihy  seznámení se s její problematikou kterou projednává. Stejně tak informace  že autorem  knihy je  Dominik Stroukal , který mi je blízký a zároveň  jsou mi sympatické  jeho populární názory z hlediska financí a investic . proto jsem se  rozhodl knihu přečíst a nahlédnout více pod pokličku myšlenek Dominika Stroukala.

Knihu jsem si vybral protože jsem o od ní očekával bližší porozumění s oblasti financí a porozumění samotnému systému peněz ( tvorby peněz ) .

Měl jsem potřebu mít větší povědomí o vztahu krizí a lidského faktoru – to jak trh ovlivňuje myšlení a naopak . Až následně jsem spíše pochopil ,že kniha je takovou finanční učebnicí v českém podání , která po detailech popisuje  klíčové události krizí , bublin , znehodnocování peněz apod.

 

Kniha je zajímavě strukturována , je v ní hojně popsáno spousty reálných událostí z historie z hlediska ekonomických krizí a je to vždy podloženo vznikem konkrétní krize , je zde definované epicentrum dění a odůvodněno proč se tak stalo. Ze začátku knihy je vysvětleno co je ekonomická bublina , jak vzniká a jak praská , na čem závisí apod.  Následuje pak spousty ukázkových příkladů  (Tulipánová horečka , Missisipská bublina , Panika roku 1797 …. ) , kde a kdy se v historii objevovali ty nezřetelnější bubliny a jsou dopodrobna popsány jejich příčiny a možné východisko


Kapitola  : Okamžik – O první bublině ve Spojených státech a o špendlících, které bubliny propichují – V letech 1787 až 1788 se hodnota papírových peněz vyjádřená v drahých kovech propadla o víc než o polovinu. Mince zmizely , a protože papírové peníze neměli mimo zemi žádnou hodnotu , obchodníci je nemohli používat k platbám dluhů v zahraničí , a tedy významně tratili , kdykoliv je museli přijmout za nehodnocené dluhy doma.


Kniha se  opírá o historické fakta z hlediska bankovnictví , financí  , v kapitole Okamžik je vysvětlen prvotní impulz ke vzniku první  banky Spojených státu amerických v roce 1791. V souvislosti s tím byla definována viditelná zkonstruovaná BUBLINA protože banka  disponovala pouze základním kapitálem pouze 2 miliony dolarů a v drahých kovech vydala o řady vyšší sumu papírových peněz – s tím následně rostly i ceny. Po prvních 5 letech se od založení První banky se zvýšily ceny ve Spojených státech o neuvěřitelných 72 %.

K čemu to vedlo ? To už si asi dokážete představit. Lidé začali být nejistí a papírové peníze ve vztahu se zlatem ztrácelo na hodnotě. Každou bublinu nafouknou nové peníze. Lidé chtěli navrátit pomyslnou hodnotu peněz ve zlatě , ale na základě nereálných hodnot , skrze které banka peníze vytvářela , neměla dostatek prostředků na navrácení hodnoty skrze zlato. takto došlo k situaci kdy banka nebyla schopná vrátit peníze lidem.




Poznatky z knihy :


- Bublina – Za bublinu je považováno nafouknutí ceny nad jakousi objektivní vnitřní hodnotu

- Subjektivní teorie hodnoty – Lidé něco chtějí více a něco méně , a něco vůbec. Časem se každého preference a touhy mění.

-Greenbacks - se staly synonymem pro takzvané nekryté peníze – FIAT peníze – které zpravidla mají nucený oběh a jsou penězi na základě rozhodnutí vlády

- Bublinu poznáme jenom zpětně

- Pracovní teorie hodnoty – Hodnota věci je ztělesněním práce do ní vložené. Čím méně práce tedy do výroby zapojíme , tím méně hodnoty vytvoříme – Karl Marx

-Nové peníze vznikají novými  úvěry

- Bublina se chová – prudce a viditelně nafukuje cenu sledovaného aktiva a následně ještě rychleji prasknou

- Zákonné platidlo - měna , ve které v dané jurisdikci nesmí nikdo odmítnout přijmout splátku úvěru


10 poučen o všebublině a příčínách

-       Stále se máme co učit

-       Lidé nejsou ovce

-       Vzácnost je cnost

-       Za vším hledej peníze

-       V chatrném světě financí může být špendlíkem cokoliv

-       Nejde o centrální banku , ale o systém tvorby peněz

-       Inflace se umí schovávat

-       Sledujme kroky centrálních bank a vlád

-       Bubliny mají vítěze i poražené

-       Záleží na příběhu


Závěr:

Od knihy jsem měl trochu jiná očekávání , ale i tak jsem si odnesl faktické znalosti v oblasti tvorby peněz , vlivu centrálních bank na hodnotu peněz a vliv centrálních bank na znehodnocování peněz. Kniha se četla dobře a příběhy knihy jsou zajímavé a dobře vysvětlují určité milníky ve finančním světe.

 

 

 

 



Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (1):



Dominik Stroukal - 28.04.2023 - 08:40


"Měl jsem potřebu mít větší povědomí o vztahu krizí a lidského faktoru – to jak trh ovlivňuje myšlení a naopak ." To by mě zajímalo, jak jste myslel. Bych rád dostál očekávním :) Ale o psychlogii nic nevím, jsem jen ekonom, tak nevim, jestli bych to uměl.

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: