Drive / Pohon


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 27.04.2023

Drive / Pohon – Překvapivá pravda o tom, co nás motivuje   Daniel H. Pink

Proč jsem si knihu vybrala?


Touto knihou jsem započala mé putování napříč bakalářskou prací, vybrala jsem si téma motivace a začala hledat knihy, které mi pomůžou osvojit si toto téma. Knížku mi opět doporučil kouč Jonáš na jednom z našich TSek a z jeho popisu mě zaujala. Kniha se zabývá tedy tématem motivace, jak ji využít jako jednotlivec či v organizace.


Motivace 01

-       biologická motivace Jedná se o základní, biologicky podmíněnou motivaci, jako je touha po jídle, pití, sexu a dalších základních potřebách. Tato motivace se vztahuje k našim základním instinktům a potřebám pro přežití

Motivace 02

-       motivace založená na vnějších odměnách a trestech Tato motivace se zakládá na vnějších faktorech, jako jsou peníze, výhody, postup v kariéře, tresty a sankce. Tyto vnější motivace jsou často používány v pracovním prostředí a jsou často založeny na hierarchickém uspořádání a kontrole


Motivace 03

-       motivace založená na vnitřních faktorech, jako je autonomie, mistrovství a smysl pro účel. Lidé jsou nejvíce motivováni, když mají pocit, že mají kontrolu nad svou prací, mohou se v ní rozvíjet a vidí v ní smysl a přínos pro sebe i pro druhé. Kniha tuto motivaci také popisuje jako Drive


při výzkumu kreativity profesorka Teresa Amabielova zkoumala, jaký vliv má peněžitá odměna na studenty výtvarného umění, při rozhovoru se studenty, kteří za obraz na zakázku měli dostat finanční odměnu zjistila, že díla na zakázku byla podstatně méně kreativní než díla, která si studenti malovali pro sebe.


„Když tvoříte dílo pro někoho jiného, stane se to víc „prací“ než radostí, sice ne pořád, ale většinu času. Když pracuji sám pro sebe, cítím čistou radost z tvoření a dokážu pracovat i celou noc“


V knize se často zmiňuje pocit práce a povinnosti jako negativní dopad na motivaci a něco, co ničí kreativitu.



Také outy z knihy:


Autor zmiňuje vliv autonomie na lidskou práci. Například v Googlu podporují strategii, kde svým inženýrům dovolují, aby jeden den týdně strávili na vedlejších projektech či práci, která zahrnuje jiné kompetence, než které využívají na denní bázi. Je zajímavé, že více než polovina nových nabídek Googlu za rok vznikne během těchto časových úseků čisté autonomie, kdy dá zaměstnanec svým podřízeným volnou ruku. Během těchto hodin vytvořili zaměstnanci například Google news či Gmail, který lidé používají dodnes. Autonomie je tedy jeden ze základních aspektů v přístupu motivace 3.0 v práci. Při čtení této části knihy mi začalo docházet proč jsme my na našem studijním oboru v rámci možností tak šťastní a spokojení, je nám umožněna autonomie a volnost.


Další myšlenku ohledně autonomie, kterou autor zmiňuje a která mi souvisí s Tiimi je ta, že lidé, kteří si sami sestavili svůj tým v našem případě projektový jsou spokojenější než lidé pracující v přidělených týmech, otevírají se tím nesmírné možnosti. Umění autonomie, ale neumí každý, je v nás z minulosti zakořeněné kontrolované prostředí a mnoho lidí vnímají větší bezpečí ve vyšlapané cestě od někoho jiného či se řídit pravidly svého nadřízeného.


Dále je v knize autor zaměřuje na popis cílů a co je s nimi špatně a dobře. Podle výzkumu, kdy si studenti University of Rochester zvolili ziskové cíle jako zbohatnutí či slávu. Výsledkem bylo nárůst úzkosti, deprese a dalších negativních znaků-přesto, že dosahovali svých cílů. Profesor psychologie Edward L. Deci zdůraznil, že i když dostaneme to co chceme, její to vždy to, co potřebujeme, a i tak koneckonců nejsme šťastní. Zatímco studenti, kteří si stanovili cíle jako například pomáhat zlepšovat život druhým, učit se a profesně růst vykazovali známky pocitu spokojenosti při stanovení smysluplného cíle. Tito studenti také neznali pocit úzkosti a deprese. Z tohoto výzkumu jsem si uvědomila, jak negativní vliv může mít stanovení ziskových cílů na můj život a život ostatních lidí v mém týmu. 


Na minulém Cabin in the wood jsem si tvořili prezentace „Kde chceme být za pět let“ většina lidí měla jako svůj dlouhodobý cíl vydělat například milión či být finančně zabezpečen, zajímá mě, jestli budou jedinci po splnění cíle spokojeni a budou pociťovat naplnění. Není, ale vyvraceno, že ziskový cíl nemůže pomoci týmové práci posunout se dále.


Kniha se mi velmi líbila, přinesla mi jiný pohled na motivaci jako takovou a nápad, jak knihu zakomponovat při psaní praktické části mé bakalářské práce. Ráda bych vyzkoušela příklad s Autonomií na firmě či podniku který si vyberu.






Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jonáš - 30.04.2023 - 19:39


Hezké myšlenky Aničko, myslíš, že by fungovala motivace 3.0 i u týů, které byly k sobě poskládány "nedobrovolně"?. Znamená to, že za 5 let bude sraz JBS abys mohla zhodnotit, pocity naplněnosti u úspěšných členů? Jen tak dál, věřím, že se ti tvůj cíl pro možnou aplikaci splní ;)

Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: