Proč jsem si knihu vybrala?
Na předmět projektové řízení máme přečíst knihy, které dají dohromady 4 body za projektové řízení. Tuhle knihu jsem dostala k Vánocům, takže přišel nejlepší čas si ji přečíst.
Kniha mi dala docela zabrat, protože je hodně odborná a opravdu nabitá znalostmi. Navíc né všechny znalosti z ní jdou ihned aplikovat do praxe na našich jednoduchých projektech, takže vypíchnu jen věci, které podle mého názoru dokážu použít a určitě se k ní v budoucnu vrátím.
Projekt a projektové řízení
Definice projektu: Projekt je specifický soubor procesů skládající se z koordinované a řízené činnosti s počátečním a koncovým datem, které jsou prováděny pro dosažení výsledku.
Definice projektového řízení: Projektové řízení je aplikace metod, nástrojů, technik a kompetencí na projekt. Zahrnuje integraci různých fází životního cyklu projektu, který pokrývá období od počátku do ukončení projektu.
Tradiční projektová metodologie
Tradiční projektové řízení je popsáno v manuálech doporučovaných projektových metodologií. Referenční a světově uznávané projektové metodologie jsou zejména PRINCE2 a PMBOK.
PRINCE2 (PRojects IN Controlled Environments)
- je strukturovaná a konzistentní metodologie založená na popsaných procesech, charakterizujících řízení projektů od začátku do jejich ukončení.
Metodologie rozeznává 7 základních procesů řízení projektu:
· Sestavení záměru a plánu projektu
· Důraz na zvládnutí šesti aspektů projektové výkonnosti: čas, náklady, kvalita, rozsah, rizika, přínosy
· Vedení a usměrňování projektu
· Kontrola etapy a vyhodnocení odchylek
· Řízení přechodu mezi etapami – kontrola zainteresovaných stran
· Řízení dodávky projektu
· Ukončení projektu
PMBOK (Project Management Body Of Knowledge)
- je projektová metodologiie, která se používá po celém světě a hlavně v USA. Jedná se o souhrn nejlepší praxe a neustále podléhá průběžným revizím, takže se neustále rozvíjí a zdokonaluje.
Sahá do mnohem větší hloubky než PRINCE2
Znalostní oblasti:
· Řízení integrace projektu
· Řízení rozsahu projektu
· Řízení času
· Řízení nákladů
· Řízení kvality
· Řízení lidí
· Řízení komunikace
· Řízení rizik
· Řízení smluv
· Řízení zainteresovaných skupin
Agilní projektová metodologie
Agilní projektová metodologie např. SCRUM, vycházejí z podobné filozofie jako štíhlá výroba, s cílem zamezit plýtvání. Využívá se jak pro technické řízení projektů, tak pro řízení týmů.
Stavební kameny agility:
· Iterativní životní cyklus projektu (postupuje ve spirále)
· Inkrementální postup (dodávat zákazníkovy prototyp)
· Interakce (zákazník je člen týmu)
· Sprint
· Denní týmové rozjezdy (porady) na stojáka (check reality)
· Nehierarchycký spontánní leadership
Životní cyklus projektu
Obsahuje:
Imperativ projektu
Přípravu a plánování – Business case – Logický rámec – WBS – Riziková analýza – Gantův diagram a síťový graf – Kritická cesta – Odhadování délek činností – Metoda kritického řetězu – Metoda PERT – Plánování lidských zdrojů – Matice DSM
Provádění, monitorování a adaptace projektu – Komunikace na projektu
Sdílení znalostí
Řízení kvality
Závěr, AAR – Z této knihy si beru hlavně rozdíly mezi waterfall a agile metodami na projektové řízení a chtěla bych aplikovat na stejný projekt oba dva pohledy a následně porovnat, protože to může být velmi zajímavé. Dále využiju ve svých projektech jednotlivé body životního cyklu projektu, abych si všechny metody vyzkoušela a naučila se je používat.